Poradnik prawny

Ile kosztują sprawy sądowe o podział majątku?

Sprawy majątkowe można przeprowadzać na kilka różnych sposobów. Małżonkowie po rozwodzie, chcący podzielić się wspólnym dotychczas majątkiem, po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej, mogą to zrobić w ramach podziału umownego, podziału majątku u notariusza, albo podziału sądowego, nawet na jednej rozprawie przy orzekaniu rozwodu. Ile kosztuje sprawa majątkowa o podział dóbr posiadanych przez małżonków, która zostanie rozstrzygnięta w sądzie?

 

Kosztowna sprawa

Założenie sprawy w sądzie o podział majątku możliwe jest po rozwodzie, albo nawet w jego trakcie. Sąd może rozpoznać roszczenie o podział majątku na sprawie rozwodowej, o ile nie będzie to prowadziło do rażącego jej wydłużenia. Jeśli tak się nie stanie, będzie trzeba – w dowolnym czasie, założyć sprawę o podział majątku, w sytuacji kiedy byli małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia co do umownego podziału majątku. Wówczas pozostaje wyłącznie droga sądowa.

Małżonek żądający podziału majątku wspólnego powinien złożyć w sądzie wniosek o podział majątku. Aby sprawa doszła do skutku i została rozpatrzona przez sędziego, konieczne będzie uiszczenie opłaty sądowej od wniosku. Opłata jest stała i wynosi 1000 zł, a jeśli małżonkowie złożą zgodny wniosek o podział majątku – każdy z nich zapłaci po 300 zł tytułem opłaty sądowej. Za zgodny uznany zostanie wniosek, w którym strony osiągnęły stuprocentowe porozumienie co do wszystkich kwestii, jakie dotyczą podziału majątku wspólnego.

Koszty opinii biegłych

Sprawy majątkowe dotyczące podziału majątku wspólnego, rozstrzygane w sądzie, mogą wymuszać zlecenie opinii biegłych. Ma to miejsce między innymi przy problemach ze zniesieniem współwłasności nieruchomości. Jeśli dochodzi do podziału fizycznego nieruchomości, konieczne staje się zapewnienie opinii biegłego geodety bądź biegłego ds. budownictwa i architektury. Za opinie biegłych trzeba zapłacić osobno. Koszt jednej opinii w sprawie może wynieść około 2-3 tys. zł, a ostateczna cena zależy od nakładu pracy biegłego w konkretnej sprawie i od czasu poświęconego na jej wykonanie.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o