Published

on

Ceremonia otwarcia XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich rozpoczęła się w południe polskiego czasu. Prezydent Korei Południowej dokonał oficjalnego otwarcia Igrzysk o 13:42.

Przebieg uroczystości

 

Uroczystość otwarcia igrzysk rozpoczęła się w radosnej atmosferze – po wielkim odliczaniu, o godzinie 12:00, na niebie ukazał się efektowny pokaz fajerwerków wraz z wielkim napisem „Welcome!”. Chwilę później, na scenę wkroczyła grupka dzieci. Widzowie na trybunach mieli okazję uczestniczyć w przepięknym, barwnym przedstawieniu – opowiadaniu o kulturze i historii Korei Południowej.

 

Po podróży do starożytności, przyszedł czas na oficjalne powitanie – na trybunach pojawili się: prezydent Korei Południowej, Mun Dze In, oraz szef Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach. Wniesiona została flaga Korei Południowej, tegorocznego gospodarza Igrzysk Olimpijskich. Uczestnicy uroczystości wysłuchali uroczystego, chóralnego wykonania hymnu Korei. W tym samym czasie, flaga powędrowała na szczyt masztu.

 

Zgodnie z tradycją, defiladę zawodników sportowych rozpoczęła reprezentacja Grecji – prekursorzy igrzysk olimpijskich. Za nimi kolejni, wychodzący na scenę zgodnie z kolejnością koreańskiego alfabetu – sportowcy z Ghany, następnie Nigerii, RPA, Norwegii, Danii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Finlandii, Rosji… Niektóre z reprezentacji bardzo liczne, jak np. reprezentacja Norwegii, wielokrotnie utytuowana, inne – zaledwie kilkuosobowe, jak np. Madagaskar w czteroosobowym składzie. Na koniec, na stadion wkroczyła reprezentacja gospodarzy – wspólna, złożona z reprezentantów Korei Południowej i Północnej, z niesioną przez dwóch chorążych flagą zjednoczonej Korei.

 

Polska ekipa

 

Reprezentacja Polski weszła na stadion dokładnie o 13:08, z chorążym Zbigniewem Bródką. Jest to złoty medalista z Igrzysk Olimpijskich w Soczi w 2014. W tegorocznych Zimowych Igrzyskach Olimpijskich bierze udział ekipa 62 polskich sportowców. Jest to największa ilość w historii. Na dzisiejszej uroczystości było ich tylko 36 – zabrakło m. in. Skoczków narciarskich, którzy zanim dołączą do pozostałych zawodników, będą jeszcze brać udział w zawodach na skoczni normalnej.

 

W ceremonii brali udział prezydent Rzeczypospolitej, Andrzej Duda, jak również minister sportu, Witold Bańka.

 

Wielkie przedsięwzięcie

 

Igrzyska Olimpijskie to ogromne przesdięwzięcie. Organizatorom igrzysk będzie pomagało 22 400 wolontariuszy. Korea Połudiowa podejmuje się tego zadania po raz drugi – w 1988 roku odbyły się letnie igrzyska w Seulu. W programie igrzysk znalazły się cztery nowe konkurencje. Igrzyska potrwają 17 dni, a w ciągu ich trwania zostaną rozdane 102 komplety medali.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Aktulności

Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej odnaleźli skradzione Maserati

Published

on

Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej odnaleźli skradzione Maserati

Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej odnaleźli skradzione w Berlinie luksusowe auto marki Maserati Ghibli wartości około 280 tys. zł w Koszalinie. Dzień wcześniej auto zostało skradzione w Berlinie. W związku z tym zatrzymano dwóch mężczyzn, mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, jeden z nich poszukiwany był do innego postępowania. Obaj zatrzymani są obecnie przedmiotem dalszych czynności.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Aktulności

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Published

on

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Prokutor Michał Lorenc potwierdził, że staroście Tomaszowi Tamborskiemu zostały postawione zarzuty o charakterze korupcyjnym. Jeszcze rano podawano informację, że „trwają intenstywne działania śledczych”, a „ sprawa jest rozwojowa”. Czy będą kolejne zatrzymania?
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Artykuł Miesiąca

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

Published

on

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

czwartek w godzinach popołudniowych miało dojść do zatrzymania przez Centralne Biuro Antykorupcyjne starosty Tomasza Tamborskiego. To nieoficjalne informacje, które stanowią jednak na tę chwilę, wśród polityków i urzędników, tajemnicę poliszynela – wiadomo również, że część urzędników Starostwa Powiatowego jest przesłuchiwana, urząd został przeszukany, a dzisiaj ma również zebrać się zarząd Platformy Obywatelskiej w związku z tą sprawą. Oficjalnie Tomasz Tamborski jest na urlopie do 20 października.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne