ekonomiczny Informacje Poradnik Rozmaitości

Faktoring czy kredyt – co wybrać?

Szukasz pieniędzy na bieżącą działalność swojej firmy? Jeśli chodzi o instytucje finansowe – masz dwie możliwości. Albo zaciągnąć kredyt, albo skorzystać z faktoringu. Jednak co się bardziej opłaca?


Podstawowa różnica pomiędzy faktoringiem a kredytem, jest sposób w jaki wydasz pozyskane pieniądze. Dzięki faktoringowi można sfinansować dosłownie wszystko – firma nie czeka na swoje wierzytelności tylko nimi dalej obraca. Kredyt z reguły jest celowy – bank przyznając kredyt musi wiedzieć na co zostaną przeznaczone pochodzące z niego środki. Faktoring, w porównaniu do kredytu jest dużo łatwiejszy i dużo szybszy do uzyskania. Do kredytu trzeba się bardziej przygotować – tu najważniejszym czynnikiem będzie zdolność finansowa i cel na który bank ma pożyczyć nam pieniądze.

Dla kogo kredyt?
Kredyt bankowy jest kierowany bardziej do firm, które mają stabilną pozycję na rynku, działają minimum rok, mogą pochwalić się dobrymi wynikami finansowymi i co najważniejsze – posiadać zdolność kredytową. Warto również posiadać jakieś zabezpieczenie dla banku – hipoteka, albo zastaw na majątku. Banki lubią stabilne firmy. Należy również pamiętać, że cały proces udzielenia kredytu przez bank, może trwać nawet kilka tygodni.

Dla kogo faktoring?
Faktoring kierowany jest do firm, które mogą mieć kłopot z uzyskaniem kredytu bankowego. Firmy faktoringowe nie oceniają firmy w kontekście przyszłościowym, a obecną sytuację przedsiębiorstwa oraz jej odbiorców towarów czy usług. Jedną z najważniejszych cech faktoringu jest szybkość jego uzyskania – kilka dni. Przeczytaj czy faktoring sprawdzi się w Twoim biznesie – http://faktoring.biz/faktoring/faktoring-jaki-najlepszy-dla-twojej-firmy/

Co się opłaca?
Co jest tańsze – faktoring czy kredyt? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli chodzi o kredyt – koszty są rozłożone na kilkadziesiąt miesięcy. Przy faktoringu – pieniądze które otrzymamy od razu będą pomniejszone o koszt usługi. Więcej o kosztach faktoringu dowiesz się z tego artykułu http://faktoring.biz/faktoring/ile-kosztuje-faktoring/. Jeśli kredyt bankowy będzie miał długi termin spłaty – najprawdopodobniej będzie droższy niż faktoring, z kolei firmy faktoringowe do każdej firmy podchodzą indywidualnie i nie mają z góry narzuconych stawek, jak w przypadku banku.

Aby porównać koszty – najlepiej zgłosić się do doradcy finansowego np. na www.faktoring.biz, który dobierze tańsze i lepsze rozwiązanie.

7
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
vastlagiCavanianatoldeus Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Karina
Gość
Karina

Fajny artykuł. Można przemyśleć co wybrać. Osoby które chcą otworzyć wlasną działalność napewno skorzystały by z faktoringu. Ale firmy już będące na rynku a nie mające stabilnej pozycji tez by wybrały pewnie te opcje

michałr
Gość
michałr

Jednak wydaje mi się że wzrost popularności faktoringu głównie teraz nastąpi w sektorze MŚP bo wg ostatnich danych brak tutaj najbardziej płynności finansowej.

deus
Gość
deus

Faktoringu można też użyć przy dobrej sytuacji finansowej na przyspieszenie rozwoju, kredytu raczej nikt w takich sytuacjach nie bierze

lagi
Gość
lagi

Przy dobrej sytuacji? Możesz wyjaśnić dlaczego?

vast
Gość
vast

No napisał deus – przyspieszenie rozwoju. Możesz się wspomóc faktoringiem, żeby jeszcze bardziej rozwinąć firmę

anatol
Gość
anatol

faktoring nie obciąża tak psychicznie jak kolejna rata kredytu, przynajmniej tak mi się wydaje

Cavani
Gość
Cavani

Tak po prostu jest już teraz. Faktoring w MŚP rośnie na potęgę. Więc Ameryki nie odkryłeś