Ile kosztuje zatrudnienie pracownika z Ukrainy i jak to zrobić?

Zatrudnianie Ukraińców przez polskie firmy jest już faktem. Wielu przedsiębiorców tylko w ten sposób może uzupełnić braki kadrowe. Ile kosztuje zatrudnienie pracownika z Ukrainy? Jak wygląda procedura?

 

Zatrudnienie Ukraińców na nowych zasadach

Z uwagi na rosnące zainteresowanie pracodawców pracownikami ze Wschodu, od początku stycznia 2018 r. obowiązują nowe zasady ich zatrudnienia. Teraz przyjęcie do pracy Ukraińców odbywa się zdecydowanie szybciej – formalności zostały zredukowane do niezbędnego minimum.

Aby zatrudnić pracownika z Ukrainy, przedsiębiorca musi wykonać zaledwie 3 kroki, a dokładniej:

  • złożyć w urzędzie pracy oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi,

  • przekazać oryginał zarejestrowanego oświadczenia Ukraińcowi, którego zamierza zatrudnić,

  • zawrzeć umowę z pracownikiem.

Jeżeli chodzi o umowę, to może być to umowa o pracę lub cywilnoprawna (np. zlecenie). Zasady zawierania umowy są identycznie jak w przypadku pracowników z Polski – umowy o pracę nie można zastąpić umową cywilnoprawną.

Od 1 stycznia 2018 r. rejestracja wspomnianego ogłoszenia jest płatna – pracodawca musi zapłacić za to 30 zł. Wprowadzenie opłat ma wyeliminować handel zarejestrowanymi ogłoszeniami, a także przyczynić się do szybszego rozpatrywania wniosków przez urzędników.

Ile trzeba zapłacić, aby znaleźć pracownika?

Pracodawcy zainteresowani zatrudnieniem Ukraińców najczęściej:

  • szukają pracowników na własną rękę, korzystając z portali ogłoszeniowych

Obok bezpłatnych portali ogłoszeniowych, w sieci działają także płatne. Te drugie dysponują najczęściej sporą, na bieżąco aktualizowaną bazą danych pracowników. Tam też potencjalny pracodawca może przejrzeć np. dotychczasowe referencje osób, których CV go zainteresowało.

Ile trzeba zapłacić za dostęp do płatnej bazy ogłoszeń? Ceny są różne – wahają się od ok. 150 do nawet 500 zł. Ostateczny koszt jest uzależniony m.in. od czasu, przez który pracodawca chce mieć dostęp do portalu, a także tego, czy jest on zainteresowany dodatkowymi usługami, np. sprawdzeniem wspominanych referencji.

  • podpisują umowę z agencją pracy

Samodzielne poszukiwanie pracownika jest czasochłonne. Szczególnie niewielkie firmy mogą nie dysponować czasem lub ludźmi, którzy zajęliby się formalnościami. Wówczas dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z pomocy agencji zatrudnienia. Ile kosztuje pomoc profesjonalistów?

Ostateczna kwota, jakiej zażąda agencje za zrekrutowanie pracownika, zależy od wielu czynników, np. specjalizacji pracownika i udzielenia gwarancji, że zrekrutowana osoba przepracuje np. 3 miesiące. Za znalezienie pracownika wykwalikowanego i posiadającego uprawnienia agencje liczą sobie więcej. Z tego względu na stronach internetowych na próżno szukać konkretnych kwot. Najczęściej agencje nie podają konkretnych cen – ostateczna kwota jest podawana po uzgodnieniu szczegółów.

Gdy mowa o wynagrodzeniu agencji, trzeba pamiętać, że pracodawca korzystający z jej usług, nie musi martwić się o sprawy formalne. Nie wypłaca on pracownikowi pensji, nie wypełnia dokumentów do ZUS-u czy urzędu skarbowego. Zatrudnienie Ukraińca przez agencję to także sposób, aby sprawdzić rzetelność pracownika – gdy sprawdzi się on, pracodawca może już bezpośrednio z nim podpisać umowę.

Pracownicy z Ukrainy pracują za mniej niż Polacy?

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że Ukraińcy zarabiają mniej niż Polacy, a tym samym koszty ich zatrudnienia są dużo niższe. Nie jest to prawda. Dlaczego? Uczciwy pracodawca, który zatrudnia legalnie, musi ponieść dodatkowe koszty związane z uzyskaniem pozwolenia na pracę. Jeżeli korzysta z usług agencji pracy, musi pokryć pensję pracownika, a dodatkowo zapłacić za pracę agencji.

W wielu krajach na świecie obowiązuje minimalne wynagrodzenie za pracę. Również w Polsce pracodawca nie może pracownikowi zaoferować pensji poniżej pewnego pułapu. Od 1 stycznia 2018 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2080 zł brutto, zaś stawka godzinowa stosowana w przypadku zleceń to 13,50 zł brutto. Oczywiście pracodawca może zaoferować wyższe wynagrodzenie, ale nie może zaproponować niższych stawek niż podane.

Współpraca:
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Ekantor.pl – uczciwa wymiana walut online.

 

0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jolanta
Jolanta
5 lat temu

Fakt, coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Ale czy to coś dziwnego? Dla mnie nie, bo przecież wielu polaków wyjechało za granicę za chlebem, bo u nas ciężko z dobrą pracą.

Krzysztof
Krzysztof
5 lat temu

I w ten sposób tłumy Ukraińców za grosze pracują u nas pobierają zasiłki a Polacy nie mogą godnie żyć. Polak za 5zł za godzinę nie wyżywi rodzina a Ukrainiec pocałuje w rękę jeszcze bo na Ukrainie to majątek. Prosty przykład mieszkanie w Warszawie takie około 70m2 kosztuje nowe 400-500tyś zł a n Kijowie takie samo w przeliczeniu ok 120 tyś zł. Pytanie czy warto inwestować w naszych fachowców czy szkolić obcokrajowców?

Karolina
Karolina
5 lat temu
Reply to  Krzysztof

Jeśli przyjeżdżają do Polski to wynajmują polskie mieszkania i płacą polski czynsz, kupują w polskich sklepach i płacą przy tym polskie podatki. co to za bzdura to całe przeliczanie na ukraińskie wydatki

Tomek R.
Tomek R.
5 lat temu

Tak, to prawda, Ukraińcy coraz częściej podejmują pracę w Polsce. Widać to na każdym kroku. W moim mieście w wielu firmach można spotkać ludzi ze Wschodu, głównie z Ukrainy, ale także z Rosji czy Kazachstanu. Dobrze, że pracodawcy mają obecnie taka możliwość aby bez czasochłonnych formalności zatrudnic pracowników z zagranicy.

adammm
adammm
5 lat temu

Dogadujemy się z agencją Worksol póki co, mam nadzieję że tak zostanie na długo bo znacznie nam ułatwia funkcjonowanie jako firmie jak mamy sprawy kadrowe załatwione i rąk do pracy nie brakuje. Dobrze sprawdzają tutaj pracowników podczas rekrutacji, nie robią fuszerki pod tym względem.

Janekk
Janekk
5 lat temu

Zadowoleni jestesmy z podejścia jakie mają w Worksol, pomogli nam zorganizować całą brygadę ludzi z Ukrainy i to w dość krótkim czasie. Nie wiem jak w innych branżach ale do budowlanki potrafią rekrutować, mają rzeczywiście dobrych kandydatów.

Michał
Michał
5 lat temu

Ja osobiście jestem zadowolony ze współpracy z agencją Zatrudnienie pracowników poprzez agencję daje mi pewność, że są oni odpowiednio wykwalifikowani, co z kolei przekłada się na jakość pracy i funkcjonowanie firmy.

trackback

[…] zobacz również zatrudnienie pracownika z Ukrainy […]

Remigiusz
Remigiusz
4 lat temu

Firma Eurokadra pomaga w zatrudnieniu pracowników z Ukrainy, dzięki temu w mojej firmie mam więcej ludzi do pracy, a Ukraińcy są szczęśliwi, że mają miejsca pracy i naprawdę dobre warunki pracy.

Kategorie
———————————–
9
0
Would love your thoughts, please comment.x