Published

on

Po 18 latach więzienia na wolność wyszedł niesłusznie skazany Tomasz Komenda. Mężczyzna odsiedział większość z 25-letniego wyroku za gwałt i zabójstwo, którego nie popełnił. Katowany przez lata w celi, teraz musi uczyć się życia na nowo.

 

Do niedawna nikomu nieznany Tomasz Komenda jest dziś najczęściej wymienianym nazwiskiem w mediach. Jego sprawa jest powodem wstydu dla wymiaru sprawiedliwości. W 2000 roku, jako 23-latek został skazany za zbrodnię, której nie popełnił. W ubiegłym roku policja zatrzymała prawdziwego sprawcę. Dopiero teraz, w atmosferze skandalu, po 18 latach odsiadki, mężczyzna został warunkowo zwolniony od odbywania dalszej kary. Decyzja sądu po razu drugi zmieniła jego życie. Poturbowany psychicznie – dziś 41-letni Tomasz wyszedł na wolność. Jednak droga, jaką będzie musiał przejść, aby powrócić do normalnego życia, będzie bardzo trudna.

 

Gwałt i zabójstwo 15-latki

 

Tomasz Komenda został skazany za gwałt i zabójstwo 15-letniej Małgosi, do którego doszło w Miłoszycach w województwie dolnośląskim. Sprawa sięga roku 1996. Do zbrodni doszło w Sylwestra. Nastolatka bawiła się na dyskotece z koleżankami. W pewnym momencie wyszła na zewnątrz i ślad po niej zaginął. Kilkanaście godzin później odnaleziono jej zwłoki na sąsiedniej posesji. Dziewczyna była zgwałcona, zmarła w wyniku odniesionych ran i wyziębienia. Niedługo po tym w sprawie zatrzymano młodego Tomasza Komendę. Było to dziwne zwłaszcza dla rodziny podejrzanego, ponieważ spędził noc sylwestrową na wspólnej zabawie ze swoim bratem i bratową. Do skazania przyczyniły się zeznania sąsiadki, która – jak wtedy twierdziła – rozpoznała sprawcę na portrecie pamięciowym. Na miejscu zdarzenia miały też znajdować się ślady DNA. Jak mówi w wywiadach Tomasz Komenda, wtedy wydawało mu się, że został zatrzymany tylko na chwilę i był pewien, że zostanie wypuszczony, bo to przecież pomyłka. Wówczas przedstawiciele organów ścigania podkreślali, że mężczyzna jest współsprawcą tego przestępstwa. Jednak w tej sprawie nikogo innego nie zatrzymano. Kiedy trafił na salę rozpraw myślał, że zostanie uniewinniony. Tak się jednak nie stało. Sąd skazał 23-latka na 25 lat więzienia. Z niedowierzaniem zaczął odsiadywać długi wyrok. Jak się później okazało – za niewinność.

 

Prawdziwy zbrodniarz chodził na wolności przez 17 lat

 

Mimo że od tamtego zdarzenia minęły długie lata, rodzice zamordowanej Małgosi w ubiegłym roku zwrócili się do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o ponowne rozpatrzenie okoliczności śmierci ich córki. Dlaczego? Okazało się, że w czerwcu 2017 roku został tymczasowo aresztowany inny mężczyzna podejrzewany o tę zbrodnię. Śledztwo zostało wznowione. Zatrzymany w tej sprawie Ireneusz M. usłyszał zarzut gwałtu ze szczególnym okrucieństwem oraz zabójstwa 15-latki. W tym czasie prokuratura uznała też, że Tomasz Komenda nie popełnił tego przestępstwa. Jak poinformowała Prokuratura Krajowa we Wrocławiu, śledczy zgromadzili dowody, które świadczą o tym, że Komenda jest niewinny. Trafił on ponownie na salę rozpraw. W czwartek, 15 marca, po 18 latach, sąd war

felietony

Jak naprawić przeciekający dach bez zmiany pokrycia?

Published

on

Jak naprawić przeciekający dach bez zmiany pokrycia?

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale przeciekający dach nie zawsze wymaga zmiany całego pokrycia, tylko jego naprawy. Oczywiście jest to znacznie mniej kosztowne, a co najważniejsze można to zrobić w stosunkowo łatwy i szybki sposób. Nie potrzeba do tego specjalnych umiejętności, dlatego też powinien sobie z tym poradzić absolutnie każdy. Naprawa przeciekającego dachu nie jest, aż tak bardzo skomplikowanym zadaniem.

(więcej…)

Continue Reading

Artykuł Miesiąca

Jaka będzie najlepsza farba do malowania liter na pomniku?

Published

on

Jaka będzie najlepsza farba do malowania liter na pomniku?

Dobór odpowiedniej farby do pomników, to bardzo ważna kwestia. Zależy Ci przecież na tym, aby zachowały kolor i jakość przez jak najdłuższy czas. Jeśli chcesz więc dowiedzieć się, w jaki rodzaj farb należy zainwestować, poniższy artykuł jest dla Ciebie idealny!

(więcej…)

Continue Reading

felietony

Hieny atakują

Published

on

Hieny atakują

Potrącona przez samochód kobieta została przewieziona na Izbę Przyjęć szpitala. Przy jej łóżku pojawia się sympatyczny pan, który obiecuje załatwić wszelkie formalności i podsuwa do podpisu kilka stron dokumentów pisanych „maczkiem”.

(więcej…)

Continue Reading

Popularne