Informacje z kraju ze świata

Wypowiedź Premiera Mateusza Morawieckiego na temat znowelizowanej ustawy o IPN porusza izraelskie media.

Konflikt wywołany znowelizowaną ustawą o IPN, wciąż narasta. Po wypowiedzi Premiera Mateusza Morawieckiego na panelu dyskusyjnym w Monachium, pojawia się wiele mocnych słów i komentarzy w mediach izraelskich.

Niewątpliwie konflikt który powstał w wyniku znowelizowanej ustawy o IPN jest podsycany przez wiele towarzyszących temu emocji. Z jednej strony mamy dokładnie określoną prawdę historyczną, a z drugiej wiele dodatkowych zagadnień i wątków o dużym ładunku emocjonalnym, a co najważniejsze ważnych dla wielu ludzi. Powstaje więc wiele pytań i wciąż brakuje odważnych odpowiedzi, które mogłyby zakończyć konflikt. Nie wystarczająca okazuje się również, podstawowa wiedza na temat sprawców Holokaustu i głównych organizatorów obozów śmierci, którymi były nazistowskie Niemcy. Na panelu dyskusyjnym w Monachium, izraelski dziennikarz zapytał Premiera o cel ustawy, oraz krótko przedstawił historię rodzin, które zostały zdradzone przez polskich rodaków. Zapytał również, czy opowiadając te historie w Polsce będzie traktowany jak przestępca? Odpowiedź Premiera wzbudziła wiele kontrowersji, a także została mocno skrytykowana we wszystkich niemalże izraelskich mediach. Premier zapewnił, że żadne osoby które powiedzą, że oprócz Niemców sprawcami Holokaustu byli Polacy Żydzi, Rosjanie, lub Ukraińcy, nie poniosą odpowiedzialności karnej i nie będą traktowani jak przestępcy.

Mateusz Morawiecki dodał również, że nie było czegoś takiego jak polskie obozy koncentracyjne, ale jedynie nazistowskie obozy, których organizatorem i sprawcą były wówczas tylko i wyłącznie Niemcy. Wypowiedź premiera nie tylko poruszyły izraelskie media, ale spowodowały reakcję wielu polityków, w tym Premiera Benjamina Netanyahu, który już zapowiedział konieczność pilnej rozmowy z polskim rządem. Główne zarzuty ze strony władz izraelskich to brak wrażliwości na tragedię ofiar Holokaustu, oraz mówiąc delikatnie – problem z „niezrozumieniem historii”.

Bardzo ostre słowa padły ze strony posła do Knesetu Itiz Shmuli który stwierdził, że tego typu wypowiedzi są sposobem na umniejszanie, a nawet usuwanie odpowiedzialności Polaków za śmierć wielu jego rodaków. Dodał również, że następnym krokiem będzie zapewne „oskarżenie samych Żydów o Holokaust” Z kolei Jerusalem Post podaje wypowiedź Nachmana Shai’a z Unii Syjonistów który stwierdził, że w wyniku takich wypowiedzi, powinny natychmiast zostać ograniczone stosunki dyplomatyczne z Polską. Problem wydaje się być trudny do rozwiązania, możemy jednak zastanowić się nad dość często pomijanym faktem jakim jest sytuacja, która doprowadza ludzi do strasznych czynów, nawet popełnianych wobec bliźnich, gdy tyrania zabiera wolność człowiekowi, a strach doprowadza do szaleństwa. Czy wszyscy są bohaterami? Czy wszyscy są w stanie poświęcić rodzinę, dzieci, majątek? Odpowiedź może być tylko jedna – nie. I czy ten fakt powinien obciążać cały okupowany naród? Wciąż pozostaje więc, wiele pytań bez odpowiedzi i tylko odpowiednie pochylenie się nad drugą stroną może sprawić, że właściwie i sprawiedliwie ocenimy sytuację.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Polakkarolina Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
karolina
Gość
karolina

Ciesze się, że powstała ustawa o IPN. Musimy bronić naszego kraju i opinii wydawanej. Niech kłamcy poniosą odpowiednią karę! Brawo Morawiecki!!!

Polak
Gość
Polak

Większość tu neguje ustawę i sytuację i tylko ze względu na zapatrywania polityczne potrafi całą Polskę utopić i zbłocić. To tylko Polak tak potrafi aby nieopamiętanie iść w zaparte bez względu na to kto ma racje a tylko dlatego że nie jest z określonej partii. Opozycyjna propaganda dzieli społeczeństwo a inni się cieszą. Nikt nie patrzy na to że od wielu lat pomalutku małymi kroczkami ginie prawda i niedługo doszło by do tego, że to Polacy w przebraniu Nazistów napadli na Polskę i mordowali partie opozycyjne. Wg Żydów to tylko oni byli krzywdzeni podczas drugiej wojny również przez Polaków ale… Czytaj więcej »