Ogromny meteoryt uderzył w ziemię – znaleźli go Polscy naukowcy

Poznańskie Morasko to miejsce, które jako jedno z nielicznych na świecie może pochwalić się takim skupiskiem kraterów i meteorytów.

Poznańska Moraska to teren dla wielbicieli kraterów i meteorytów. Przeszło 5 tysięcy lat temu, miejsce to nawiedził prawdziwy rój meteorytów. Obecnie jest to miejsce, w którym możemy podziwiać dzieło natury i kosmosu.

Morasko to rezerwat przyrody w Poznaniu, który to słynie ze specyficznych wgłębień spowodowanych przez meteoryty. Jest to jedno z największych miejsc w Europie o tak licznym zgromadzeniu skupisk wgłębień i odłamków meteorytów. Aby uchronić to miejsce utworzono specjalnie rezerwat przyrody, który otrzymał nazwę Meteoryt Morasko.

Meteoryt, który odnaleziono latem ubiegłego roku dopiero teraz został ujawniony. Jest to największy meteoryt odnaleziony na tych terenach, który ważny aż 271 kilogramów. Meteoryt znalazło dwóch odkrywców – Michał Nebelski oraz Andrzej Owczarzak. Meteoryt otrzymał specjalną nazwę – Kruszynka.

Odnaleziony meteoryt początkowo ważył aż 315 kilogramów, jednakże po oczyszczeniu jego waga spadła ostatecznie do 271 kilogramów. Kruszynka ma specjalne wgłębienia, które nazwane są regmagliptami. Powstają one na skutek przelotu meteorytów przez ziemska atmosferę.

Owe znalezisko obecnie jest badane przez naukowców z Poznańskiego Uniwersytetu Adama Mickiewicza, jednakże niebawem może stać się okazem do podziwiania, podobnie jak pozostałe odłamki odnalezione we wcześniejszych latach.

Pierwszego odkrycia na terenie Poznania dokonano w roku 1914, przez niemieckiego przyrodnika.

Meteoryty prawdopodobnie należą do roku Perseidów, które możemy podziwiać każdego roku w okresie letnim. Spadające gwiazdy, bo tak zwykliśmy je nazywać często stają się wydarzeniem szczególnym, jednak kilka tysięcy lat temu sporo z nich uderzyło w ziemię i trafiło akurat bna terytorium Polski.

Meteoryt Morasko to rezerwat przyrody, który może poszczycić się jednym z największych skupisk nie tylko w Europie ale również na świecie. Obiektów tych jest naprawdę sporo i nie chodzi tu tylko o ich ilość ale również o ich wielkość.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marlena Szczygieł
Marlena Szczygieł
5 lat temu

Nie spodziewałam się że meteoryty mogą być tak duże. Dość często uderzają, choć my nawet nie mamy o tym pojęcia…

Kategorie
———————————–