Connect with us

Published

on

Niezwykłe i cenne znalezisko na dnie Bałtyku. U wybrzeży Szwecji odnaleziono cmentarzysko okrętów handlowych, najstarszy obiekt datowany jest na XIV wiek!

 

Zaskakujące znalezisko na dnie Bałtyku! Odnaleziono kupieckie okręty wraz z ładunkami

Dna mórz i oceanów skrywają nadal nieodkryte skarby, o czym przekonali się płetwonurkowie wykonujący rutynowe badania archeologiczne w Bałtyku, tuż obok wybrzeży Szwecji. We wcześniej niepoznanej lokalizacji znaleziono co najmniej kilka wraków, spośród których jak na razie dokładniej zbadano dwa. Okazuje się, że są to kilkusetletnie statki handlowe i niewykluczone, że zatonęły wraz z przewożonym ładunkiem. Bałtyk z racji swojego niskiego poziomu zasolenia oraz stosunkowo niskiej temperatury wody stanowi bardzo dobre warunki konserwacji drewnianych wraków, których przecież w tej okolicy nie brakuje.

Pod wodą serca archeologów zabiły mocniej

Jeden z archeologów podwodnych biorących udział w wyprawie wypowiedział się jako pierwszy – „Mój puls podskoczył, gdy zorientowałem się, na co patrzę. Nigdy wcześniej nie widziałem tak dobrze zachowanych wraków „ Ekipa brała udział w rutynowych badaniach, które miały poprzedzić otwarcie Muzeum Morskiego w Sztokholmie. Nikt nie spodziewał się żadnych znalezisk, a już na pewno nie na taką skalę. Całe zdarzenie miało miejsce jeszcze przed Bożym Narodzeniem 2017, jednak z racji znaczenia znaleziska, władze muzeum postanowiły trzymać je w tajemnicy i nie ujawniać ani prowadzonych badań, ani ich lokalizacji. Muzeum Morskie wydało oświadczenie, iż dotychczas nie miało do czynienia ze znalezieniem archeologicznym na taką skalę, dlatego postanowiono gruntownie przebadać ten obszar dna morskiego.

Znalezione wraki mogą pochodzić nawet z XIV wieku

Jak na razie wiadomo, że najstarszy ze zbadanych wraków pochodzi z XIV wieku, jest to sporej wielkości żaglowiec drewniany tzw. koga przeznaczona do transportu dalekomorskiego o długości ponad 20 metrów. Była pokryta warstwą mułu, który akurat w tym przypadku spełniło rolę konserwującą i drewno jak na swój wiek zachowało się w idealnym stanie. Drugi z wraków jest nieco młodszy, ponieważ pochodzi z XVI wieku i był żaglowcem przeznaczonym do celów transportowych. Na pokładzie znaleziono narzędzia takie jak przybory kuchenne, drewniane beczki czy żelazo. Żaglowce będą dokładnie badane, szczególnie że na ich pokładach mogą znajdować się naprawdę cenne znaleziska epoki średniowiecznej i nowożytnej. Okręty okazują się szczególnie ważne, ponieważ większość drewnianych żaglowców znajdowanych na dnie Bałtyku pochodzi z XVII lub z XVIII wieku, a najnowsze odkrycie u wybrzeży Szwecji jest znacznie bardziej wiekowe. Tak naprawdę nie wiadomo, ile podobnych okrętów mogą skrywać wzburzone wody Morza Bałtyckiego.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Aktulności

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Published

on

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Prokutor Michał Lorenc potwierdził, że staroście Tomaszowi Tamborskiemu zostały postawione zarzuty o charakterze korupcyjnym. Jeszcze rano podawano informację, że „trwają intenstywne działania śledczych”, a „ sprawa jest rozwojowa”. Czy będą kolejne zatrzymania?
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Artykuł Miesiąca

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

Published

on

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

czwartek w godzinach popołudniowych miało dojść do zatrzymania przez Centralne Biuro Antykorupcyjne starosty Tomasza Tamborskiego. To nieoficjalne informacje, które stanowią jednak na tę chwilę, wśród polityków i urzędników, tajemnicę poliszynela – wiadomo również, że część urzędników Starostwa Powiatowego jest przesłuchiwana, urząd został przeszukany, a dzisiaj ma również zebrać się zarząd Platformy Obywatelskiej w związku z tą sprawą. Oficjalnie Tomasz Tamborski jest na urlopie do 20 października.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Aktulności

Starosta Tomasz Tamborski zatrzymany

Published

on

Starosta Tomasz Tamborski zatrzymany

Prokuratura Regionalna w Szczecinie potwierdza, że starosta Tomasz Tamborski został zatrzymany przez CBA w ramach tego samego śledztwa, w toku którego zatrzymano wójta gminy Włodzimierza Popiołka i architekta będącego szefem gminnej komisji architektoniczno – urbanistycznej. Wszyscy usłyszeli zarzuty korupcyjne. Rozmawialiśmy z mecenasem reprezentującym starostę i wójta: – W mojej opinii zarzuty kierowane wobec moich klientów są absurdalne. Oczywiście nie przyznają się do winy.
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl