Wyprawa na K2. Wypadek Adama Bieleckiego. Kawałek skały spadł himalaiście na twarz

Adam Bielecki, znany doskonale Polakom jako jeden z bohaterskich ratowników na Nanga Parbat, uległ wypadkowi podczas wspinaczki na K2. Samoistnie spadł na niego kawałek skały.

 

Kawałek skały spadł ze zbocza

 

Jak poinformował za pośrednictwem Facebooka kierownik wyprawy, Krzysztof Wielicki, kilkadziesiąt metrów przed pierwszym obozem – C1, na wysokości 5800 metrów, Adam Bielecki uległ wypadkowi. Kawałek skały spadł naszemu himalaiście na twarz. Polak, mimo ochronnego kasku, doznał obrażeń nosa oraz czoła. Na szczęście, obrażenia nie sa poważne. Bielecki zszedł do bazy w towarzystwie tragarzy, gdzie rany zostały opatrzone i zszyte. „Jest wszystko ok. Adam czuje się dobrze, nic mu nie grozi, jest w bazie. Mamy nadzieję, że szybko wróci do pełni sił.” – zapewnił Wielicki.

 

Zgaszony optymizm

 

Jeszcze w środę rano, Polscy Adam Bielecki wraz z Januszem Gołąbem byli pełni optymizmu. Zamierzali dojść do drugiego obozu – warunki pogodowe były dobre i pozwalały na wspinaczkę. Niestety, wiatr wzmógł się i Polacy musieli zawrócić. Podczas powrotu miał miejsce wypadek.

 

Bielecki wraca do formy

 

Sam Bielecki uspokaja swoich fanów za pośrednictwem Facebooka: „Kilkadziesiąt metrów pod obozem pierwszym dostałem w głowę dużym kamieniem. Skończyło się na złamanym nosie i sześciu szwach, które profesjonalnie założyli Piotrek Tomala i Marek Chmielarski pod kierunkiem telefonicznych porad Roberta Szymczaka. Za parę dni powinienem być w pełni formy.”

 

Obrażenia polskiego himalaisty, choć są głębokie, nie uniemożliwią mu dalszej wspinaczki. Na szczęście, to tylko rany, nie doszło do uszkodzenia kości, Polak nie stracił przytomności. Adam Bielecki przez kilka dni pozostanie w obozie, następnie będzie kontynuował wyprawę.

 

Czekamy na sukces
 

Przypominamy, że do tej pory jeszcze nikt nie zdobył szczytu K2 (8611 metrów n.p.m.) zimą. W tym roku tego wyczynu próbuje dokonać polska ekipa – Krzysztof Wielicki, Janusz Gołąb, Dariusz Załuski, Adam Bielecki, Marcin Kaczkan, Artur Małek, Marek Chmielarski, Rafał Fronia, Piotr Tomala, Denis Urubko, Maciej Bedrejczuk oraz Piotr Snopczyński. Wyprawa skończy się sukcesem, jeśli Polacy osiągną szczyt do 20 marca – wówczas na półkuli północnej kończy się zima.

0 0 votes
Article Rating

Udostępnij

Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–