Connect with us

Published

on

Artykuł przedstawia sprawę mężczyzny zamieszkanego w Olszytnie, któremu zarzucono planowanie zamachu na Rzeczpostpolitą Polskę znajdując u niego materiały sugerujące, iż planuje on wielki atak z udziałem materiałów pirotechnicznych.

Przeciw Wojciechowi K do Sądu Okręgowego w Olsztynie został postawiony akt oskarżenia za planowanie zamachu na konstytucyjne organy Rzeczypospolitej Polskiej. W trakcie przeszukiwania jego rzeczy Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego znalazła duże ilości materiałów wybuchowych.

Posiadał on także amunicję i kilkadziesiąt sztuk broni palnej. Jak donosiła Prokuratura Krajowa w komunikacie dnia 19.02 bieżącego roku Wydział Zamiejscowy tej prokuratury na Podlasiu postawił oskarżenie wobec olsztyńskiego mieszkańca o przygotowania do zamachu z użyciem broni palnej i materiałów wybuchowych na organy konstytucyjne polskiej Rzeczypospolitej.

Wojciech K.według zgromadzonych ustaleń prokuratury olsztyńskiej zbierał i był w posiadaniu w latach 2014-2017 przyrządy do organizowania wybuchów, materiały wybuchowe i rozmaite substancje i związki chemiczne mogące stanowić zagrożenie dla życia, zdrowia i mienia ogromnej liczby osób i być fundamentem do produkcji i przygotowywania bomb, dynamitów, a także różnego pokroju substancji i materiałów wybuchowych i palnych służących między innymi do zamachów. Jednymi ze substancji znalezionych w rzeczach prywatnych oskarżonego w jego mieszkaniu było ponad 1 kilogram zmieszanych materiałów pirotechnicznych. Miedziankit własnej produkcji, którego masa wynosi sporo ponad 5 kilogramów, 33 kilogramy azotanu amonu, a także 13 litrów nitrometanu (materiału wybuchowego służącego jako ciekłe paliwo, używanego przy produkcji ANFO-amonowo-salatrzanego wybuchowego materiału)

Wśród substancji zabezpieczonych przez funkcjonariuszy śledczych mogących służyć do produkcji materiałów wybuchowych i palnych można wyróżnić między innymi ponad 52 kilogramy pentaerytrytu (jeden z głównych materiałów służących do produkcji PETN (pentryt) -wybuchowy materiał kruszący podobnego działania do trotylu, lecz o zwiększonej sile działania, 3 kilogramy nadchloranu potasu, 52 kilogramy chloranu potasu, 11 litrów gliceryny, 45 kilogramów siarki, 20 litrów kwasu siarkowego, 20 litrów kwasu azotowego, 1 kilogram rtęci i urotropiny i 5 kilogramów ziemi okrzemkowej.

W Kategorii przyrządów wybuchowych śledczy znaleźli 460 metrów lontów, 36 zapalników elektrycznych i 20 spłonek zapalarkowych. Według ustaleń oskarżony w 2015 roku zdobył zezwolenie na posiadanie broni palnej dzięki, któremu nabył 25 broni i 25 tysięcy sztuk amunicji, również amunicje bardzo niebezpieczną ze stalowym rdzeniem. Jedną z broni jak podają nagromadzone informacje, posiadał, także bez niezbędnego pozwolenia. Jak informuje prokuratura część substancji chemicznych i wybuchowych, broni palnej znaleziono w trakcie zatrzymania przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w roku 2016. Kolejną część broni i materiałów znaleziono w roku 2017 w specjalnej konstrukcji schowku stworzonego przez mężczyznę. W mieszkaniu Wojciecha K.znajdowały się także liczne artykuły, ulotki, pisma nawołujące do walki z organami władzy i receptury produkcji materiałów wybuchowych.

Mężczyźnie postawiono również zarzuty udostępniania broni nieuprawionym jednostką trzecim i sprzedaży broni.

Oskarżony został także Warszawianin posiadający nielegalnie nabytą amunicje. Broń i amunicje bez wymaganego zezwolenia znalezione też u dwóch osób zamieszkałych województwo Śląskie — Jeden posiadał liczną amunicję, zaś drugi amunicje i kilka sztuk broni palnej.

Olgierd Dąbrowski-Żeglarski jeden z rzeczników Sądu Okręgowego w Olsztynie jak informuje Polską Agencje Prasową data pierwszej z rozpraw sądowych jest na ten moment nieznana. Dodaje, iż sprawa jest na ten moment świeża i ogromnie obszerna więc pozostało czekać na dalszy rozwój wydarzeń. Wojciech K. zgodnie z decyzją sądu o przedłużenie tymczasowego aresztu pozostanie w nim do 28-maja.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Aktulności

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Published

on

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Prokutor Michał Lorenc potwierdził, że staroście Tomaszowi Tamborskiemu zostały postawione zarzuty o charakterze korupcyjnym. Jeszcze rano podawano informację, że „trwają intenstywne działania śledczych”, a „ sprawa jest rozwojowa”. Czy będą kolejne zatrzymania?
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Artykuł Miesiąca

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

Published

on

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

czwartek w godzinach popołudniowych miało dojść do zatrzymania przez Centralne Biuro Antykorupcyjne starosty Tomasza Tamborskiego. To nieoficjalne informacje, które stanowią jednak na tę chwilę, wśród polityków i urzędników, tajemnicę poliszynela – wiadomo również, że część urzędników Starostwa Powiatowego jest przesłuchiwana, urząd został przeszukany, a dzisiaj ma również zebrać się zarząd Platformy Obywatelskiej w związku z tą sprawą. Oficjalnie Tomasz Tamborski jest na urlopie do 20 października.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Aktulności

Starosta Tomasz Tamborski zatrzymany

Published

on

Starosta Tomasz Tamborski zatrzymany

Prokuratura Regionalna w Szczecinie potwierdza, że starosta Tomasz Tamborski został zatrzymany przez CBA w ramach tego samego śledztwa, w toku którego zatrzymano wójta gminy Włodzimierza Popiołka i architekta będącego szefem gminnej komisji architektoniczno – urbanistycznej. Wszyscy usłyszeli zarzuty korupcyjne. Rozmawialiśmy z mecenasem reprezentującym starostę i wójta: – W mojej opinii zarzuty kierowane wobec moich klientów są absurdalne. Oczywiście nie przyznają się do winy.
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl