Connect with us

Published

on

Sprawy majątkowe można przeprowadzać na kilka różnych sposobów. Małżonkowie po rozwodzie, chcący podzielić się wspólnym dotychczas majątkiem, po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej, mogą to zrobić w ramach podziału umownego, podziału majątku u notariusza, albo podziału sądowego, nawet na jednej rozprawie przy orzekaniu rozwodu. Ile kosztuje sprawa majątkowa o podział dóbr posiadanych przez małżonków, która zostanie rozstrzygnięta w sądzie?

 

Kosztowna sprawa

Założenie sprawy w sądzie o podział majątku możliwe jest po rozwodzie, albo nawet w jego trakcie. Sąd może rozpoznać roszczenie o podział majątku na sprawie rozwodowej, o ile nie będzie to prowadziło do rażącego jej wydłużenia. Jeśli tak się nie stanie, będzie trzeba – w dowolnym czasie, założyć sprawę o podział majątku, w sytuacji kiedy byli małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia co do umownego podziału majątku. Wówczas pozostaje wyłącznie droga sądowa.

Małżonek żądający podziału majątku wspólnego powinien złożyć w sądzie wniosek o podział majątku. Aby sprawa doszła do skutku i została rozpatrzona przez sędziego, konieczne będzie uiszczenie opłaty sądowej od wniosku. Opłata jest stała i wynosi 1000 zł, a jeśli małżonkowie złożą zgodny wniosek o podział majątku – każdy z nich zapłaci po 300 zł tytułem opłaty sądowej. Za zgodny uznany zostanie wniosek, w którym strony osiągnęły stuprocentowe porozumienie co do wszystkich kwestii, jakie dotyczą podziału majątku wspólnego.

Koszty opinii biegłych

Sprawy majątkowe dotyczące podziału majątku wspólnego, rozstrzygane w sądzie, mogą wymuszać zlecenie opinii biegłych. Ma to miejsce między innymi przy problemach ze zniesieniem współwłasności nieruchomości. Jeśli dochodzi do podziału fizycznego nieruchomości, konieczne staje się zapewnienie opinii biegłego geodety bądź biegłego ds. budownictwa i architektury. Za opinie biegłych trzeba zapłacić osobno. Koszt jednej opinii w sprawie może wynieść około 2-3 tys. zł, a ostateczna cena zależy od nakładu pracy biegłego w konkretnej sprawie i od czasu poświęconego na jej wykonanie.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ciekawostki

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Published

on

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Z pewnością nieraz zastanawiałeś się, czy nauka kitesurfingu stanowi tak skomplikowany i trudny proces, na jaki wygląda? Od teraz możesz przekonać się o tym osobiście! Szkoła FunSurf, specjalizująca się w profesjonalnych szkoleniach kite, obala wszelkie mity dotyczące sportów wodnych, udowadniając przy tym, że kitesurfing wcale nie wymaga specjalnych umiejętności, czy też sprawności fizycznej. Czasem wystarczy odrobina chęci i motywacji, a cała reszta przebiegnie sprawnie i bez komplikacji. Oferta FunSurf obejmuje zarówno kursy, jak i obozy windsurfingowe, cieszące się coraz większą popularnością. 

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Rolety solarne – innowacja i ekologia w jednym systemie

Published

on

Rolety solarne - innowacja i ekologia w jednym systemie

Odpowiednia ilość światła słonecznego w budynku ma bezpośredni wpływ na właściwy mikroklimat w jego pomieszczeniach. Niewskazana jest zbyt mała jego ilość, jak i zbytnie nasłonecznienie. Z tego względu, sporym wyzwaniem może okazać się sposób na kontrolowanie nasłonecznienia i w razie potrzeby zwiększenie lub zmniejszenie jego poziomu. Najlepszym sposobem jest założenie osłon okiennych, które mogą zapewnić skuteczną ochronę przed słońcem, a dodatkowo stanowią estetyczną dekorację okna. Rolety solarne są jedną z propozycji producentów osłon okiennych, które mają nie tylko praktyczne zastosowanie, ale również stanowią ukłon w kierunku ekologii.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Published

on

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Prowadzisz firmę, której działalność w jakimś stopniu związana jest ze sprzedażą i przechowywaniem produktów? Na pewnym etapie każdy magazyn okaże się za mały. Od razu warto więc zainwestować w antresole magazynowe. Jak rozpoznać te, które charakteryzuje wysoka jakość wykonania, w związku z czym będą Ci służyły przez wiele lat? Przeczytaj niniejszy artykuł, a znajdziesz odpowiedź!

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl