Connect with us

Published

on

Artykuł przedstawia sprawę mężczyzny zamieszkanego w Olszytnie, któremu zarzucono planowanie zamachu na Rzeczpostpolitą Polskę znajdując u niego materiały sugerujące, iż planuje on wielki atak z udziałem materiałów pirotechnicznych.

Przeciw Wojciechowi K do Sądu Okręgowego w Olsztynie został postawiony akt oskarżenia za planowanie zamachu na konstytucyjne organy Rzeczypospolitej Polskiej. W trakcie przeszukiwania jego rzeczy Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego znalazła duże ilości materiałów wybuchowych.

Posiadał on także amunicję i kilkadziesiąt sztuk broni palnej. Jak donosiła Prokuratura Krajowa w komunikacie dnia 19.02 bieżącego roku Wydział Zamiejscowy tej prokuratury na Podlasiu postawił oskarżenie wobec olsztyńskiego mieszkańca o przygotowania do zamachu z użyciem broni palnej i materiałów wybuchowych na organy konstytucyjne polskiej Rzeczypospolitej.

Wojciech K.według zgromadzonych ustaleń prokuratury olsztyńskiej zbierał i był w posiadaniu w latach 2014-2017 przyrządy do organizowania wybuchów, materiały wybuchowe i rozmaite substancje i związki chemiczne mogące stanowić zagrożenie dla życia, zdrowia i mienia ogromnej liczby osób i być fundamentem do produkcji i przygotowywania bomb, dynamitów, a także różnego pokroju substancji i materiałów wybuchowych i palnych służących między innymi do zamachów. Jednymi ze substancji znalezionych w rzeczach prywatnych oskarżonego w jego mieszkaniu było ponad 1 kilogram zmieszanych materiałów pirotechnicznych. Miedziankit własnej produkcji, którego masa wynosi sporo ponad 5 kilogramów, 33 kilogramy azotanu amonu, a także 13 litrów nitrometanu (materiału wybuchowego służącego jako ciekłe paliwo, używanego przy produkcji ANFO-amonowo-salatrzanego wybuchowego materiału)

Wśród substancji zabezpieczonych przez funkcjonariuszy śledczych mogących służyć do produkcji materiałów wybuchowych i palnych można wyróżnić między innymi ponad 52 kilogramy pentaerytrytu (jeden z głównych materiałów służących do produkcji PETN (pentryt) -wybuchowy materiał kruszący podobnego działania do trotylu, lecz o zwiększonej sile działania, 3 kilogramy nadchloranu potasu, 52 kilogramy chloranu potasu, 11 litrów gliceryny, 45 kilogramów siarki, 20 litrów kwasu siarkowego, 20 litrów kwasu azotowego, 1 kilogram rtęci i urotropiny i 5 kilogramów ziemi okrzemkowej.

W Kategorii przyrządów wybuchowych śledczy znaleźli 460 metrów lontów, 36 zapalników elektrycznych i 20 spłonek zapalarkowych. Według ustaleń oskarżony w 2015 roku zdobył zezwolenie na posiadanie broni palnej dzięki, któremu nabył 25 broni i 25 tysięcy sztuk amunicji, również amunicje bardzo niebezpieczną ze stalowym rdzeniem. Jedną z broni jak podają nagromadzone informacje, posiadał, także bez niezbędnego pozwolenia. Jak informuje prokuratura część substancji chemicznych i wybuchowych, broni palnej znaleziono w trakcie zatrzymania przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w roku 2016. Kolejną część broni i materiałów znaleziono w roku 2017 w specjalnej konstrukcji schowku stworzonego przez mężczyznę. W mieszkaniu Wojciecha K.znajdowały się także liczne artykuły, ulotki, pisma nawołujące do walki z organami władzy i receptury produkcji materiałów wybuchowych.

Mężczyźnie postawiono również zarzuty udostępniania broni nieuprawionym jednostką trzecim i sprzedaży broni.

Oskarżony został także Warszawianin posiadający nielegalnie nabytą amunicje. Broń i amunicje bez wymaganego zezwolenia znalezione też u dwóch osób zamieszkałych województwo Śląskie — Jeden posiadał liczną amunicję, zaś drugi amunicje i kilka sztuk broni palnej.

Olgierd Dąbrowski-Żeglarski jeden z rzeczników Sądu Okręgowego w Olsztynie jak informuje Polską Agencje Prasową data pierwszej z rozpraw sądowych jest na ten moment nieznana. Dodaje, iż sprawa jest na ten moment świeża i ogromnie obszerna więc pozostało czekać na dalszy rozwój wydarzeń. Wojciech K. zgodnie z decyzją sądu o przedłużenie tymczasowego aresztu pozostanie w nim do 28-maja.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Aktulności

Uwaga na maile Bnp Paribas Bank

Published

on

Bnpparibas Bank

Oszuści znowu rozsyłają fałszywe maile tym razem podszywają się pod Bnp Paribas Bank.

(więcej…)

5 1 vote
Article Rating
Continue Reading

felietony

Jak naprawić przeciekający dach bez zmiany pokrycia?

Published

on

Jak naprawić przeciekający dach bez zmiany pokrycia?

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale przeciekający dach nie zawsze wymaga zmiany całego pokrycia, tylko jego naprawy. Oczywiście jest to znacznie mniej kosztowne, a co najważniejsze można to zrobić w stosunkowo łatwy i szybki sposób. Nie potrzeba do tego specjalnych umiejętności, dlatego też powinien sobie z tym poradzić absolutnie każdy. Naprawa przeciekającego dachu nie jest, aż tak bardzo skomplikowanym zadaniem.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Kołobrzeg

Na S6 ciężarówka uderzyła w samochód straży pożarnej

Published

on

Na S6 ciężarówka wpadła w wóz straży pożarnej

W przestrzeni Stramnicy trafiło do porównania z udziałem wozu kołobrzeskich strażaków.

Na trasie S6 w samochód warty miał wjechać inny pojazd. Trwa ustalanie przyczyn zdarzenia. Więcej informacji wkrótce.

Aktualizacja:

W zdarzeniu nikomu nic się nie stało. 60-letni kierowca ciężarówki został ukarany 500 zł mandatem

5 1 vote
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl