Connect with us

Published

on

Od kilku lat w Polsce obchodzony jest Dzień Żołnierzy Wyklętych, który przypada na 1 marca. Już niebawem w miastach całego kraju odbędą się uroczyste obchody. Tak będzie m.in. w Szczecinie, Koszalinie i Stargardzie, gdzie święto co roku spotyka się z duchem patriotyzmu u mieszkańców.

Polegli po II wojnie światowej żołnierze, o których mowa, tak zwani żołnierze wyklęci to termin, z którym zetknął się niemal każdy Polak. Z bronią w ręku walczyli z sowieckim okrucieństwem i komunizmem, który wkroczył wraz z armią radziecką na teren naszego kraju w 1945 roku.

Przez wiele lat było o nich cicho, ze względu na to, że przez lata główny nurt historyczny utrzymywał, że armia radziecka wyzwoliła Polskę. Taka wersja obowiązywała przez cały okres trwania PRL, a więc komunizmu w Polsce.

 

Młodzi propagują bohaterów

 

Zasługi polskich żołnierzy niezłomnych wyszły na jaw stosunkowo niedawno. Przyczynił się do tego m. in. Instytut Pamięci Narodowej, który zajmuje się badaniami historycznymi i dokumentowaniem historii Polski. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, mimo że obchodzony od niedawna, na trwałe wpisał się już na kartach historii. Polacy zaczęli niemal odkrywać historię swojego kraju na nowo, a wśród nich jest rzesza młodych ludzi. Toteż z ich inicjatywy powstały marcowe marsze upamiętniające bohaterów. Tak będzie i tym razem.

 

Szczecin wiedzie prym

 

Miastem, które jako pierwsze zorganizowało marsz pamięci Żołnierzy Wyklętych był Szczecin. Do inicjatywy przed kilkoma laty przyczynili się członkowie chrześcijańskiego stowarzyszenia Civitas Christiana. Szybko okazało się, że marsz ten cieszy się ogromnym poparciem mieszkańców. Teraz co roku 1 marca tysiące szczecinian i nie tylko przemierzają głównymi ulicami miasta, by uczcić ten wyjątkowy dzień. Oficjalne obchody rozpoczną się o godzinie 12:00 apelem pamięci i złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą osoby przetrzymywane i zamordowane w budynku szczecińskiego więzienia w latach 1945-1956 (Areszt Śledczy, ul. Kaszubska 28). O13.00 to samo nastąpi pod tablicą upamiętniającą żołnierzy przetrzymywanych i torturowanych w budynku WUBP/WUdsBP (Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie). Towarzyszyć temu będą inne, liczne wydarzenia, jak m. in. spacer edukacyjny – „śladami zbrodni” – miejsca szczecińskiej bezpieki. Do dziś zachowała się cela, gdzie wykonywano kary śmierci. W całym województwie zachodniopomorskim wiele jest budynków po byłej bezpiece, w których jeszcze długo po wojnie torturowano żołnierzy. Jest to okazja do wczucia się w „żywą” historię.

W Stargardzie, oprócz spotkania pod tablicą pamiątkową odbędzie się uroczysta msza i przemarsz ulicami miasta. Ponadto w wielu szkołach woj. zachodniopomorskiego odbędą się wykłady edukacyjne, a w Koszalinie na takie spotkanie będzie można wybrać się do Archiwum Państwowego.

0 0 votes
Article Rating

Aktulności

Uwaga na maile Bnp Paribas Bank

Published

on

Bnpparibas Bank

Oszuści znowu rozsyłają fałszywe maile tym razem podszywają się pod Bnp Paribas Bank.

(więcej…)

5 1 vote
Article Rating
Continue Reading

felietony

Jak naprawić przeciekający dach bez zmiany pokrycia?

Published

on

Jak naprawić przeciekający dach bez zmiany pokrycia?

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale przeciekający dach nie zawsze wymaga zmiany całego pokrycia, tylko jego naprawy. Oczywiście jest to znacznie mniej kosztowne, a co najważniejsze można to zrobić w stosunkowo łatwy i szybki sposób. Nie potrzeba do tego specjalnych umiejętności, dlatego też powinien sobie z tym poradzić absolutnie każdy. Naprawa przeciekającego dachu nie jest, aż tak bardzo skomplikowanym zadaniem.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Kołobrzeg

Na S6 ciężarówka uderzyła w samochód straży pożarnej

Published

on

Na S6 ciężarówka wpadła w wóz straży pożarnej

W przestrzeni Stramnicy trafiło do porównania z udziałem wozu kołobrzeskich strażaków.

Na trasie S6 w samochód warty miał wjechać inny pojazd. Trwa ustalanie przyczyn zdarzenia. Więcej informacji wkrótce.

Aktualizacja:

W zdarzeniu nikomu nic się nie stało. 60-letni kierowca ciężarówki został ukarany 500 zł mandatem

5 1 vote
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl