Connect with us

Published

on

Jak pokazuje obraz współczesnych Chin, obozy pracy to nie jedynie tragiczne wspomnienie II wojny Światowej. W tym kraju do tego typu „placówki”, zwanej obozem reedukacyjnym, można trafić m.in. za „zaburzanie porządku społecznego”, którym jest również wyznawanie chrześcijaństwa.

Czym jest „loajiao” – system chińskich obozów reedukacyjnych

Chińscy obywatele żyją w świadomości, że nie mogą liczyć na respektowanie praw człowieka w swoim kraju. Skazani bez oskarżenia i procesu, mogą trafić do tzw. „obozów reedukacyjnych” – systemu „placówek” wzorowanych na radzieckich gułagach, który powstał w katach 50. ubiegłego wieku. Można tam trafić bez wyroku sądowego na okres do czterech lat. Obozy służą rzekomo „reedukacji poprzez pracę”, w istocie wykorzystywane są jednak władzy do usuwania niewygodnych obywateli. Co więcej, Amnesty International otrzymuje doniesienia o przemocy oraz stosowanych tam torturach. Zdarza się, że więźniowie są skazywani na śmierć, a po egzekucji można kupić ich organy. W tego typu miejscach przetrzymywanych jest dziesiątki tysięcy ludzi – według szacunkowych informacji, nawet 160 tysięcy osób w 350 obozach. Trafiają tam działacze religijni, mniejszości narodowe, dydydenci. Tak naprawdę – do obozów może trafić każdy, kto nie spodoba się władzy, są więc narzędziem do represjonowania społeczeństwa.

 

Represje Chrześcijan

Główną kategorię więźniów „obozów reedukacyjnych” są chrześcijanie. Pomimo tego, że bycie wyznawcą Chrześcijaństwa jest legalne, w praktyce – modlitwa w prywatnym mieszkaniu jest uważana za przestępstwo. Można spotykać się jedynie w kościołach uznanych przez rząd – grupy wyznaniowe są pod szczególnym nadzorem władzy, ze względu na to, że są ze swej natury poza kontrolą aparatu państwowego. Biorąc udział w liturgii, należy zeskanować dowód osobisty przed wejściem na Mszę. Jeżeli ktoś jest pracownikiem instytucji rządowej lub publicznej, system automatycznie uruchamia alarm. W związku z tym, wielu wiernych w dalszym ciągu spotyka się w małych grupach, jednak i to niesie za sobą ogromne ryzyko, bowiem kościół katakumbowy jest przez władze traktowany jak organizacja terrorystyczna.

 

Przerażające doniesienia

W 2012 roku miało miejsce niezwykłe wydarzenie – pewna Amerykanka znalazła w opakowaniu z elementami dekoracyjnymi dramatyczny list. Oto jego fragment: „Jeśli okazyjnie kupisz ten produkt, wyślij proszę ten list do Światowej Organizacji Praw Człowieka. Tysiące ludzi, którzy są prześladowani przez Komunistyczną Partię Chin podziękują Ci i zapamiętają to na zawsze”. List ukazywał obraz obozu pracy w mieście Shenyang, gdzie robotnicy są zmuszani do pracy przez piętnaście godzin dziennie. Nie mają czasu wolnego w weekendy czy święta, a za przejawy nieposłuszeństwa są bici, torturowani, odbierane są im i tak śmiesznie niskie zarobki – 10 juanów, czyli 1,62 dolara na miesiąc.

 

Aktualne doniesienia z prowincji Xinjiang

Według najświeższych doniesień, władze Chin zatrzymały ponad stu chrześcijan z prowincji Xinjiang w północno zachodnich Chinach. Z zamkniętymi w obozach nie ma żadnego kontaktu, nie wiadomo dokładnie, gdzie są przetrzymywani. Rodziny obawiają się o bliskich. „Obawiam się, że wpłynie to na moje dzieci. Nauczyciele w szkole zwracają szczególną uwagę na moje dzieci po tym, jak władze poinformowały szkołę o moim mężu.” – powiedziała żona jednego z zatrzymanych chrześcijan. „Nie wiem, gdzie jest teraz mój mąż, ale wierzę, że Bóg nadal używa go w więzieniach lub obozach. Czasami martwię się, że nie ma wystarczająco dużo ubrań, żeby się rozgrzać w więzieniu” – mówiła inna.

Prowincja Xinjiang boryka się nie tylko z zatrzymaniami, ale też z narastającym pogwałceniem wolności słowa. Szykanowani są dziennikarze, zarówno miejscowi, jak i zagraniczni. Obywatele są kontrolowani przez policję poprzez łapanki. Sprawdzane są także telefony komórkowe.

 

Próby zniesienia obozów

Chiński rząd jest przeciwny jakimkolwiek próbom zniesienia tego systemu, gdyż „odgrywa on znaczącą rolę w utrzymaniu porządku publicznego”. Zachodni działacze na rzecz ochrony praw człowieka są oburzeni działalnością tych placówek. Ich naciski sprawiły, że rząd podjął próbę reformy „obozów reedukacyjnych”, jednak zdaniem organizacji walczących o prawa człowieka, jest to wyłącznie fasadowe działanie. Likwidacja systemu nie leży bowiem w interesie partii – system przynosi spore zyski, a nic nie kosztuje.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
1 Comment
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
justyna
justyna
4 lat temu

Czy to się nigdy nie skończy??? każdy ma prawo do wyboru religii, a tym bardziej, że chrześcijaństwo jest jedyną religią prawdy…

Aktulności

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Published

on

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Prokutor Michał Lorenc potwierdził, że staroście Tomaszowi Tamborskiemu zostały postawione zarzuty o charakterze korupcyjnym. Jeszcze rano podawano informację, że „trwają intenstywne działania śledczych”, a „ sprawa jest rozwojowa”. Czy będą kolejne zatrzymania?
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Artykuł Miesiąca

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

Published

on

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

czwartek w godzinach popołudniowych miało dojść do zatrzymania przez Centralne Biuro Antykorupcyjne starosty Tomasza Tamborskiego. To nieoficjalne informacje, które stanowią jednak na tę chwilę, wśród polityków i urzędników, tajemnicę poliszynela – wiadomo również, że część urzędników Starostwa Powiatowego jest przesłuchiwana, urząd został przeszukany, a dzisiaj ma również zebrać się zarząd Platformy Obywatelskiej w związku z tą sprawą. Oficjalnie Tomasz Tamborski jest na urlopie do 20 października.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Aktulności

Starosta Tomasz Tamborski zatrzymany

Published

on

Starosta Tomasz Tamborski zatrzymany

Prokuratura Regionalna w Szczecinie potwierdza, że starosta Tomasz Tamborski został zatrzymany przez CBA w ramach tego samego śledztwa, w toku którego zatrzymano wójta gminy Włodzimierza Popiołka i architekta będącego szefem gminnej komisji architektoniczno – urbanistycznej. Wszyscy usłyszeli zarzuty korupcyjne. Rozmawialiśmy z mecenasem reprezentującym starostę i wójta: – W mojej opinii zarzuty kierowane wobec moich klientów są absurdalne. Oczywiście nie przyznają się do winy.
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl