felietony KRONIKA POLICYJNA prawny

Koncern Zuckerberga na wokandzie! Czy Facebook ma powody do martwienia się o swoją sytuację?

Tekst poświęcony sytuacji Facebooka, który przegrywa w belgijskim sądzie sprawę o śledzenie użytkowników portalu, oraz gromadzenie o nich informacji. Zanotowano również duży procent osób które zrezygnowały i opuściły serwis społecznościowy.

Sąd belgijski wydał zakaz Facebookowi na całkowite zaprzestanie śledzenia obywateli belgijskich. Oprócz tego, nakazał zaprzestania czynności, które dotyczą zbierania informacji o użytkownikach, opuszczających serwis i korzystających z sieci, ale już w inny sposób. Efekt został osiągnięty dzięki belgijskiej instytucji walczącej o prywatność w sieci. Sprawa głównie dotyczyła technik i metod jakimi Facebook posługuje się, w procesie gromadzenia prywatnych informacji.

To co było istotne w pozwie, to śledzenie osób nie tylko posiadających konta na portalu, ale również tych, którzy takiego konta nie posiadają. Dzięki takiemu przedstawieniu sytuacji, oraz udowodnieniu wszystkich tych aspektów sąd zdecydował, że zostało złamane prawo belgijskie. Dodatkowym oskarżeniem skierowanym przeciwko Facebookowi, był fakt niepowiadamiania użytkowników serwisu o tym, że zbierane są informacje o nich i jakie są to informacje. Oprócz powyższych zarzutów sąd orzekł również, że serwis nie precyzuje w jakim celu to robi i jak długo ma zamiar je przechowywać.

Sąd wykazał, że Facebook nigdy nie dostał pozwolenia na pozyskiwanie tego typu danych i w związku z tym, ma natychmiast zakończyć wszelkie działania związane ze śledzeniem wszystkich odwiedzających i zarejestrowanych użytkowników, oraz wykasować ich dane.

W przypadku nie dostosowania się do nakazu sądu, portalowi grozi kara w wysokości 311,000$ za każdy dzień opóźnienia. Oczywiście prawnicy Facebooka już zapowiadają złożenie apelacji argumentując, że zjawisko dotyczące gromadzenia danych o aktywności użytkowników w sieci jest powszechnym procederem, natomiast każdy z zarejestrowanych użytkowników ma możliwość zablokowania gromadzenia danych przez aplikacje Facebooka. Razem z problemami związanymi z prawnym aspektem korzystania z portalu, należy również wspomnieć o dość znaczących statystykach, które prognozują spadki wśród użytkowników, szczególnie wśród młodych osób. Tylko w 2017 roku portal opuściło prawi 3 miliony internautów, poniżej 25 roku życia. Eksperci uważają nawet, że do końca 2018 roku, nastąpi dalszy spadek o ponad 2 miliony.

Wśród młodych ludzi, zaczyna się pojawiać opinia, że Facebook nie jest „cool” Natomiast wszystkie te problemy wydają się niczym w porównaniu z informacją o przychodach. W ubiegłym roku Facebook odnotował przychód o 47% większy, niż w roku 2016, a zysk netto wzrósł na plusie o 56 procent.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o