Connect with us

Published

on

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizację ustawy o IPN, jednocześnie decydując o skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego. Decyzja prezydenta jest szeroko komentowana na przestrzeni międzynarodowej.

Jak informuje rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński, zgodnie z decyzją prezydenta, nowelizacja ustawy o IPN została podpisana. Najważniejszy zapis ustawy mówi, że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne – będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi również za rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni.

 

Jak powiedział prezydent, nie jest to nowa ustawa. Nowelizacja ustawy o IPN była przedmiotem rozmów już przeszło rok temu, również w Izraelu.

 

Prezydent zaznaczył, że przepisy, zgodnie z oczekiwaniami, nie będą blokowały działalności artystycznej oraz naukowej. „Takie wyłązczenie zostało wprowadzone.” – powiedział Duda.

 

Kwestia uchwalonej nowelizacji ustawy o IPN wzbudziła bardzo dużą dyskusję. Skrajne opinie pojawiają się nie tylko w Polsce, ale również w relacjach polsko – izraelskich czy polsko – amerykańskich.

 

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, Kukiz’15 oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego uważają decyzję prezydenta za słuszną. „Prezydent Andrzej Duda podjął dobrą decyzję w sprawie nowelizacji ustawy o IPN ” – powiedziała rzeczniczka PiS, Beata Mazurek. „Uważamy, że prezydent podjął dobrą decyzję.” – ocenił lider ruchu Kukiz’15, Paweł Kukiz, który dodał również, że oddanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego świadczy o otwartości strony polskiej na różne dalsze dyskusje. Podobne zdanie ma prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz – „Prezydent podjął decyzję, o którą wnioskowaliśmy; podjął decyzję taką, jaką powinien podjąć w tej sytuacji” – mówił. Lider PSL podkreślił również potrzebę całościowej kampanii informacyjnej na temat roli Polaków w II wojnie światowej.

 

Odmienne komentarze możemy znaleźć wśród przedstawicieli Platformy Obywatelskiej oraz Nowoczesnej. Według szefa klubu PO, Sławomira Neumanna, decyzja prezydenta o podpisaniu nowelizacji o IPN jest zła i wynika z nacisków partyjnych, a także nacisków narodowców i antysemitów. Uważa on, że stanowisko prezydenta pogłębi kryzys dyplomatyczny – wpłynie negatywnie na współpracę z takimi państwami, jak USA, Izrael i Ukraina. Skierowanie nowelizacji do IPN ocenia jako „unik”. Również politycy Nowoczesnej oceniają decyzję Andrzeja Dudy negatywnie. Zdaniem Katarzyny Lubnauer, prezydent uległ środowiskom narodowym oraz środowisku swojego obozu politycznego.

 

Reakcja USA oraz Izraela na decyzję prezydenta jest krytyczna. Sekretarz stanu USA Rex Tillerson oświadczył, że choć takie określenia, jak „polskie obozy śmierci” są bolesne, wprowadzają w błąd i muszą być zwalczane, powinien to być sposób, który chroni podstawowe wolności, a więc: otwarta debata, nauka i edukacja. Również Izrael liczy na wprowadzenie zmian i oprawek w nowelizacji ustawy o IPN.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Aktulności

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Published

on

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Prokutor Michał Lorenc potwierdził, że staroście Tomaszowi Tamborskiemu zostały postawione zarzuty o charakterze korupcyjnym. Jeszcze rano podawano informację, że „trwają intenstywne działania śledczych”, a „ sprawa jest rozwojowa”. Czy będą kolejne zatrzymania?
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Artykuł Miesiąca

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

Published

on

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

czwartek w godzinach popołudniowych miało dojść do zatrzymania przez Centralne Biuro Antykorupcyjne starosty Tomasza Tamborskiego. To nieoficjalne informacje, które stanowią jednak na tę chwilę, wśród polityków i urzędników, tajemnicę poliszynela – wiadomo również, że część urzędników Starostwa Powiatowego jest przesłuchiwana, urząd został przeszukany, a dzisiaj ma również zebrać się zarząd Platformy Obywatelskiej w związku z tą sprawą. Oficjalnie Tomasz Tamborski jest na urlopie do 20 października.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Aktulności

Starosta Tomasz Tamborski zatrzymany

Published

on

Starosta Tomasz Tamborski zatrzymany

Prokuratura Regionalna w Szczecinie potwierdza, że starosta Tomasz Tamborski został zatrzymany przez CBA w ramach tego samego śledztwa, w toku którego zatrzymano wójta gminy Włodzimierza Popiołka i architekta będącego szefem gminnej komisji architektoniczno – urbanistycznej. Wszyscy usłyszeli zarzuty korupcyjne. Rozmawialiśmy z mecenasem reprezentującym starostę i wójta: – W mojej opinii zarzuty kierowane wobec moich klientów są absurdalne. Oczywiście nie przyznają się do winy.
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl