Connect with us

Published

on

Internauci chcą Orderów Ligii Honorowej dla polskich alpinistów, którzy w bohaterski sposób uratowali alpinistkę francuską, Elisabeth Revol, podczas dramatycznych wydarzeń na stoku Nanga Parbat.

Co czytamy w petycji?

Na francuskim serwisie mesopinions.com pojawiła się petycja z propozycją uhonorowania polskich alpinistów orderem legii honorowej. Petycja, skierowana do republikańskiego senatora Ladislasa Poniatowskiego, jest napisana w języku francuskim oraz w języku polskim. Stoi za nią Polak mieszkający we Francji – Piotr Packowski, miłośnik gór, były alpinista.

Adam Bielecki, Jarosław Botor, Piotr Tomala, Denis Urbko, Krzysztof Wielicki – to nazwiska, które ponawiają się w petycji z propozycją nadania tytułu Kawalera Legii Honorowej. W petycji czytamy, że są to Polacy, którzy nie tylko należą do światowej czołówki w świecie alpinizmu, ale też dokonali bohaterskich, pełnych solidarności czynów. Gdy 26 stycznia Elisabeth Revol podjęła decyzję o samotnej kontynuacji zejścia ze szczytu Nanga Parbat, pozostawiając swego towarzysza, Tomasza Mackiewicza, w stanie choroby wysokościowej oraz górskiej ślepoty, Polacy, którzy od końca grudnia 2017 roku uczestniczą w Narodowej Zimowej Wyprawie na K2, spontanicznie zaproponowali swoją pomoc. Akcja ratunkowa została zorganizowana przy pomocy pakistańskich helikopterów wojskowych. Dzięki nim Adam Bielecki i Denis Urbko znaleźli się na wysokości 4900 metrów, skąd rozpoczęli nocną wspinaczkę w ekstremalnych warunkach. W tym samym czasie Piotr Tomala oraz Jarosław Botor, ratownik wysokościowy, zabezpieczali odwrót i przygotowywali Camp 1, w którym ekipa będzie mogła odpocząć i udzielić pomocy medycznej. Bielecki oraz Urbko znaleźli Elisabeth Revol na wysokości 6100 metrów, po ośmiogodzinnej wspinaczce. Jest to niezwykły sukces akcji ratowniczej. Alpinistka została zwieziona do podstawy ściany, udzielono jej niezbędnej pomocy medycznej, a następnie przetransportowano do Islamabadu, a stamtąd do Francji.

Jak czytamy w petycji, „Przyznanie Legii Honorowej polskim alpinistom będzie aktem uznania ich odwagi, godności oraz altruistycznego poświęcenia. Alpinistom, którzy w duchu najwyższych tradycji górskich narazili własne życie, ratując nieznaną im alpinistkę i poddając tym samym w wątpliwość sukces ich własnego przedsięwzięcia”., czyli zimowego zdobycia szczytu K2.

Niezwykły wyczyn

Wyczyn Polaków odbił się szerokim echem w świecie. Akcją ratunkową przez kilka tygodni żyła cała Polska. Również we Francji czyny polskich ratowników wzbudziły podziw. Jak napisał dziennik „Le Parisien”, to, co zrobili Polacy, to bezprecedensowe bohaterstwo i jednocześnie wielki wyczyn w bardzo trudnych warunkach. „Elisabeth Revol zawdzięcza im życie” – czytamy. Również znany południowoafrykański podróżnik, Mike Horn, zaznaczył na łamach gazety: „Zazwyczaj wspinamy się dla siebie, stąd takie zachowanie Polaków jest czymś absolutnie wyjątkowym”.

Co dalej?

Order Legii Honorowej to we Francji najwyższe odznaczenie nadawane przez państwo, przyznawane nie tylko wojskowym, ale też cywilom za szczególne osiągnięcia. Wśród Polaków, tego zaszczytu dostąpili m.in. Józef Piłsudski czy Lech Wałęsa.
Senator Poniatowski obiecał przedstawić petycję w Pałacu Luksemburskim, gdzie mieści się siedziba Senatu. Gdy to uczyni, trzeba czekać, by zainteresował się nią któryś z ministrów, by mogła trafić do prezydenta Francji, Emmanuela Marcrona. Przyznanie Orderu byłoby pięknym podziękowaniem dla Polaków za heroiczną postawę podczas akcji ratunkowej na Nanga Parbat.

Podpisy pod petycją są nadal zbierane. W chwili pisania tego artykułu było ich już 709.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Aktulności

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Published

on

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Prokutor Michał Lorenc potwierdził, że staroście Tomaszowi Tamborskiemu zostały postawione zarzuty o charakterze korupcyjnym. Jeszcze rano podawano informację, że „trwają intenstywne działania śledczych”, a „ sprawa jest rozwojowa”. Czy będą kolejne zatrzymania?
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Artykuł Miesiąca

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

Published

on

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

czwartek w godzinach popołudniowych miało dojść do zatrzymania przez Centralne Biuro Antykorupcyjne starosty Tomasza Tamborskiego. To nieoficjalne informacje, które stanowią jednak na tę chwilę, wśród polityków i urzędników, tajemnicę poliszynela – wiadomo również, że część urzędników Starostwa Powiatowego jest przesłuchiwana, urząd został przeszukany, a dzisiaj ma również zebrać się zarząd Platformy Obywatelskiej w związku z tą sprawą. Oficjalnie Tomasz Tamborski jest na urlopie do 20 października.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Aktulności

Starosta Tomasz Tamborski zatrzymany

Published

on

Starosta Tomasz Tamborski zatrzymany

Prokuratura Regionalna w Szczecinie potwierdza, że starosta Tomasz Tamborski został zatrzymany przez CBA w ramach tego samego śledztwa, w toku którego zatrzymano wójta gminy Włodzimierza Popiołka i architekta będącego szefem gminnej komisji architektoniczno – urbanistycznej. Wszyscy usłyszeli zarzuty korupcyjne. Rozmawialiśmy z mecenasem reprezentującym starostę i wójta: – W mojej opinii zarzuty kierowane wobec moich klientów są absurdalne. Oczywiście nie przyznają się do winy.
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl