Czy będziemy nadal przestawiać zegarki? Komisja Europejska przeprowadza szczegółową ocenę zmiany czasu.

Zwykle zmienialiśmy czas dwa razy do roku – jesienią na zimowy, wiosną zaś na letni. Niedawno pojawiły się propozycje, aby odejść od tej praktyki i przejść na czas letni, jednak projekt musiał zostać odrzucony ze względu na unijną dyrektywę. Czy Unia zmieni zdanie?

 

Zmiana czasu na przełomie lat

 

Zmiana czasu została po raz pierwszy zastosowana przez wojsko około stu lat temu. Podczas pierwszej wojny światowej, Niemcy i Austro-Węgrzy przesuneli zegary w kwietniu 1916 roku o godzinę w przód, a w październiku 1916 roku – o godzinę w tył. Dwa lata później, czas letni wprowadzono również w USA i Wielkiej Brytanii.

 

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, w 1919 roku. Następnie, praktykowano ją również w latach 1946-49 i 1957-64. Obecnie, zmiana czasu obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku. To rozwiązane ma swoich zwolenników i przeciwników.

 

Jesienią 2017 Polskie Stronnictwo ludowe (PSL) zabiegało o zniesienie zmiany czasu. Zaproponowano pozostanie na stałe w czasie letnim. Co zaskakujące, projekt został niemal jednogłośnie poparty przez wszystkie kluby. Gdy było już niemal pewne, że projekt zostanie przyjęty, okazało się, że pomysł jest niezgodny z dyrektywą unijną 2000/84/WE, która zobowiązuje wszystkie państwa członkowskie do dwukrotnej zmiany czasu, w związku z tym Rząd odniósł się do projektu negatywnie.

 

Argumenty za i przeciw

 

Przeciwnicy zmiany czasu argumentują swoją postawę badaniami, które wskazują, że zmiana czasu zakłóca harmonogram snu, jak również wpływa na wydajność pracy. Przestawianie zegarków źle znoszą zwłaszcza osoby starsze i dzieci. Rozregulowanie organizmu, jakie wiąże się ze zmianą czasu, może powodować problemy zdrowotne. Krytycy zmiany czasu twierdzą, że w ciągu kilku tygodni po przestawieniu zegarków zwiększa się liczba wypadków na drogach, uczniowie uczą się gorzej.

 

Zwolennicy przestawiania zegarków uważają, że zmiana czasu daje nam dodatkowe światło dzienne zimą i wieczorne latem, co pomaga zmniejszyć liczbę wypadków drogowych oraz oszczędzać energię. Dodatkowo, zmiana czasu ułatwia funkcjonowanie określonych sektorów gospodarki (zwłaszcza komunikacji międzynarodowej oraz transportu), więc zniesienie jej mogłoby stworzyć utrudnienia dla tych sektorów.

 

Unia zmienia zdanie – przełomowa rezolucja Parlamentu Europejskiego

 

8 lutego 2018 roku Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wzywa do szczegółowej oceny zmiany czasu. Jak informuje rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreeva, „Obecnie przeprowadzamy przegląd unijnych regulacji w celu usprawnienia prawodawstwa i dyrektywa dotycząca zmiany czasu też jest omawiana”. Jeśli analiza wykaże, że zmiana czasu nie przynosi większych korzyści, a powoduje więcej kłopotów, zmiana czasu zostanie zniesiona. Pojawia się jednak pytanie, jakie rozwiązanie zostanie wtedy przyjęte – czy każdy kraj dostosuje czas do swoich potrzeb, czy też Unia przyjmie jeden stały czas?

 

Czas letni czy zimowy – który jest lepszy?

 

Specjaliści mówią, że najlepszym pomysłem jest pozostanie na stałe w czasie letnim. Pomiędzy marcem a październikiem nie odczulibyśmy wtedy żadnej zmiany, gdyż słońce wschodziłoby i zachodziło o tej samej porze, co obecnie. W okresie zimowym słońce wschodziłoby i zachodziło o godzinę później, niż aktualnie, co wiązałoby się z tym, że większość z nas w drodze do pracy czy szkoły musiałoby podążać przed wschodem słońca, jednak w zamian zyskalibyśmy dodatkową godzinę dnia po południu. Biorąc pod uwagę tryb życia większości Polaków, jasną godzinę po południu moglibyśmy wykorzystać zdecydowanie lepiej, niż tę o poranku.

0 0 votes
Article Rating
Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–