Connect with us

Published

on

Pomimo szybkiej akcji ratowniczej, nie udało się uratować 78-letniej kobiety, której ciało odnaleziono wśród gruzów po zawalonym wczoraj wieczorem pionie kamienicy. Starszy mężczyzna został przewieziony do szpitala.

 

Polska Agencja Prasowa późnym wieczorem otrzymała informację od podinspektora policji w Sosnowcu – Mariusza Łabędzkiego, dotyczącą odnalezienia ciała osiemdziesięciolatki. Wiadomość ta niemal natychmiast została potwierdzona przez panią Anetę Gołębiowską – rzeczniczkę straży pożarnej województwa Śląskiego.

Słychać było wielki huk!

Jak relacjonują świadkowie, wieczorem, około godziny dwudziestej, ogromny huk wypełnił ulicę Tylną w Sosnowcu. Przy numerze dwunastym zawaliła się cała środkowa część budynku. Pion obejmował parter i pierwsze piętro. Wszystko wskazuje na wybuch butli z gazem.

Natychmiastowa akcja ratunkowa

Na miejscu wybuchu, w krótkim czasie, pojawiły się jednostki ratunkowe. Spod gruzów, około godziny dwudziestej pierwszej, udało się wyciągnąć żywego, przytomnego mężczyznę, w wieku około osiemdziesięciu lat.  Natychmiast przetransportowano go do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

Mariusz Łabędzki, podinspektor sosnowieckiej policji, powiedział, że stan mężczyzny pozwala na wysnucie wniosków dotyczących prawdopodobnego wybuchu butli z gazem. Ma on poparzenia drugiego i trzeciego stopnia na większości ciała.

W celu odnalezienia żony starszego mężczyzny, na miejscu stawiło się około siedemdziesięciu strażaków w całego regionu. Akcja poszukiwawcza była o tyle utrudniona, że gruzowisko trzeba było przegrzebywać ręcznie. Rzeczniczka straży pożarnej na Śląsku – Aneta Gołębiowska – powiedziała, że działania te wymuszone były przez mało stabilną konstrukcję, która uniemożliwiała użycie w poszukiwaniach ciężkiego sprzętu. Wymagała natomiast ogromnej ostrożności i wyczucia.

Aby można było w ogóle przystąpić do akcji ratunkowej, pozostałości budynku wymagały odpowiedniego zabezpieczenia. Polegało to na ustabilizowaniu bocznych ścian, które pozostały uszkodzone.

Istnieje prawdopodobieństwo, że wybuch zastał starszą kobietę w kuchni.

Pomimo wcześniejszej obecności psów tropiących na miejscu, nie udało się jednoznacznie ustalić miejsca, w którym znajdować by się mogła siedemdziesięcioośmiolatka.

Dopiero późną nocą strażakom udało się dotrzeć do poszkodowanej. Niestety nie udało się kobiety uratować.

Dla strażaków odnalezienie poszkodowanych to tylko niewielki fragment całej akcji – zajęli się także odgruzowaniem terenu i zabezpieczeniem pozostałości budynku, które również w tym momencie grożą zawaleniem.

 

Nie tylko starsze małżeństwo ucierpiało w wybuchu

Przy ulicy Tylnej zawalił się środkowy pion kamienicy, którą zamieszkiwało najbardziej poszkodowane małżeństwo. Konstrukcja całego budynku została jednak uszkodzona podczas wybuchu, co dla kilkunastu osób oznaczało przymusowe opuszczenie miejsca zamieszkania. Znaleźli schronienie u rodzin, a także w miejscach udostępnionych przez władze miasta.

Jarosław Wieczorek – Wojewoda Śląski – po przyjeździe na miejsce tragedii, udzielił gwarancji wszystkim poszkodowanym, że zostanie im zapewniony dach nad głową. Oczywiście decyzja odnośnie ewentualnego powrotu do mieszkań osób ewakuowanych, pozostaje w kompetencjach inspektora nadzoru budowlanego.

źródło TVN24

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
1 Comment
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kasia z sosnowca
kasia z sosnowca
4 lat temu

Współczuję rodzinie. To musiało być straszne. Przerażenie mieszkańców na pewno było ogromne…

Aktulności

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Published

on

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Prokutor Michał Lorenc potwierdził, że staroście Tomaszowi Tamborskiemu zostały postawione zarzuty o charakterze korupcyjnym. Jeszcze rano podawano informację, że „trwają intenstywne działania śledczych”, a „ sprawa jest rozwojowa”. Czy będą kolejne zatrzymania?
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Artykuł Miesiąca

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

Published

on

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

czwartek w godzinach popołudniowych miało dojść do zatrzymania przez Centralne Biuro Antykorupcyjne starosty Tomasza Tamborskiego. To nieoficjalne informacje, które stanowią jednak na tę chwilę, wśród polityków i urzędników, tajemnicę poliszynela – wiadomo również, że część urzędników Starostwa Powiatowego jest przesłuchiwana, urząd został przeszukany, a dzisiaj ma również zebrać się zarząd Platformy Obywatelskiej w związku z tą sprawą. Oficjalnie Tomasz Tamborski jest na urlopie do 20 października.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Aktulności

Starosta Tomasz Tamborski zatrzymany

Published

on

Starosta Tomasz Tamborski zatrzymany

Prokuratura Regionalna w Szczecinie potwierdza, że starosta Tomasz Tamborski został zatrzymany przez CBA w ramach tego samego śledztwa, w toku którego zatrzymano wójta gminy Włodzimierza Popiołka i architekta będącego szefem gminnej komisji architektoniczno – urbanistycznej. Wszyscy usłyszeli zarzuty korupcyjne. Rozmawialiśmy z mecenasem reprezentującym starostę i wójta: – W mojej opinii zarzuty kierowane wobec moich klientów są absurdalne. Oczywiście nie przyznają się do winy.
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl