Zamach na Skripala może zaszkodzić mistrzostwom świata w piłce nożnej Rosji

Jeżeli przypuszczenia Wielkiej Brytanii się potwierdzą, że to Rosja stoi za zamachem na byłego agenta Siergieja Skripala będzie to uznane za jawny akt wojny i z pewnością nie obejdzie się po kościach. Wielka Brytania zapowiada, że zrobi wszystko by ukarać Rosję za takie zachowanie.

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Rosji pod znakiem zapytania.

Ostatni zamach na byłego szpiega rosyjskiego oraz jego córkę może stać się przyczyną zbojkotowania Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, które mają się odbyć w Rosji. Londyn zapowiedział, że jeżeli śledztwo w sprawie potwierdzi, że w zamach zamieszane jest Państwo rosyjskie, będzie potraktowane to jako czysty akt wojny. Wówczas reprezentanci Wielkiej Brytanii nie wystąpią na mistrzostwach świata.

Zamach na Siergieja Skripala oraz jego córkę obił się medialnym echem i poruszył wiele Państw. Skripal był pułkownikiem wojskowego wywiadu rosyjskiego, którego uznano za zdrajcę, ponieważ współpracował z Brytyjczykami. Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa podkreślała, że Skripal takim zachowaniem mógł znacznie zaszkodzić Rosji, miał on powiem zostać zwerbowany przez Brytyjskich Agentów. Podwójna tożsamość agenta – Siergiej Skripal pracując dla Rosji miał jednocześnie informować Brytyjczyków o tajnych informacjach, które mogły pogrążyć Rosję. Po odejściu ze służby w Rosji nadal informował Brytyjczyków o poczynaniach Rosjan, a informacje te uzyskiwał od dawnych współpracowników. Skripala skazano za współpracę z Brytyjczykami, do której się przyznał. Miał on przekazywać im informacje o tajnych agentach i czerpać z tego korzyści materialne. Za informacje Brytyjczycy mieli zapłacić mu sumę 100 tysięcy dolarów.

Państwo rosyjskie zamieszane w zamach na byłego agenta

Zamach na byłego rosyjskiego szpiega stał się powodem do spekulacji, kto mógł być odpowiedzialny za jego otrucie – nie oficjalnie mówi się, że za sprawą stoi Moskwa – gdyby okazało się to prawdą Londyn zbojkotuje nie tylko Mundial w Rosji ale uzna to nie za akt terroryzmu lecz jawny akt wojny. Rząd Wielkiej Brytanii zbulwersowany jest zaistniałą sytuacją i zapowiedział, że zrobi wszystko aby poznać prawdę, a także w razie potwierdzenia ich przypuszczeń odpowiednio zareaguje na ten okropny czyn. 66 letni były agent Rosyjski został otruty razem z córką – oboje trafili na oddział intensywnej terapii.

Boris Johnson Brytyjski Minister Spraw Zagranicznych wyraźnie jest poruszony zamachem na Skripala. Nie przebiera on w słowach i jawnie potępia zachowania Rosji jak i ich negatywne wpływy na globalne sprawy na świecie. Otrucie podwójnego agenta uważane jest za jawny akt wojny, który będzie surowo potępiany przez Wielką Brytanię. Johnson przypomniał podobną sprawę, która miała miejsce w 2006 roku, wówczas również otruto byłego agenta Rosji, który osiedlił się na terenie Wielkiej Brytanii – mowa tutaj o Aleksandrze Litwience. Akt wojny ma być rozumiany jako sprzeciw wobec dalszych zamachów na byłych agentów, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii.

Ostre słowa Johnsona skwitowane były zakwestionowaniem udziału reprezentacji Anglii w tegorocznym Mundialu w Rosji – przypomnijmy, że Anglia jako jedyna drużyna z Wielkiej Brytanii zakwalifikowała się na te mistrzostwa. Słowa Ministra Spraw Zagranicznych próbował załagodzić jego rzecznik, który podkreślił, że chodziło tutaj o możliwy bojkot ze strony urzędników a nie reprezentacji Anglii.

Nie ma zgody aby takie sytuacje miały miejsce na terenie Wielkiej Brytanii

Zamach na Siergieja Skripala oraz jego córkę ma ogromny wpływ na zajęte przez rząd Wielkiej Brytanii stanowisko, jakoby należy ukarać Rosję, jeżeli to ona stoi za otruciem byłego podwójnego agenta. Jeżeli prawdą jest, że Skripal miał działać na szkodę Państwa Rosyjskiego wysoce prawdopodobnym jest, że to Moskwa stoi za zamachem. Oficjalnych dowodów jeszcze nie ma, a Dmitrij Pieskow – rzecznik Kremla podkreśla, że nie są w posiadaniu żadnych informacji na temat tego incydentu. Oburzenie wielkiej Brytanii jest tym większe iż uważają oni, że Rosja ma negatywny wpływ na sprawy globalne świata i jest wręcz niszczącą siłą.

Pojawienie się dowodów jakoby państwo Rosyjskie miało być odpowiedzialne za zamach byłoby jednoznacznym powodem do ukarania Rosji – rząd Wielkiej Brytanii będzie wówczas stanowczy i konsekwentny w swoich postanowieniach i czynach. Próby odebrania życia komukolwiek na terenie Wielkiej Brytanii muszą zostać surowo ukarane. Na razie nie wiadomo jaka substancja otruła Skripala i kto za tym stoi, ale jedno jest pewne – ta sprawa z pewnością nie zostanie zamieciona pod dywan.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
5 lat temu

No i kolejna bezsensowna awantura. Anglia i tak nie ma szans na tytuł to próbuje jakoś zasłonić to że kraj który nam dał tę dyscyplinę sportu nie potrafi zdobyć medalu. Jestem daleki od popierania żeby polityka wchodziła z brudnymi buciorami di sportu. Może niech sami zawodnicy zdecydują czy są tak aż głęboko poruszeni całą sytuacją że nie chcą jechać na Mistrzostwa.

Kategorie
———————————–