Koniec baby boom w Polsce ? Duży spadek liczby urodzeń.

Program Rodzina 500 Plus już nie wystarcza? GUS informuje o dużym spadku liczby urodzeń w Polsce.

Jedna z największych zasług jakie przypisywał sobie w minionym roku rząd – czyli znaczący wzrost urodzeń w Polsce – zaczyna zanikać. Czyżby nadchodził koniec ” baby boom ” w Polsce?
Główny Urząd Statystyczny oraz baza informacji PESEL biją na alarm drastycznie malejącej ilości urodzeń w Polsce. Jak informują tendencja spadkowa zaczęła się już w grudniu minionego roku, w którym zarejestrowano mniej dzieci o ponad tysiąc, w porównaniu do stanu sprzed 12 miesięcy. Styczeń 2018 roku okazał się jeszcze gorszym miesiącem, bowiem naliczono w nim niemal 7000 urodzeń mniej.

O tym, że wzrost urodzeń w Polsce jest tylko chwilowym trendem, a nie zasługą polityki oraz programu Rodzina 500 Plus informowali już w minionym roku demografowie zajmujący się tym zagadnieniem. Jeżeli spadkowa tendencja urodzeń utrzyma się okaże się, że mieli oni rację. Większość z nich twierdziła, że wzrost liczby urodzeń dzieci w Polsce był związany z kumulacją wielu czynników, takich jak: polepszająca się sytuacja na polskim rynku pracy czy też stale wdrażane programy prorodzinne. Te sytuacje zachęciły wielu Polaków do posiadania pierwszego lub kolejnego dziecka, jednak w momencie, w którym zrealizowali oni swoje postanowienie tendencja do nowych urodzeń zaczęła spadać.

Dzieje się tak, ponieważ prowadzona polityka prorodzinna przyspiesza decyzję o posiadaniu dzieci tylko u osób, które odkładały ją do momentu uzyskania stabilizacji zawodowej i finansowej. Nie poruszyła jednak właściwego współczynnika dzietności, czyli liczby dzieci na kobietę, a nie ogólnej liczby urodzeń. Jak twierdzi demograf ze Szkoły Głównej Handlowej Zofia Szweda ” Raczej nie mamy co liczyć na to, że kobiety masowo zaczną rodzić po troje czy czworo dzieci. ”

Sposoby, jakimi rząd może zachęcać nowe osoby do posiadania dzieci, również zaczynają się kurczyć. Aktywnie prowadzona polityka prorodzinna poprzedniego rządu PO-PSL, a także obecnego rządu Prawa i Sprawiedliwości wprowadziła już niemal wszelkie możliwe zmiany jakie mogły by polepszyć sytuację demograficzną w Polsce. Mowa tu o rozwiązaniach takich jak: roczne urlopy macierzyńskie, świadczenia rodzicielskie dające gwarancję, że matka będąca z dzieckiem w pierwszym roku jego życia będzie otrzymywała co najmniej 1000 złotych miesięcznie, rozbudowane ulgi na dzieci, program Rodzina 500 Plus oraz program ” Maluch „- polegający na wsparciu opieki nad dziećmi do lat trzech, na który rząd w tym roku przeznaczy, aż 450 milionów złotych.
Aby całkowicie stwierdzić, że ” baby boom ” w Polsce zaczyna wygasać należy jednak poczekać na kolejne miesięczne raporty systemu PESEL oraz z Głównego Urzędu Statystycznego. To one pozwolą określić czy rację miał triumfujący rząd czy też badający sprawę demografowie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
katarzyna
katarzyna
5 lat temu

Czyżby już koniec baby boom? Trzeba dać kolejne 500 zł, ale tym razem dla wszystkich na pierwsze dziecko i bez kryterium dochodowego!

Kategorie
———————————–