Rekuperację po prostu czuć

Możemy być pewni, że instalacji rekuperacji po montażu nie zobaczymy. Jest schowana równie dobrze, jak inne systemy w naszym domu. Rekuperator możemy umieścić w garażu, na poddaszu, w pralni lub innym pomieszczeniu gospodarczym. Natomiast punkty nawiewowe i wywiewne umieszczone są w suficie lub w ścianie. Również są praktycznie niewidoczne. Sterownik rekuperatora pozostaje dyskretnie umiejscowiony na ścianie, w miejscu wybranym przez inwestora: rekuperacji w domu nie widać.

Na pewno jednak rekuperację będzie czuć. Świeże powietrze przez cała dobę będzie dostarczane do pomieszczeń. Taka sama ilość jest usuwana za pomocą anemostatów wywiewnych. Możemy dzięki temu uzyskać świeżość bez otwierania okien zarówno w dzień, jak i w nocy. Jest to zdecydowanie podstawowa korzyść z rekuperacji.

Dzięki takiemu systemowi możemy również zaoszczędzić na ogrzewaniu nawet do 50% w okresie grzewczym. Dzieje się tak dlatego, że rekuperator odzyskuje wytworzone ciepło i przekazuje je do powietrza nawiewanego.

Jedynym widocznym na zewnątrz budynku elementem zamontowanego systemu rekuperacji jest czerpnia i wyrzutnia. Są to dwa niezależne otwory na ścianie budynku. Ich średnica wynosi 250 lub 315 mm. Przez te otwory powietrze jest zaciągane do rekuperatora, a przez wyrzutnię powietrze jest usuwane. Najczęściej oba otwory usytuowane są w bocznej ścianie budynku.

Warto również podkreślić, że dom z rekuperacją nie musimy posiadać wszystkim kominów wentylacyjnych, jakie są stosowane w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Wystarczy zamontować zamiast trzech, tylko jeden. Można dzięki temu nieco zaoszczędzić. Oszczędności mogą sięgać nawet 15 tys. zł.

Jeśli tylko będziemy mieli dobrze zaprojektowany i właściwie działający system rekuperacji, uzyskamy wysoką jakość funkcjonowania takiego urządzenia. Nie będzie on również hałasował zarówno w dzień, jak i w nocy. Jedynie będziemy mogli słyszeć nikły szum w kanałach wentylacyjnych. Zaliczany jest on do grona white nosie czyli białego hałasu. Taki hałas raczej uspokaja, a nie drażni.

Dom z rekuperacją ma dostęp do najświeższego możliwego do uzyskania powietrza. Dzieje się tak, ponieważ jest ono wymieniane cały czas.

Więcej o rekuperacji na stronach – https://remont.biz.pl/category/rekuperacja/ 

0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–