ekonomiczny Informacje Poradnik z kraju

Polacy będą tankowali pod sam korek – ceny paliw na stacjach są coraz niższe!

Informacje na temat spadku cen paliw w Polsce i utrzymywaniu się tendencji spadkowej w kolejnym tygodniu. Będziemy mieli okazję do tankowania w naprawdę niskich cenach.

Polacy będą tankowali pod sam korek – ceny paliw na stacjach są coraz niższe!

Dobra wiadomość dla każdego kierowcy! Już niedługo wszyscy będziemy tankowali pod sam korek. Jakiś czas pojawiły się zapowiedzi ekonomistów odnośnie coraz tańszego paliwa i faktycznie, od początku lutego ceny benzyny i oleju napędowego spadają. Jak na razie nie są to gwałtowne obniżki, jednak stawka cały czas idzie w dół i wiele wskazuje na to, że paliwo będzie nadal taniało lub utrzyma się na stałym, ale dość niskim poziomie cenowym.

Ceny detaliczne są adekwatne do spadku cen w hurcie

Ceny oferowane klientowi na stacji benzynowej idą w parze z tym, co dzieje się z paliwami w hurcie. W 2018 roku przeceny za metr sześcienny paliw są naprawdę spore – sięgają 182 złotych w przypadku benzyny bezołowiowej 95 oraz 150 złotych w przypadku oleju napędowego. Obecne ceny w hurcie od metra sześciennego kształtują się na poziomie 3489,80 złotych jeśli chodzi o benzynę i 3451,80 złotych w przypadku oleju napędowego. Jeśli jeszcze trochę poczekamy to otrzymamy jeszcze lepsze ceny, ponieważ koszt paliwa ma cały czas utrzymywać tendencję spadkową.

Co wpływa na niską cenę paliw?

Ceny paliwa zawsze są zależne od wielu czynników kształtujących ogólne stawki rynkowe. Wiele zależy od rynku walut międzynarodowych – jak na razie dolar stoi na dobrej pozycji w stosunku do innych walut, przez co baryłka ropy naftowej utrzymuje dobrą stawkę około 65 dolarów. Przypomnijmy sobie sytuację jeszcze ze stycznia, kiedy ropa naftowa była bardzo droga i przełożyło się to na ceny paliw. Na szczęście luty przyniósł zmianę i eksperci prognozują, iż spadek cen utrzyma się na dłużej. Eksperci szacują, że spadek cen przyśpieszy szczególnie w kolejnym tygodniu. W stosunku do cen sprzed roku, mamy o 10-12 groszy na litrze tańszą benzynę i nawet o 15 groszy tańszy na litrze autogaz.

Jak wyglądają prognozy cen paliw?

Prognozy cen paliw jak na razie są całkiem dobre. Benzyna bezołowiowa 95 może kosztować od 4,51 do 4,63 na litrze. Jest to spadek średnio o 13 groszy na litrze. Olej napędowy ma kosztować od 4,40 do 4,52 od litra. Na pewno zyskają na tym osoby, które pracują na co dzień korzystając z paliwa, czyli dostawcy lub kierowcy. Zwykły Polak jeżdżący regularnie również odczuje na swoim portfelu korzystniejsze ceny paliw. Trzeba jednak pamiętać, że tendencja spadkowa nie będzie się utrzymywała w nieskończoność, najlepiej tankować w przyszłym tygodniu, kiedy ceny będą jak na razie najniższe. Optymistyczne zapowiedzi mówią o tym, że w przeciągu 2-3 tygodni cena oleju napędowego może spaść nawet do 4,20 złotych za litr. Z drugiej jednak strony, w ostatnich kilku dniach cena ropy podskoczyła na giełdzie londyńskiej do 65 dolarów za baryłkę, przez chwilę cena oscylowała bowiem w okolicy 62 dolarów. Poniżej przedstawiono średnie ceny paliw na dzień 15 lutego 2018 roku, opracowane przez BM Reflex:

benzyna bezołowiowa 95 – 4,64 zł/l (-3 gr/l),
benzyna bezołowiowa 98 – 4,94 zł/l (-3 gr/l),
olej napędowy – 4,53 zł/l (-4 gr/l),
autogaz – 2,07 zł/l (-1 gr/l).

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o