Connect with us

Published

on

W poniedziałek nad ranem przeprowadzono ekshumację ciała Sebastiana Karpiniuka, mimo sprzeciwów wyrażanych przez jego rodzinę. Na cmentarzu protestowali również przyjaciele zmarłego, uważając że ekshumacja ma charakter polityczny.

Kołobrzeg – kolejna ekshumacja ofiary katastrofy smoleńskiej bez zgody rodziny

W poniedziałek 19 lutego nad ranem na Cmentarzu Komunalnym w Kołobrzegu przeprowadzono ekshumację ciała jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej, Sebastiana Karpiniuka. Oczywiście wszystko odbyło się bez zgody rodziny zmarłego.Wczesna godzina poranna została wybrana po to, aby jak najmniejsza ilość osób mogła przeszkadzać w prowadzonych na miejscu czynnościach..

Sebastian Karpiniuk był znanym działaczem PO

Sebastian Karpiniuk był posłem PO, szefem jej zachodniopomorskiej struktury. Zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku w wieku 38 lat. Został pochowany w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Komunalnym w Kołobrzegu. W 2016 roku zmarł ojciec Sebastiana, Marek Karpiniuk, który stanowczo sprzeciwiał się ekshumacji szczątków syna. Decyzję tę potwierdzali również przyjaciele zmarłego, ponieważ nie ma już żyjących krewnych Sebastiana, którzy mogliby bronić decyzji rodziny.To właśnie do przyjaciół Sebastiana należy walka o to, by uszanować wolę jego ojca.

Ekshumacja rozpoczęła się mimo sprzeciwów

W poniedziałek pod osłoną nocy, jeszcze przed godziną 4 nad ranem policja i żandarmeria wojskowa obstawiła wszystkie wejścia na Cmentarz Komunalny w Kołobrzegu. Przed cmentarzem protestowało kilkunastu znajomych z transparentami „Zostawcie Sebę w spokoju”. Bronili oni zdania rodziny zmarłego, która nie zgadzała się na przeprowadzenie ekshumacji. Ostatnie miesiące pokazały jednak, że do ekshumacji nie są wymagane zgody ze strony rodzin zmarłych w katastrofie smoleńskiej, wręcz nie bierze się ich pod uwagę. Znajomi Sebastiana Karpiniuka oficjalnie mówią, że ekshumacje mają charakter typowo polityczny.

To nie koniec ekshumacji smoleńskich

Sebastian Karpiniuk to 68 ofiara smoleńska ekshumowana po zmianie ekipy rządzącej. Wszystkie ekshumacje mają się zakończyć do końca kwietnia 2018 roku. Śledczy nie udzielają informacji odnośnie tego, czy ekshumacje wniosą cokolwiek nowego do postępowania prowadzonego w sprawie katastrofy. Ewa Bialik, rzeczniczka Prokuratury Krajowej informuje, że na postanowienie o przeprowadzeniu ekshumacji nie można składać zażalenia, nie przewiduje się też odwołań od decyzji. Znana jest sprawa Krystyny Bochenek ekshumowanej wbrew woli jej rodziny, a od wielu miesięcy w sądach przeciwko ekshumacji szczątków żony walczy Paweł Deresz. Uważa że niekonstytucyjnym jest to, iż rodziny nie mogą w żaden sposób zapobiec ekshumacji ciał bliskich. Sprawę w listopadzie 2017 roku skierował do Trybunału Konstytucyjnego. Ewa Solska oraz Małgorzata Rybicka zaskarżyły decyzję o przeprowadzeniu ekshumacji do Trybunału Praw Człowieka. Jak na razie, wszystkie te sprawy są w toku postępowania. Rodziny ofiar mają nadzieję, że polskie oraz ogólnoeuropejskie sądy będą w stanie uczciwie podejść do tych spraw, oddzielając je od polityki.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
3 komentarze
Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksandra
Aleksandra
4 lat temu

Naprawdę nie wiem do czego mają prowadzić takie ekshumacje. Przecież to i tak nie zwróci życia zmarłym. Dla nauki, polityki, zaspokojenia ciekawości? To co było i tak jest przeszłością i w żaden sposób nie można tego zmienić.

Alek
Alek
4 lat temu

Uważam, że takie rozdrapywanie starych ran i wracanie do przeszłości jest bez sensu i niczego nie zmieni. Po co robić takie rzeczy i to jeszcze bez zgody bliskich tych ofiar? Jest to conajmniej niesmaczne i przykre przezycie nie tylko dla rodzin tych ofiar.

Aga
Aga
4 lat temu

Nie rozumiem tych całych ekshumacji. Po tylu latach od tragedii wiecznie do tego wracać i zadawać taki ból bliskim zmarłego. Rodzina ma prawo decydować o grobie bliskiej osoby i takie bezpodstawna i na dodatek wbrew woli bliskich ekshumacja jest okropna. Współczuję bliskim zmarłego,na pewno jeszcze długi czas będą pamiętać o tej stracie skoro non stop ktoś im brutalnie o niej przypomina

Aktulności

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Published

on

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Prokutor Michał Lorenc potwierdził, że staroście Tomaszowi Tamborskiemu zostały postawione zarzuty o charakterze korupcyjnym. Jeszcze rano podawano informację, że „trwają intenstywne działania śledczych”, a „ sprawa jest rozwojowa”. Czy będą kolejne zatrzymania?
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Artykuł Miesiąca

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

Published

on

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

czwartek w godzinach popołudniowych miało dojść do zatrzymania przez Centralne Biuro Antykorupcyjne starosty Tomasza Tamborskiego. To nieoficjalne informacje, które stanowią jednak na tę chwilę, wśród polityków i urzędników, tajemnicę poliszynela – wiadomo również, że część urzędników Starostwa Powiatowego jest przesłuchiwana, urząd został przeszukany, a dzisiaj ma również zebrać się zarząd Platformy Obywatelskiej w związku z tą sprawą. Oficjalnie Tomasz Tamborski jest na urlopie do 20 października.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Aktulności

Starosta Tomasz Tamborski zatrzymany

Published

on

Starosta Tomasz Tamborski zatrzymany

Prokuratura Regionalna w Szczecinie potwierdza, że starosta Tomasz Tamborski został zatrzymany przez CBA w ramach tego samego śledztwa, w toku którego zatrzymano wójta gminy Włodzimierza Popiołka i architekta będącego szefem gminnej komisji architektoniczno – urbanistycznej. Wszyscy usłyszeli zarzuty korupcyjne. Rozmawialiśmy z mecenasem reprezentującym starostę i wójta: – W mojej opinii zarzuty kierowane wobec moich klientów są absurdalne. Oczywiście nie przyznają się do winy.
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl