felietony Informacje ze świata

Celebryci klonują swoje psy, Chińczycy małpy, a Watykan ostrzega przed samobójstwem nauki.

Celebryci klonują swoje psy, artykuł poświęcony najnowszym informacjom na temat klonowania. Chińczykom po raz pierwszy udało się sklonować małpy przy wykorzystaniu metody komórek macierzystych, a zamożni tego świata wykorzystują naukę, aby klonować swoje ukochane zwierzęta.

Klonowanie zwierząt, a zwłaszcza swoich pupilków, zaczyna być modne wśród amerykańskich celebrytów. Jedną z ostatnich osób, które publicznie przyznały, że sklonowały swojego ulubionego psa, była Barbara Streisand. Na jednym z wywiadów do czasopisma „Varity” znana piosenkarka i aktorka oznajmiła, że dwa psy, które posiada w swojej posiadłości w Malibu, to klony zdechłej, w ubiegłym roku ukochanej suczki – Samanthy. Dodała, że tuż przed jej śmiercią, udało się zabezpieczyć z pyska psa, konieczne do klonowania komórki.

 

Piosenkarka powiedziała również, że choć suczki są identyczne to jednak mają zupełnie inne osobowości i z niecierpliwością czeka aż dorosną, aby sprawdzić czy będą miały „oczy i powagę Samanthy”. Proceder obecnie możliwy tylko dla zamożnych tego świata, sprowokował wiele dyskusji i komentarzy wśród internautów, którzy w większości przychylnie potraktowali wyznanie aktorki. Zaniepokojenie wyraziła natomiast organizacja zajmująca się ochroną zwierząt PETA, która oznajmiła, że nie jest dobrym rozwiązaniem klonowanie zwierząt, podczas gdy w schroniskach jest porzuconych i umiera tak wiele czworonogów. PETA dodała również, że klonowanie tylko powiększa, już i tak poważny kryzys populacyjny zwierząt.

Organizacja oświadczyła, że wiele zwierząt jest przetrzymywanych tylko po to, aby użyć ich komórek do klonowania. Głosem sprzeciwu była również wypowiedź przewodniczącego Papieskiej Akademii Życia Vincenzo Paglia który powiedział, że eksperymenty tego typu mogą raczej „doprowadzić do samobójstwa nauki, lub sprowadzić ją na niebezpieczne tory” Swoją wypowiedź skierował pod adresem Chińczyków, którzy w styczniu z sukcesem sklonowali dwie małpy. Przedstawiciel Watykanu dodał, że po naczelnych następnym krokiem będzie człowiek, a to już jest przeciwieństwo tego, czym nauka powinna się zajmować.

Stwierdził, że jest to taki sam przypadek, w którym kontynuacja badań nad bronią nuklearną, raczej doprowadzi do zniszczenia i autodestrukcji, niż dostarczy korzyści związanych z postępem. No cóż, badania i eksperymenty wykorzystujące metody klonowania komórek macierzystych, będą miały swoich przeciwników i zwolenników, a postępu nauki i tak nikt nie zatrzyma. Możemy tylko dyskutować, komentować i obserwować postępy w tej dziedzinie i mieć nadzieję, że świadomość ograniczeń okaże się wystarczająca dla zachowania właściwego kierunku i rozwoju nauki.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Monika Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Monika
Gość
Monika

Przerażające :-/ Jeszcze trochę i zaczniemy klonować ludzi. Nauka idzie naprzód i nic z tym nie zrobimy. Inaczej nawet, cieszmy się, że tak jest. Nie jest dla nas naturalne, by się nie rozwijać. Jednak chodzi o to, żeby był jakiś zdrowy rozsądek i żeby się w tym nie zapędzić. Niestety, wariatów od groma na tym świecie, więc…