Connect with us

Published

on

Młodzi jak i starsi wcale nie muszą trzymać się od siebie z daleka, a na parkiecie nie spotykają się tylko za sprawą wesel. Są takie wydarzenia, na których często łączą się ze sobą w pary w rytm szlagierów z lat 20. XX wieku.

Cieszące się bardzo dużą popularnością w dwudziestoleciu międzywojennym potańcówki miejskie, w ciągu ostatnich dziesięciu lat powróciły do łask. Zarówno osoby starsze, pamiętające je w pierwotnej wersji, kiedy to bawiły się na drewnianych parkietach czy też wylanych betonem płytach, jak i współczesne, młodsze pokolenie mają okazję na zapoznanie się z nieco zapomnianymi już tańcami i szlagierami. A i w tym aspekcie można zaobserwować modę na powstawanie zespołów, które odświeżają „przeboje” tamtych lat.

Już na początku wiosny pracownicy różnych instytucji kulturalnych, jak i klubów seniora rozpoczynają organizację tzw. „tańców pod chmurką”. Dla starszego pokolenia to świetna okazja, aby przypomnieć sobie dawne czasy i  pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa w rytm prezentowanej muzyki. Natomiast osoby znające takie wydarzenia z opowieści dziadków czy też w wersji współczesnej mają kolejną okazję do spędzenia ciekawie wolnego czasu. I choć dla niektórych wydawać by się mogło, że ta druga grupa będzie omijać takie spotkania, to okazuje się, że chętnie w nich uczestniczą.

Wielu takim dansingom towarzyszy także nauka tańca. Zapraszani są na nie instruktorzy z miejscowych szkół tańca, którzy uczą zgromadzone osoby podstaw niektórych z nich, jak bachaty czy salsy. Jednak nauczycielami bywają i sami seniorzy, którzy porywają na parkiet w rytm polki, mazurka, fokstrota, walca, jazzu, kujawiaka, oberka czy swingu. Dawniej, miejskie potańcówki odbywały się co tydzień. Choć obecnie są one praktykowane zmniejszą częstotliwością, to za każdym razem gromadzą one wielu uczestników, gdziekolwiek by się odbywały (plaże, parki, place miejskie itp.).

Każda z takich zabaw to też właściwa muzyka. Zazwyczaj na takie wydarzenia zapraszana jest kapela, która gra międzywojenne szlagiery. Ostatnio, pojawiło się dużo zespołów, które odświeżają starszy repertuar. Jednak na potrzeby młodego pokolenia odpowiednie przeboje prezentuje też DJ. Miejskie potańcówki są więc bardzo fajną inicjatywą, która pozwala przenieść się do czasów młodości dla starszego pokolenia, zaś dla młodych stanowi element zapoznania się z czasami naszych dziadków. Warto tam zajrzeć.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
2 komentarze
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
paulina.z.
paulina.z.
4 lat temu

Oj tak pamiętam…, przygotowania, krótsze lekcje, mnóstwo uśmiechu. Sam taniec nieco zagmatwany, ale przyjemnie mi się wówczas dreptało i udało sie nie pomylić 🙂

Mateusz
Mateusz
4 lat temu

Rok temu wybrałem się na jedną z takich potańcówek w moim mieście. Niechętnie, ale jednak uległem. Bawiłem się naprawdę dobrze. Najbardziej zaskoczyła mnie frekwencja młodych i ich otwartość na starszych ludzi. Zaś sami „staruszkowie” kazali się szalenie uśmiechnięci.

Informacje

Pani Bogumiła, znana w Szczecinie jako „Balbina” nie wejdzie więcej do autobusu Komunikacji skuterem.

Published

on

Pani Bogumiła, znana w Szczecinie jako "Balbina" nie wejdzie więcej do autobusu Komunikacji skuterem.

Pani Bogumiła, znana w Szczecinie jako „Balbina” nie wejdzie więcej do autobusu Komunikacji skuterem. Utrapienie szczecińskich kierowców autobusów komunikacji miejskiej zbliża się ku końcowi i nie będą musieli więcej się użerać z panią „Balbiną” wjeżdżająca do pojazdów swoim skuterem.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Informacje

Bezpłatne autobusy w Szczecinku?

Published

on

Bezpłatne autobusy w Szczecinku?

Bezpłatne autobusy w Szczecinku? Zapowiada to kandydat Koalicji Obywatelskiej. Jakie pomysły oferują kandydaci? ile może kosztować darmowa jazda autobusami? Zapraszam do przeczytania artykułu na ten temat, w którym można znaleźć odpowiedzi na zadane pytania.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Informacje

Pijana matka pozostawiła 3 latke samą w lesie

Published

on

Pijana matka pozostawiła 3 latkę samą w lesie w środku nocy

Pijana matka pozostawiła 3 latkę samą w lesie w środku nocy! Skandal w pomorskim! Kolejny skandal z udziałem matki. Pijana 24-latka pozostawiła w lesie 3-letnią córkę. Dziewczynka została szczęśliwie odnaleziona. Matce grozi 5 lat więzienia.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl