Connect with us

Published

on

Rodzina stanowi absolutny fundament ustroju społecznego państwa; jako taka powinna być zapisana w konstytucji – mówił prezydent podczas kolejnej debaty z cyklu „Wspólnie o konstytucji”.

Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o rodzinie

 

Prezydent Duda wystąpił w poniedziałek podczas kolejnej debaty z cyklu „Wspólnie o konstytucji”. Było to kolejne spotkanie w ramach konsultacji w sprawie referendum konstytucyjnego. Takich spotkań ma się odbyć przynajmniej szesnaście, we wszystkich województwach w Polsce. Pierwsze takie spotkanie odbyło się w Rzeszowie, kolejne m. in. w Gdańsku, Toruniu, Kielcach, Zielonej Górze i Krakowie. Tym razem uczestnicy konferencji spotkali się w Pałacu Prezydenckim. Wśród uczestników znaleźli się między innymi: wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, wicemarszałkowie Senatu Michał Seweryński i Maria Koc, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk, jak również doradczyni prezydenta Zofia Romaszewska.

 

Spotkania odnoszą się do inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy, aby przeprowadzić referendum w sprawie zmian w konstytucji. Prezydent chce, aby to referendum odbyło się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – 11 listopada 2018r. 11 listopada to także, wynikający z Kodeksu wyborczego, termin wyborów samorządowych.

 

Podczas poniedziałkowego spotkania, prezydent mówił o kwestii rodziny. „To dla mnie fundamentalne zagadnienie, jeżeli chodzi o ten obszar ‒ a więc kwestia rodziny. Tego, w jaki sposób rodzina jest nie tylko postrzegana, ale przede wszystkim, w jaki sposób rodzina, jako instytucja, jest usytuowana w przestrzeni państwowej – politycznej, prawnej, regulowanej najdonioślejszym aktem prawnym, jaki istnieje w państwie, a jakim jest Konstytucja. ” – powiedział Duda.

 

Do ważnych kwestii, Andrzej Duda zaliczył kwestię równych praw kobiety i mężczyzny. „Nikt z nas nie ma wątpliwości, że małżeństwo to związek dwóch osób, które z założenia muszą mieć równe prawa. Natomiast jest kwestia tego, czy małżeństwo może sobie układać swoje role w sposób dowolny. Ja osobiście uważam, że tak. Ale to jest jedno z pól, nad którymi można dyskutować.” – mówił.

 

Prezydent podkreślił znaczenie rodziny dla rozwoju społeczeństwa. Rodzina ma – z punktu widzenia państwowego – służyć temu, aby społeczństwo trwało, by umacniał się byt państwowy, by tworzyły się przyszłe pokolenia.

 

Prezydent zaznaczył, iż warto odnieść się do samej nazwy: „rodzina”, która jest określeniem związanym z rodzeniem się. Ma ona więc doniosły element zarówno dla społeczeństwa, jak i dla państwa – rodzenie ludzi, przyszłych obywateli, a więc element rozwojowy, a także wychowawczy, bowiem rodzina ma za zadanie przygotować dzieci do życia, ich późniejszych ról społecznych.

 

Istotne zagadnienie stanowiła również opiekuńcza rola rodziny – zarówno w kwestii wychowania i utrzymania niepełnoletnich członków rodziny, jak i opieki nad starszymi i niedołężnymi. Prezydent podkreślił, że realizowana w bardzo wielu rodzinach możliwość sprawowania opieki nad najbliższymi osobami niepełnosprawnymi czy chorymi jest czyms bardzo dobrym.

 

W podsumowaniu, Andrzej Duda zaznaczył, że rodzina stanowi absolutny fundament społecznego ustroju państwa i jako taka powinna być zapisana.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Aktulności

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Published

on

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Prokutor Michał Lorenc potwierdził, że staroście Tomaszowi Tamborskiemu zostały postawione zarzuty o charakterze korupcyjnym. Jeszcze rano podawano informację, że „trwają intenstywne działania śledczych”, a „ sprawa jest rozwojowa”. Czy będą kolejne zatrzymania?
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Artykuł Miesiąca

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

Published

on

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

czwartek w godzinach popołudniowych miało dojść do zatrzymania przez Centralne Biuro Antykorupcyjne starosty Tomasza Tamborskiego. To nieoficjalne informacje, które stanowią jednak na tę chwilę, wśród polityków i urzędników, tajemnicę poliszynela – wiadomo również, że część urzędników Starostwa Powiatowego jest przesłuchiwana, urząd został przeszukany, a dzisiaj ma również zebrać się zarząd Platformy Obywatelskiej w związku z tą sprawą. Oficjalnie Tomasz Tamborski jest na urlopie do 20 października.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Aktulności

Starosta Tomasz Tamborski zatrzymany

Published

on

Starosta Tomasz Tamborski zatrzymany

Prokuratura Regionalna w Szczecinie potwierdza, że starosta Tomasz Tamborski został zatrzymany przez CBA w ramach tego samego śledztwa, w toku którego zatrzymano wójta gminy Włodzimierza Popiołka i architekta będącego szefem gminnej komisji architektoniczno – urbanistycznej. Wszyscy usłyszeli zarzuty korupcyjne. Rozmawialiśmy z mecenasem reprezentującym starostę i wójta: – W mojej opinii zarzuty kierowane wobec moich klientów są absurdalne. Oczywiście nie przyznają się do winy.
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl