Connect with us

Published

on

W końcu nadszedł ten dzień, każdy na niego z niecierpliwością czekał od dłuższego czasu. Tłusty czwartek to właśnie dziś. Od rana w sklepach pełno ludzi w pogoni za paczkami bądź innymi pysznymi smakołykami.

 

Jedni kupują gotowe pączki, inni zaś wolą pieczone domowym sposobem według sprawdzonych przepisów swojej babci. Według sondaży przeprowadzonych pośród przypadkowo spotkanych ludzi na ulicy, ci którzy kupują gotowe pączki, po prostu nie mają czasu na pieczenie. Wiadomo, że smaczniejsze są zrobione własnoręcznie, lecz z powodu braku czasu ludzie kupują gotowe. Tak jest szybciej, lecz nie koniecznie pysznie.

Racuchy, pączki czy faworki są najbardziej popularnymi smakołykami. To one goszczą na polskich stołach w tłusty czwartek. Tradycja jedzenia słodkości w tłusty czwartek sięga aż do XVI wieku. Dzień ten otwiera ostatni tydzień karnawału. Dla chrześcijan jest to ostatni czwartek przed Wielkim Postem. W tym roku zaczyna się on 14 lutego, w Środę Popielcową.

W dzisiejszych czasach w naszych przepysznych pączkach można znaleźć marmoladę, budyń, czekoladę a nawet twaróg. W czasach naszych przodków można w nich było znaleźć migdał bądź orzech woski, które miały na celu przyniesienie szczęścia. Nadziewano ich również słoniną, boczkiem lub mięsem. Ich słodka wersja pojawiła się w późniejszych czasach i prawdopodobnie zapożyczona była z kuchni arabskiej.

Według historyków tłusty czwartek dostał swoją nazwę od sycących i kalorycznych potraw, które spożywano podczas biesiadowania. Zarówno zwyczajni ludzie jak i szlachta chcieli się w ten sposób przygotować na sześciotygodniowy post, który zakazuje hucznych zabaw, wesel oraz jedzenia posiłków mięsnych.

Również w tamtejszych czasach panował zwyczaj chodzenia po domach.”Zapust”, czyli dziwacznie przebrany konik w towarzystwie dwóch oryginalnie ubranych osób. Do ich zadań należało między innymi wypraszanie biesiadników z karczmy o północy przed Środą Popielcową. Staropolskie przysłowie, które do dziś jest popularne, brzmi: „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”.

Dziś już rzadko się spotyka chodzenia po domach czy jedzenia pączków z boczkiem. Niestety tradycje zanikają, lecz symbol tłustego czwartku – przepyszne pączki nie zanikły. Wszystkim życzymy smacznych pączków.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Aktulności

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Published

on

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Prokutor Michał Lorenc potwierdził, że staroście Tomaszowi Tamborskiemu zostały postawione zarzuty o charakterze korupcyjnym. Jeszcze rano podawano informację, że „trwają intenstywne działania śledczych”, a „ sprawa jest rozwojowa”. Czy będą kolejne zatrzymania?
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Artykuł Miesiąca

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

Published

on

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

czwartek w godzinach popołudniowych miało dojść do zatrzymania przez Centralne Biuro Antykorupcyjne starosty Tomasza Tamborskiego. To nieoficjalne informacje, które stanowią jednak na tę chwilę, wśród polityków i urzędników, tajemnicę poliszynela – wiadomo również, że część urzędników Starostwa Powiatowego jest przesłuchiwana, urząd został przeszukany, a dzisiaj ma również zebrać się zarząd Platformy Obywatelskiej w związku z tą sprawą. Oficjalnie Tomasz Tamborski jest na urlopie do 20 października.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Aktulności

Starosta Tomasz Tamborski zatrzymany

Published

on

Starosta Tomasz Tamborski zatrzymany

Prokuratura Regionalna w Szczecinie potwierdza, że starosta Tomasz Tamborski został zatrzymany przez CBA w ramach tego samego śledztwa, w toku którego zatrzymano wójta gminy Włodzimierza Popiołka i architekta będącego szefem gminnej komisji architektoniczno – urbanistycznej. Wszyscy usłyszeli zarzuty korupcyjne. Rozmawialiśmy z mecenasem reprezentującym starostę i wójta: – W mojej opinii zarzuty kierowane wobec moich klientów są absurdalne. Oczywiście nie przyznają się do winy.
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl