Rząd łata dziury w popularnej uldze podatkowej. „Wątpliwości pozostaną”

Rząd wprowadza nowy projekt. Jest to projekt zmian podatkowych, który będzie dotyczył twórców przez co rozszerza katalog działalności podlegającej 50-procentowym kosztom.

Rząd łata dziury w popularnej uldze podatkowej. „Wątpliwości pozostaną”

Rząd wprowadza nowy projekt. Jest to projekt zmian podatkowych, który będzie dotyczył twórców przez co rozszerza katalog działalności podlegającej 50-procentowym kosztom; mimo wszystko nie rozwiewa on wątpliwości. Projekt ten nie obejmuje wprost tych branży, które od zawsze były i są kojarzone z branżami dotyczące np. z działalnością reklam. Pierwsze te informacje zostały przekazane przez doradcę podatkowego, partnera MDDP a mianowicie Annę Misiak.

Podczas rozmowy z PAP Anna Misiak podkreśliła, że projekt który został przyjęty przez rząd we wtorek odnosi się do przepisów, które obowiązują od 1 stycznia bieżącego roku. Projekt ten mówi o rozszerzeniu katalogu działalności twórczej korzystającej z 50 – procentowych kosztów uzyskania przychodu. Anna Misiak podkreślił również, że zmieniono uszeregowanie działalności twórczej katalogu.

Literatura już nie tylko piękna
Anna Misiak, która jest doradcą podatkowym oraz partnerem MDDP zauważyła a zarazem podkreśliła, że w katalogu, który został stworzony została zamieniona „działalność twórcza w zakresie literatury pięknej”. Podlega ona 50 – procentowym kosztom uzyskania przychodu, gdzie koszty te są przełożone na ” działalność w zakresie literatury.

Anna Misiak uważa, że dzięki takiemu rozwiązaniu dużo więcej osób będzie miało możliwość skorzystania z ulgi dla twórców. W katalogu pojawiły się również nowe pojęcia jest to np. pojęcie wzornictwa przemysłowego innym pojęciem jest inżynieria budowlana.

Dokonano również rozszerzenia zapisu katalogu co spowodowało, że objęto 50 – procentowymi kosztami uzyskania przychodów z  twórczości audialnej mowa jest tutaj o twórczości dzwiękowo-redakcyjnej autonomicznie od twórczości audiowizualnej. Sytuacja ta powinna spowodować, że będzie dużo więcej zadowolonych między innymi radiowców, którzy, nie są zarówno dziennikarzami ani publicystami. Jak podkreśla Anna Misiak doradca podatkowy przepisy, które obowiązują od 1 stycznia bieżącego roku twórczość tych przepisów nie podlegała by większości kosztów.
Anna Misiak podkreśliła również, że do katalogu zostały dodane nowe rodzaje działalności. Między innymi można tam znaleźć działalność konserwatorską i muzealniczą – znajdują się one w dziedzinie wystawienniczej, naukowej, popularyzatorskiej, edukacyjnej oraz wydawniczej. W katalogu można znaleźć również różnego rodzaju tłumaczenia.

Anna Misiak odnosząc się do tłumaczeń podkreśliła, że nie każde tłumaczenie, które znajduje się w katalogu będzie podlegało 50 – procentowym kosztom. Między innymi zwykłe a zarazem proste tłumaczenia do których zaliczamy np. korespondencja firmowa, dokumentacja korporacyjna takie i inne tłumaczenia nie będą mieścić się w tej definicji. Ulga o której jest mowa powyżej obejmie tłumaczenia, które będą dotyczyły poezji czy utworów literackich.

Doradca podatkowy oraz partner MDDP Anna Misiak powiedziała, że zostanie rozszerzona a zarazem powiększona działalność twórca. W jej zakres będzie wchodziła działalność, która została wcześniej zdefiniowana jako działalność badawczo rozwojowa i dydaktyczna.

„Działalność naukowa” oraz „działalność dydaktyczna” – które są prowadzone na uczelni będą podlegać wyższym kosztom.

Natomiast należy zauważyć, że jeżeli działalność dydaktyczna nie będzie prowadzona na uczelni tylko poza uczelnią to nie będzie się oa mieściła w przepisie o 50 – procentowych kosztach.
Graficy poza ustawą

Zmiany również dotyczą branży komputerowej. A dokładniej mówiąc zmiany będą dotyczyły branży IT. Katalog ten będzie również zawierał gry komputerowe. Anna Misiak – ekspertka podkreśla, że do tej pory nie są objęte grafiki komputerowe. Jak sama zauważyła nigdzie nie jest wprost o tym powiedziane, dlatego też nie ma takiego pojęcia w katalogu. Jako takiej branży reklamowej również nie ma w katalogu. Branża reklamowa obejmuje bardzo dużą grupę podatników, którzy nie są objęci nowymi przepisami.

Według Anny Misiak pojęcia użyte w projekcie, co do zasady nie są zdefiniowane w ustawach podatkowych. Jak należy to rozumieć? a mianowicie w ten sposób, że określone działalności będzie trzeba wpasować tak by mogły one podlegać tym 50 – procentowym kosztom. Spowoduje to, że trzeba będzie umieć korzystać z pojęć słownikowych, czyli trzeba będzie opierać się na ich powszechnym słowa znaczeniu. Wiele sytuacji będzie wymagało interpretacji przepisów.

Projekt ten rozszerza katalog o nowe działalności twórcze ale z drugiej strony nie rozwiewa wielu wątpliwości, które zapewne każdy z nas napotka na swojej drodze. Projekt ten nie zawiera i nie mówi wprost, które to branże od dłuższego czasu kojarzą się właśnie z działalnością twórczą. Mowa tutaj między innymi o reklamach. Anna Misiak podkreśla, że zapewne będą problemy z niektórymi branżami kreatywnymi. Problemy te będą się tyczyły zastosowania ich właśnie w tym katalogu.

W miniony wtorek został wprowadzony w życie projekt przez rząd, który mówi o nowelizacji ustaw podatkowych dotyczący między innymi ulgi podatkowej dla twórców. Odbyło się posiedzenie rządu Centrum Informacyjne Rządu podczas którego zostało wyjaśnione, że zgodnie z propozycjami które zostały zgłoszone przez MF 50 – procentowe koszty uzyskania przychodu obejmą takie branże jak: inżynierię budowlaną,  tłumaczenia, gry komputerowe oraz działalność naukową i pracę dydaktyczną prowadzoną na uczelni.

Przepisy te mają wejść w życie po 14 dniach od daty, kiedy to zostaną ogłoszone w Dzienniku Ustaw. Według CIR uważa, że są one korzystne dla podatników, dlatego też będzie je można stosować z mocą wsteczną, tj. do dochodów uzyskanych (co do zasady) od 1 stycznia 2018 r.

0 0 votes
Article Rating

Udostępnij

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–