Informacje z kraju ze świata

Zaskakujące znalezisko na dnie Bałtyku!

Niezwykłe i cenne znalezisko na dnie Bałtyku. U wybrzeży Szwecji odnaleziono cmentarzysko okrętów handlowych, najstarszy obiekt datowany jest na XIV wiek!

 

Zaskakujące znalezisko na dnie Bałtyku! Odnaleziono kupieckie okręty wraz z ładunkami

Dna mórz i oceanów skrywają nadal nieodkryte skarby, o czym przekonali się płetwonurkowie wykonujący rutynowe badania archeologiczne w Bałtyku, tuż obok wybrzeży Szwecji. We wcześniej niepoznanej lokalizacji znaleziono co najmniej kilka wraków, spośród których jak na razie dokładniej zbadano dwa. Okazuje się, że są to kilkusetletnie statki handlowe i niewykluczone, że zatonęły wraz z przewożonym ładunkiem. Bałtyk z racji swojego niskiego poziomu zasolenia oraz stosunkowo niskiej temperatury wody stanowi bardzo dobre warunki konserwacji drewnianych wraków, których przecież w tej okolicy nie brakuje.

Pod wodą serca archeologów zabiły mocniej

Jeden z archeologów podwodnych biorących udział w wyprawie wypowiedział się jako pierwszy – „Mój puls podskoczył, gdy zorientowałem się, na co patrzę. Nigdy wcześniej nie widziałem tak dobrze zachowanych wraków „ Ekipa brała udział w rutynowych badaniach, które miały poprzedzić otwarcie Muzeum Morskiego w Sztokholmie. Nikt nie spodziewał się żadnych znalezisk, a już na pewno nie na taką skalę. Całe zdarzenie miało miejsce jeszcze przed Bożym Narodzeniem 2017, jednak z racji znaczenia znaleziska, władze muzeum postanowiły trzymać je w tajemnicy i nie ujawniać ani prowadzonych badań, ani ich lokalizacji. Muzeum Morskie wydało oświadczenie, iż dotychczas nie miało do czynienia ze znalezieniem archeologicznym na taką skalę, dlatego postanowiono gruntownie przebadać ten obszar dna morskiego.

Znalezione wraki mogą pochodzić nawet z XIV wieku

Jak na razie wiadomo, że najstarszy ze zbadanych wraków pochodzi z XIV wieku, jest to sporej wielkości żaglowiec drewniany tzw. koga przeznaczona do transportu dalekomorskiego o długości ponad 20 metrów. Była pokryta warstwą mułu, który akurat w tym przypadku spełniło rolę konserwującą i drewno jak na swój wiek zachowało się w idealnym stanie. Drugi z wraków jest nieco młodszy, ponieważ pochodzi z XVI wieku i był żaglowcem przeznaczonym do celów transportowych. Na pokładzie znaleziono narzędzia takie jak przybory kuchenne, drewniane beczki czy żelazo. Żaglowce będą dokładnie badane, szczególnie że na ich pokładach mogą znajdować się naprawdę cenne znaleziska epoki średniowiecznej i nowożytnej. Okręty okazują się szczególnie ważne, ponieważ większość drewnianych żaglowców znajdowanych na dnie Bałtyku pochodzi z XVII lub z XVIII wieku, a najnowsze odkrycie u wybrzeży Szwecji jest znacznie bardziej wiekowe. Tak naprawdę nie wiadomo, ile podobnych okrętów mogą skrywać wzburzone wody Morza Bałtyckiego.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o