Published

on

Podróżowanie pociągiem to często przeprawa przez mękę. Jednak PKP ma też swoje dobre strony.

 

PKP Intercity to niewątpliwie lider na polskim rynku kolejowym jeśli chodzi i pociągu dalekobieżne. O ile na krótkich trasach wielu pasażerów korzysta z usług przewoźników takih jak POLREGIO, Koleje Małopolskie czy Koleje Śląskie, to jeśli ktoś wybiera się w dalszą podróż, wybiera raczej pociągi z gamy spółki Intercity, która oferuje wiele takich połączeń. Ale jaka polska kolej jest, każdy wie. Spóźnienia są na porządku dziennym, a komfort, mimo iż bilety nie są tanie, również pozostawia wiele do życzenia. Jednak pociągi PKP IC to i tak jest lepszy obraz krajowego kolejnictwa. Mimo to nie brakuje również głosów narzekań na tego właśnie przewoźnika. Wielu pasażerów kwestionuje ceny biletów, które są do siebie bardzo zbliżone, mimo, iż np. pociąg TLK jest tym gorszej jakości. Przewozy świadczone w ramach spółki PKP IC to temat, który niejednokrotnie gości w głównych serwisach informacyjnych naszego Kraju. Ostatnie dwa przypadki były szczególnie głośne.

Pierwszy z nich to afera z pociągami z Zakopanego. Chodzi oczywiście to powroty tysięcy ludzi z hucznego plenerowego Sylwestra zorganizowanego przez TVP w stolicy polskich Tatr. Wówczas to przewoźnik sprzedał na pociąg dużo więcej biletów niż było miejsc aby potem nie przypilnować kolejności zajmowania miejsc przez co osoby posiadające miejscówki albo ich nie otrzymały, albo nawet wcale nie weszły do pociągu. Cała sytuacja skończyła się tym, że rozgoryczeni pasażerowie zablokowali tory przez co odjazd pociągu się znacznie opóźnił, a porządek musiały przywrócić odpowiednie służby.

Nie opadły jedne emocje, a już podniosły się kolejne. Tym razem chodziło o słynne składy Pendolino. A właściwie o ich brak. Wielu pasażerów nie kryło swojego rozgoryczenia, gdy ujrzeli wjeżdżający na peron skład oznaczony EIP (express intercity premium) – czyli  jako słynne Pendolino. Niestety kilka kursów tego pociągu zostało zastąpionych kursami zwykłych składów spółki IC. Powód? Przegląd składów Pendolino. Okazało się, że te luksusowe pociągi nie poradziły sobie na polskich torach i przez kamienie z nasypów zostały uszkodzone podwozia. W związku z tym kilka składów zostało odstawionych na bocznicę i czeka na specjalistyczną konsultację. Największe emocje wzbudza jednak fakt, że mimo obniżenia jakości usług przez zmianę skłądu, PKP nie obniżyło ceny biletów. Wielu pasażerów zapowiada reklamację, jednak przewoźnik zapewnia, iż owi pasażerowie otrzymają zwrot pieniędzy.

Są też wyjątki od tej smutnej reguły, przedstawiającej nasze kolejnictwo w tak niekorzystnym świetle. Niestety o tych wydarzeniach nie dowiemy się z telewizji czy Internetu. A PKP IC potrafi też zadbać o swoich pasażerów. Było to widać podczas weekendu skoków narciarskich w wspomnianym już wyżej Zakopanem. W okolicach zatłoczonego dworca PKP można było ujrzeć młodych uśmiechniętych ludzi z banerami tego przewoźnika. Podchodzili oni do podróżnych i oferowali  kawę, herbatę czy gorącą czekoladę, aby ocieplić nieco czas oczekiwania na pociąg powrotny. Do napoju można też było zjeść słodki batonik. Poczęstunek ten cieszył się dużym zainteresowaniem pasażerów i wzbudzał bardzo pozytywne reakcje.

Jak więc widzimy podróżowanie pociągami, mimo, że czasem jest długie i męczące, wcale nie musi takie być. Pomimo spóźnień i niedogodności, które pewnie czasami zawsze będą się pojawiały, nie trzeba się zrażać bo podróżowania pociągami, bo jak wiać PKP potrafi też zadbać o swoich pasażerów w bardzo dobry sposób.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Aktulności

Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej odnaleźli skradzione Maserati

Published

on

Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej odnaleźli skradzione Maserati

Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej odnaleźli skradzione w Berlinie luksusowe auto marki Maserati Ghibli wartości około 280 tys. zł w Koszalinie. Dzień wcześniej auto zostało skradzione w Berlinie. W związku z tym zatrzymano dwóch mężczyzn, mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, jeden z nich poszukiwany był do innego postępowania. Obaj zatrzymani są obecnie przedmiotem dalszych czynności.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Aktulności

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Published

on

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Prokutor Michał Lorenc potwierdził, że staroście Tomaszowi Tamborskiemu zostały postawione zarzuty o charakterze korupcyjnym. Jeszcze rano podawano informację, że „trwają intenstywne działania śledczych”, a „ sprawa jest rozwojowa”. Czy będą kolejne zatrzymania?
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Artykuł Miesiąca

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

Published

on

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

czwartek w godzinach popołudniowych miało dojść do zatrzymania przez Centralne Biuro Antykorupcyjne starosty Tomasza Tamborskiego. To nieoficjalne informacje, które stanowią jednak na tę chwilę, wśród polityków i urzędników, tajemnicę poliszynela – wiadomo również, że część urzędników Starostwa Powiatowego jest przesłuchiwana, urząd został przeszukany, a dzisiaj ma również zebrać się zarząd Platformy Obywatelskiej w związku z tą sprawą. Oficjalnie Tomasz Tamborski jest na urlopie do 20 października.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne