Connect with us

Published

on

Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych wniosła do podkomisji projekt poprawiający nie tak dawne zmiany w Prawie o ruchu drogowym. Uznano, że trzeba je doprecyzować.

 

W październiku 2016 roku, Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niezgodnym z konstytuują jest fakt odbioru prawa jazdy po przekroczeniu prędkości o pięćdziesiąt kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym. Zapisy te nie uwzględniają bowiem możliwości wyższych pobudek zmuszających do złamania przepisów. Jako przykład można wymienić sytuację transport prywatnym samochodem rodzącej kobiety do szpitala lub osoby chorej, której stan nie pozwala na oczekiwanie na przyjazd karetki pogotowia.

Procedura zatrzymania prawa jazdy

Aktualnie policjant zobowiązany jest do zatrzymania kierującemu uprawnień do prowadzenia pojazdu w sytuacji, gdy przekroczy on prędkość w terenie zabudowanym o pięćdziesiąt kilometrów na godzinę. Dokument przesłany zostaje do starosty, który je wydał i jest uprawniony do formalnego zatrzymania prawa jazdy. Pierwsza kontrola drogowa, podczas której stwierdzony zostanie fakt przekroczenia prędkości obligującego do jego zatrzymania, powoduje odebranie dokumentu na trzy miesiące. Gdy kierowca, mimo zakazu, nadal będzie prowadził pojazdy i zostanie w tym czasie zatrzymany, okres trzech miesięcy zostanie przedłużony do pół roku. Trzeci raz bez prawa jazdy powoduje jego całkowitą utratę, wraz z koniecznością ponownego podejścia do egzaminu.

Propozycje zmian senatu

Wszystko rozchodzi się o wypełnienie postanowień Trybunału Konstytucyjnego. Nowela ma za zadanie ochronę kierowców, którzy zmuszeni byli złamać przepisy i przekroczyć dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia, pod warunkiem jednak, że nie można było tego niebezpieczeństwa uniknąć w inny sposób. Dodatkowo starosta będzie zobowiązany wydać administracyjną decyzję w ciągu czternastu dni od momentu pozyskania informacji o fakcie zatrzymania prawa jazdy.

Pojawiły się wątpliwości

Część posłów podaje, że nowela nie precyzuje wszystkich możliwych sytuacji, w których przepis ten nie powinien obowiązywać. Za przykład podaje się między innymi członków Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy w momencie wezwania, nie będą wiedzieli czy sytuacja zagraża czyjemuś życiu lub zdrowiu i czy jadąc do jednostki, będą łamali prawo, czy jednak będą chronieni przepisami. Podobny problem pojawia się w przypadku innych przedstawicieli służb mundurowych. Przy projekcie noweli, brano jednak pod uwagę głównie wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

ekonomiczny

Pożyczka na dowód – czy warto brać ją w młodym wieku?

Published

on

Pożyczka na dowód – czy warto brać ją w młodym wieku?

49% Polaków wieku od 18 do 25 roku życia uważa, że powodzi im się lepiej niż ich rodzicom w tym wieku – wynika z badania Ipsos MORI na zlecenie International Finance. Czy finansowy dobrobyt młodych Polaków to dowód ich przedsiębiorczości czy może zbytniego zadłużania? Podpowiadamy, czy na początku dorosłego życia pożyczka na dowód to dobry pomysł.

(więcej…)

5 3 votes
Article Rating
Continue Reading

ekonomiczny

Stacja marzeń!

Published

on

Stacja marzeń!

W dzisiejszych czasach świat tak poszedł do przodu, że różnego rodzaju produkty możemy nabyć wszędzie. Jeśli wracamy z trasy i nie zdążymy do żadnego sklepu spożywczego, to możemy zajechać na stację benzynową i z pewnością znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie. Asortyment jest bardzo bogato wyposażony i w zasadzie w jednym miejscu mamy wszystkie potrzebne rzeczy. Dzięki temu nie musimy się stresować, że zamkną nam sklep bądź nie uda nam się kupić artykułów spożywczych, które aktualnie są nam potrzebne w domu. Jednak są pewne elementy, których tam brakuje, tylko jakie?

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

ekonomiczny

Jak zarabiać na ropie naftowej?

Published

on

Jak zarabiać na ropie naftowej?

Ropa jest niezbędna i bez niej nie mogłaby właściwie funkcjonować żadna gospodarka. Jest to surowiec zaliczany do jednych z najbardziej potrzebnych na świecie. Na „czarnym złocie” fortunę zdobył niejeden kraj. Nie znaczy to jednak, że zarabianie na zmianach cen ropy naftowej jest niemożliwe dla indywidualnych inwestorów. Można na niej zarabiać spekulując na tym rynku z użyciem różnych instrumentów finansowych. Obecnie cena ropy naftowej gwałtownie spada, co jest między innymi spowodowane epidemią koronawirusa oraz konfliktem Arabii Saudyjskiej oraz Rosji – dwóch najpotężniejszych producentów naftowej ropy. Eksperci uważają, że teraz jest najlepszy moment na to, aby w nią zainwestować. Chcesz wiedzieć jak na tym można dobrze zarobić? Sprawdź na platformie oil profit  i zapoznaj się z niniejszym artykułem.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl