Informacje z kraju

Ojciec Rydzyk nie może pozyskać dotacji na geotermię w Toruniu. Sprawa stoi w miejscu.

Dotacja na geotermię w Toruniu została przyznana, ale nadal nie wypłacono środków na jej realizację. Przyglądamy się, w czym dokładnie leży problem, ale nadal nic nie wiadomo.

W Toruniu ma powstać ciepłownia geotermalna, dzięki fundacji, którą założył Ojciec Rydzyk. Dotacja, jak już obecnie wiadomo, została przyznana, ale nie zostało jeszcze wypłacona i cały czas pojawiają się liczne problemy związane z realizacją tego projektu. Czas się wydłuża, a dotacji jak nie było, tak nie ma. Otrzymanie dotacji było problemem zarówno podczas panowania PO-PSL i tak bez zmian jest nadal, podczas panowania PIS-u. Nic się nadal nie zmienia, mimo wszelkich starań i prób pozyskania dotacji.

Tak więc pozyskanie ciepła z ziemi nadal nie jest w żaden sposób dofinansowane, a cała sprawa stanęła w miejscu. Ojciec Rydzyk podkreśla, że przy rządach Pis-u miało nam się lepiej żyć, ale jak sam podkreśla, ma bardzo ograniczone zaufanie do obecnej władzy. Sprawa trwa już dwa i pół roku i póki co nic nie da się w tej sprawie zrobić. Trudno jest nawet określić, w czym leży problem i dlaczego sprawa aż tak bardzo się przeciąga. Ojciec Rydzyk podkreśla, że nie oczekuje on lepszego traktowania od innych obywateli podkreślił on, że chce być traktowany tak samo, jak inni. Jednym z pewnych problemów jest to, że aby otrzymać pieniądze, trzeba posiadać środki własne, a także pożyczkę. Ojciec Rydzyk wyznał, że fundacji zaproponowano bardzo złe warunki, jakich prawdopodobnie nie zaproponowano jeszcze nikomu. Tu należy podkreślić, że Ojciec Rydzyk chciałby być traktowany po prostu normalnie. Zdaniem Ojca Rydzyka zaproponowano mu procent przynajmniej od trzech do czterech razy większy niż innym.

Mariusz Orion Jędrysek wiceminister tłumaczy, że Polska jest dobrze rozpoznana, że trudniejsze warunki pod względem budowy geologicznej są na Dolnym Śląsku, a wody znajdują przede wszystkim w szczelinach. Kolejnym problemem jest na przykład to, że miasto może nie mieć instalacji. Poinformowano bowiem, że już wkrótce oferta powinna zostać zaprezentowana. Więcej szczegółów nie było nam dane usłyszeć. Póki co, niewiele na ten temat wiadomo. Wszystko jak stanęło, tak nadal stoi. Sam Pan wiceminister więcej szczegółów nie przedstawił.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o