Fototapety, czy obrazy?

Kiedy zdecydować się na fototapetę, a kiedy lepiej z niej zrezygnować na rzecz obrazu? Właściwy wybór dekoracji decyduje o tym, czy aranżacja wnętrza będzie udana.

 

Przeglądając internet w poszukiwaniu inspiracji dla naszego salonu lub sypialni, bardzo często natrafimy na dekoracje ścian w postaci fototapet. Są to zwykle fototapety drukowane na zamówienie, w pojedynczym egzemplarzu, których nigdzie indziej nie zobaczymy. Ta pewność wynika ze sposobu wykonywania tych fototapet. Zamawiający ustala wymiary fototapety, a następnie wybiera zdjęcie cyfrowe (albo grafikę) do wydruku. Teraz trzeba tylko wykadrować zdjęcie i zatwierdzić do wykonania. W taki sposób z tego samego zdjęcia mogą powstać różne fototapety, a przecież zdjęć i grafik do wyboru jest kilka milionów.

Współczesne fototapety na zamówienie wymagają innego spojrzenia na dekoracje wnętrza. Nie wybieramy fototapety z gotowych wzorów, tylko dopasowujemy do wnętrza zgodnie z jego przeznaczeniem, naszym gustem lub wizja projektanta wnętrza. Personalizacja fototapety jest jak najbardziej możliwa, ale wybierając motyw, trzeba pamiętać o kilku pułapkach. Fototapety nie musimy przyklejać na całej ścianie, co zresztą widać na wielu wizualizacjach w internecie. Nie ma potrzeby przyklejać fototapety w miejscach, które będą zasłonięte meblami lub jakimś domowym sprzętem. Lepiej wydzielić dobrze widoczny fragment ściany i dopasować do niego fototapetę, wymiarowo i tematycznie. Mniejsza fototapeta ma kilka zalet, po pierwsze jest znacznie tańsza i łatwiejsza w aplikacji na ścianie. Po drugie nie jest tak duże powiększenie, więc wydruk jest lepszej jakości. Po trzecie fototapeta jest tylko dekoracją, dodatkiem, a w przypadku fototapety na całą ścianę mogłoby być odwrotnie, to pokój będzie dodatkiem do fototapety. Ryzyko jest tym większe, im bardziej kolorowa jest fototapeta. Dość często właściciele mieszkań właśnie z tego powodu rezygnują z fototapety jako dekoracji w salonie lub sypialni, szukając alternatywy.

Zamiennikiem dla fototapety mogą być obrazy drukowane na zamówienie. Są to produkty z tej samej grupy, wykonywane podobnie, o takiej samej, wysokiej jakości. Jakie są zalety obrazów w stosunku do fototapet? Przede wszystkim jest to możliwość dowolnego ustalenia wymiarów obrazu, a tym samym również jego proporcji. W zestawieniu z dowolnością wyboru motywu otrzymujemy produkt, który możemy dopasować do wielkości ściany, wystroju wnętrza, naszych pomysłów na wnętrze. Obraz może być tylko mało znaczącym dodatkiem, ale większy obraz zwraca na siebie uwagę i jest istotnym elementem aranżacji wnętrza. Dobierając wielkość obrazu i jego motyw możemy nieco zmienić styl wnętrza, a przynajmniej wypełnić pustkę na ścianie. Oczywiście obrazy drukowane na zlecenie to nie są dzieła sztuki, raczej nie powinniśmy drukować kopii znanych mistrzów pędzla. To tylko dekoracja, która drukowana jest na powlekanym płótnie, więc faktura przypomina prawdziwe obrazy. Bardzo wysoka jakość obrazów drukowanych na zamówienie wpłynęła na ich popularność. Jest jeszcze jedna ciekawa opcja, a mianowicie drukowanie obrazów z własnych zdjęć. Ta opcja nie wymaga tak dobrej rozdzielczości zdjęć, jak w przypadku fototapet, więc wykorzystanie własnych zdjęć jest możliwe. Chętnie drukowane są zdjęcia rodzinne albo zdjęcia z wakacji lub wycieczek. Z założenia są to raczej pamiątki, ale mają wartość dekoracyjną.

Fototapety i obrazy to nie są jedyne drukowane dekoracje. W pokojach dziecięcych i młodzieżowych sprawdzają się plakaty. Są znacznie tańsze, wiec można je zmieniać znacznie częściej. Plakaty są również bardzo dobrej jakości, ale nie tak eleganckie jak obrazy, więc nie wykorzystamy ich do salonu lub sypialni.

 

0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–