Connect with us

Published

on

Ustawa o samorządzie gminnym wprowadza nowe przepisy dla samorządów. Główny z nich to raport o stanie gminy, który raz w roku będzie musiał składać każdy włodarz.

Raport o stanie gminy to dokument, jaki ma być tworzony przez organ wykonawczy gminy, czyli wójta, czy burmistrza. Raport, jak sama nazwa wskazuje będzie zbiorem informacji z minionego roku. Chodzi głównie o podsumowanie pracy wójta, realizację planów, strategii, projektów, budżetu obywatelskiego oraz uchwał rady gminy. To właśnie do rady ma trafić raz w roku taki raport. W założeniu pomoże to wprowadzić realną funkcję kontrolną rad gminy, których przedstawiciele będą mieli obowiązek zapoznać się z dokumentem. Pierwszy raport, za obecny 2018 rok będzie musiał powstać do końca maja przyszłego roku. Właśnie co roku w maju ma się odbywać jego złożenie. Czy spowoduje to lepszą kontrolę włodarzy i ich poczynań? Jak się okazuje, nowy rodzaj sprawozdania może przynieść gminom problemy.

 

Narzędzie do politycznych roszad?

 

Ustawa, według której zachodzi wyżej opisany obowiązek, niewiele jednak mówi. Nie ma w niej informacji, jak taki raport miałby wyglądać, jeśli chodzi o formę i konkretne punkty do opisania. Choć wprowadzony przepis będzie obowiązywał od nowej kadencji samorządowej, to jego zasięg obejmie przecież cały 2018 rok. To stwarza wiele niedomówień. Nowy wójt będzie musiał bowiem napisać raport w oparciu o cały rok, mimo że władzę objął dopiero pod jego koniec.

Niektórzy wprost nazywają to batem na gospodarzy gmin. Po przedstawieniu treści raportu, który zawierać będzie tak szeroką tematykę – stan gminy – burmistrz będzie musiał zdobyć wotum zaufania u radnych. A po szczegółowych analizach tego co się udało, a co nie – może być z tym różnie. Pozwala to na gminne rozgrywki polityczne, bo po tym, jak rada dwa razy nie udzieli wotum – może dojść do odwołania włodarza, a nawet całego zarządu.

 

Do tej pory funkcjonowały roczne sprawozdania z działalności wójta, które działały na podobnych zasadach. Były one tworzone nawet co miesiąc – na każdą sesję rady gminy. Czy nowe rozwiązanie w postaci raportu wniesie coś nowego w życie gminy i mieszkańców? O tym przekonają się sami zainteresowani w maju 2019 roku.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Aktulności

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Published

on

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Prokutor Michał Lorenc potwierdził, że staroście Tomaszowi Tamborskiemu zostały postawione zarzuty o charakterze korupcyjnym. Jeszcze rano podawano informację, że „trwają intenstywne działania śledczych”, a „ sprawa jest rozwojowa”. Czy będą kolejne zatrzymania?
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Artykuł Miesiąca

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

Published

on

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

czwartek w godzinach popołudniowych miało dojść do zatrzymania przez Centralne Biuro Antykorupcyjne starosty Tomasza Tamborskiego. To nieoficjalne informacje, które stanowią jednak na tę chwilę, wśród polityków i urzędników, tajemnicę poliszynela – wiadomo również, że część urzędników Starostwa Powiatowego jest przesłuchiwana, urząd został przeszukany, a dzisiaj ma również zebrać się zarząd Platformy Obywatelskiej w związku z tą sprawą. Oficjalnie Tomasz Tamborski jest na urlopie do 20 października.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Aktulności

Starosta Tomasz Tamborski zatrzymany

Published

on

Starosta Tomasz Tamborski zatrzymany

Prokuratura Regionalna w Szczecinie potwierdza, że starosta Tomasz Tamborski został zatrzymany przez CBA w ramach tego samego śledztwa, w toku którego zatrzymano wójta gminy Włodzimierza Popiołka i architekta będącego szefem gminnej komisji architektoniczno – urbanistycznej. Wszyscy usłyszeli zarzuty korupcyjne. Rozmawialiśmy z mecenasem reprezentującym starostę i wójta: – W mojej opinii zarzuty kierowane wobec moich klientów są absurdalne. Oczywiście nie przyznają się do winy.
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl