Connect with us

Published

on

Sprawa kobiety, która nie dostała renty ponieważ…ma konto na Facebooku. Absurdy, z jakimi mamy styczność ze strony ZUS, który coraz częściej sprawdza konta na portalach społecznościowych.

 

Masz Facebooka i starasz się o rentę? Uważaj, ZUS sprawdzi twoją aktywność w sieci!

Wydawałoby się, że ZUS nie może wprowadzić większych absurdów niż te, z jakimi mieliśmy do tej pory styczność. Jak jednak widać, urzędnicy zrobią wszystko, by zablokować wypłaty rent i innych świadczeń, nawet jeśli w pełni się one należą wnioskującemu. Przekonała się o tym kobieta posiadająca konto na popularnym portalu społecznościowym Facebook, która starała się o rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Masz konto na Faceebooku, znaczy że jesteś zdolny do pracy

Kobieta złożyła wniosek o rentę z powodu „całkowitej, stałej i długotrwałej obsługi w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji” , dostarczając zaświadczenia o leczeniu psychiatrycznym, kardiologicznym i neurologicznym”. ZUS podjął jednak śledztwo rodem z dobrego kryminału, starając się sprawdzić aktywność kobiety w sieci. Okazało się, że prowadzi ona konto na Facebooku, a do tego ma wielu znajomych – dzięki temu ZUS wydał negatywną opinię co do możliwości przyznania jej świadczenia. Urzędnicy stwierdzili, że jeśli kobieta ma wielu znajomych to prowadzi normalne i aktywne życie społeczne. Jeżeli natomiast ma możliwość prowadzenia konta w sieci, oznacza to iż jest w stanie skupiać swoją uwagę na pracy przy komputerze, która przecież mogłaby zostać pracą zarobkową, nie jest więc całkowicie niezdolna do pracy.

ZUS musiał tłumaczyć się przed sądem

Sprawa ostatecznie trafiła do sądu – sędzia powierzył zbadanie kobiety biegłym lekarzom sądowym, których opinia byłą jednoznaczna – cierpiała na „organiczne zaburzenia urojeniowe u osoby z upośledzeniem umysłowym na pograniczu stopnia umiarkowanego i lekkiego F06.2, F70/F71 oraz bóle głowy”, dlatego lekarze jednoznacznie wydali decyzję o pełnej niezdolności do pracy jak na razie do sierpnia 2019 roku. Odwołanie do ZUS-u okazało się więc w pełni zasadne, a kobiecie należała się renta. Pełnomocnik ZUS-u budował linię obrony na podstawie danych zaczerpniętych z Facebooka, co dla sądu okazało się niewystarczające i sąd wydał uzasadnienie – „fakt, że ubezpieczona jest aktywna na Facebooku nie oznacza, że samodzielnie obsługuje komputer i związane z tym aplikacje. Ponadto brak jest bezpośredniego związku pomiędzy znajomościami zawartymi w internecie, a możliwością wykonywania pracy”. Sąd zmienił decyzję ZUS ucierając nosa urzędnikom i przyznał kobiecie prawo do czasowej renty socjalnej.

ZUS nie pierwszy raz sprawdza aktywność w Internecie

Osoby starające się o rentę czy przebywające na L4 powinny mieć się na baczności, nigdy nie wiadomo kiedy ZUS zacznie prowadzić śledztwo. Sprawdzanie aktywności w sieci ze strony ZUS-u staje się coraz popularniejsze. W 2017 roku głośno było o kobiecie, która straciła zasiłek macierzyński z powodu zatrudnienia załatwionego po znajomości. Na jej trop naprowadziły wpisy i komentarze dodawane na koncie „szefa”, a utrzymywała że wcześniej się nie znali – okazało się, że był jej dobrym znajomym który załatwił jej zatrudnienie aby wyłudziła zasiłek. Jeśli ZUS sprawdzi, że podczas okresu L4 wrzucamy do sieci zdjęcia z urlopu, to również może być powód do wszczęcia postępowania, nawet jeśli zdjęcia pochodzą…z ubiegłorocznych wakacji.

 

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
5 komentarzy
Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksandra
Aleksandra
4 lat temu

Niestety z coraz większą liczbą absurdalnych sytuacji możemy spotkać się na co dzień. Zupełna paranoja, jeszcze chwila, a ZUS będzie sprawdzał co jemy i pijemy, a także może co oglądamy w telewizji czy też jakiej muzyki słuchamy, podczas gdy jesteśmy na zwolnieniu lekarskim.

Małgorzata
Małgorzata
4 lat temu

Realia są takie, że jesteśmy zewsząd inwigilowani. Nawet, jeśli oficjalnie ustrój naszego państwa tego nie przewiduje. Trzeba uważać na to, co się publicznie udostępnia, bo może się to bardzo szybko zwrócić przeciwko nam. Jest to z jednej strony przykre, bo ogranicza nam to naszą przestrzeń życiową i niejako też i wolność, ale należy to przyjąć jako fakt i mieć się na baczności. Przede wszystkim zadbać o prywatność na serwisach społecznościowych (ustawienia prywatności). Co do ZUSu – znalazł kolejne źródło utrzymania…

Kamila
Kamila
4 lat temu

Nie do wiary co się dzieje. Jestem w szoku. Jak żyć skoro na każdym kroku jesteśmy kontrolowani. Przykro mi z powodu sytuacji tej Pani. Ale teraz coraz częściej słyszy się o takim postępowaniu tej instytucji.

Dominika
Dominika
4 lat temu

Normalnie inwigilacja, szpiegowanie człowieka. Czy to, że ktoś jest aktywny na Face Book może być dowodem na to, że może normalnie funkcjonować i pracować sam na siebie? No głupota straszna. Ciekawe co jeszcze wymyślą. Pani pewnie przeżyła dużo stresu.

Alicja
Alicja
4 lat temu

Portale społecznościowe to duże ułatwienie i syndrom naszych czasów, ale trzeba bardzo uważać co się na nich umieszcza. Okazuje się, że Facebook może posłużyć niektórym firmom do śledzenia naszego zycia i aktywności. Pochwalenie się np. zdjęciami z wakacji może nas sporo kosztować. Np. może posłużyć złodziejom do upewnienia się, że jesteśmy poza domem.

ekonomiczny

Pożyczka na dowód – czy warto brać ją w młodym wieku?

Published

on

Pożyczka na dowód – czy warto brać ją w młodym wieku?

49% Polaków wieku od 18 do 25 roku życia uważa, że powodzi im się lepiej niż ich rodzicom w tym wieku – wynika z badania Ipsos MORI na zlecenie International Finance. Czy finansowy dobrobyt młodych Polaków to dowód ich przedsiębiorczości czy może zbytniego zadłużania? Podpowiadamy, czy na początku dorosłego życia pożyczka na dowód to dobry pomysł.

(więcej…)

5 3 votes
Article Rating
Continue Reading

ekonomiczny

Stacja marzeń!

Published

on

Stacja marzeń!

W dzisiejszych czasach świat tak poszedł do przodu, że różnego rodzaju produkty możemy nabyć wszędzie. Jeśli wracamy z trasy i nie zdążymy do żadnego sklepu spożywczego, to możemy zajechać na stację benzynową i z pewnością znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie. Asortyment jest bardzo bogato wyposażony i w zasadzie w jednym miejscu mamy wszystkie potrzebne rzeczy. Dzięki temu nie musimy się stresować, że zamkną nam sklep bądź nie uda nam się kupić artykułów spożywczych, które aktualnie są nam potrzebne w domu. Jednak są pewne elementy, których tam brakuje, tylko jakie?

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

ekonomiczny

Jak zarabiać na ropie naftowej?

Published

on

Jak zarabiać na ropie naftowej?

Ropa jest niezbędna i bez niej nie mogłaby właściwie funkcjonować żadna gospodarka. Jest to surowiec zaliczany do jednych z najbardziej potrzebnych na świecie. Na „czarnym złocie” fortunę zdobył niejeden kraj. Nie znaczy to jednak, że zarabianie na zmianach cen ropy naftowej jest niemożliwe dla indywidualnych inwestorów. Można na niej zarabiać spekulując na tym rynku z użyciem różnych instrumentów finansowych. Obecnie cena ropy naftowej gwałtownie spada, co jest między innymi spowodowane epidemią koronawirusa oraz konfliktem Arabii Saudyjskiej oraz Rosji – dwóch najpotężniejszych producentów naftowej ropy. Eksperci uważają, że teraz jest najlepszy moment na to, aby w nią zainwestować. Chcesz wiedzieć jak na tym można dobrze zarobić? Sprawdź na platformie oil profit  i zapoznaj się z niniejszym artykułem.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl