Connect with us

Published

on

Kilka słów o zmianach, które prawdopodobnie pojawią się w nowym Kodeksie Pracy, który ma zostać wprowadzony w życie już w połowie 2018 roku. Warto ocenić, czy będzie to dobra zmiana

Szykują się spore zmiany w Kodeksie Pracy. Sami oceńcie, czy już niedługo pracownikowi będzie lepiej!

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy intensywnie pracuje nad zmianami w Kodeksie Pracy, aktualny dokument obowiązuje już bowiem od 40 lat z pewnymi zmianami. Aktualny kodeks wprowadza wiele zawiłości, które często rozstrzygane są w sposób mało sprawiedliwy. Szczerze mówiąc to szykuje się sporo innowacji, niektóre z nich na zachodzie są już stosowane od pewnego czasu. To pracownicy powinni jednak ocenić, czy nowy Kodeks Pracy spełni ich oczekiwania, czy może nie każde rozwiązanie powinno zostać wprowadzone w życie. Niestety, Komisja Kodyfikacyjna nie bierze pod uwagę zastrzeżeń pracowników i pracodawców…Efekty ich prac mają zostać wprowadzone w życie w połowie 2018 roku.

Nowe zasady zwolnień

Komisja Kodyfikacyjna w chwili obecnej prowadzi prace nad mechanizmami rozwiązywania umowy pracodawców z pracownikami, donosi portal Money.pl. Jak na razie w planach jest zmuszenie pracodawcy o poinformowaniu pracownika dotyczącym zwolnienia. Zanim pracodawca wręczy pracownikowi zwolnienie, będzie musiał udzielić mu takiej informacji. To akurat rozwiązanie dobre, szczególnie w przypadku krótkiego okresu wypowiedzenia, pozwala rozejrzeć się pracownikowi za nowym zajęciem. Od momentu zawiadomienia, pracownika przestaje obowiązywać okres ochronny, nie może odwlekać przyjęcia wypowiedzenia między innymi poprzez przebywanie na zwolnieniu L4. Zmiany prognozowane są również w zakresie zwolnień grupowych, poprzez zmiany Kodeksu Pracy, system odpraw ma obowiązywać wszystkich pracowników, a nie jak dotychczas było, kiedy odprawy przysługiwały w firmach zatrudniających powyżej 20 osób.

Zmiany w zakresie urlopów

Sporo kontrowersji budzą zamiany w zakresie urlopów. Okres urlopowy nabywany przez pracownika w danym roku, do końca tego roku kalendarzowego ma zostać wykorzystywany. W końcu urlop to czas mający służyć na odpoczynek, ale obawy budzi fakt, iż niewykorzystany urlop ma przepadać i nie przewiduje się za niego żadnej wypłaty pieniężnej. Jest przecież wiele firm w których pracownicy nie wykorzystali starych urlopów i zejście z nich w całości w 2018 roku byłoby bardzo trudne – nie każdy pracownik życzy sobie brania urlopu akurat w danym terminie, który w wypadku tego typu zmian może być narzucany przez pracodawcę. Proponowane zmiany dotyczą również długości urlopu, obecnie zależał on od stażu pracy i wynosił 20 lub 26 dni – od wprowadzenia w życie zmian w Kodeksie Pracy, każdemu, nawet nowo przyjętemu pracownikowi ma przysługiwać 26 dni urlopu. Pracownicy burzą się natomiast na pomysły związane z tzw. urlopem na żądanie, który jest obecnie pełnopłatny w wymiarze 4 dni, natomiast po zmianach jego wymiar się nie zmniejszy, ale Komisja Kodyfikacyjna chce, by był to okres niepłatny! To na pewno odstraszy pracowników przed braniem tego urlopu, mimo iż każdemu należy się 4 dni w razie ważnych wypadków, często losowych.

Pojawią się nowe rodzaje umów o pracę

Od kilku lat rząd zapowiadał likwidację tzw. śmieciówek, ale jak na razie nic na to nie wskazywało. Nowy Kodeks Pracy zapowiada wprowadzenie dwóch rodzajów umów – etatowej oraz nieetatowej. Pierwsza zostanie odpowiednikiem obecnej umowy o pracę, druga umowy zlecenia czy umowy o dzieło. Na podstawie umowy nieetatowej nie wolno byłoby zatrudniać pracownika wykonującego obowiązki dłużej niż 16 godzin w tygodniu. Umowy, tzw. śmieciówki mają całkowicie zniknąć, co akurat okazuje się dobrą zmianą, chociaż w planach pojawia się również umowa na pracę sezonową czy pracę dorywczą.

Nowości w zakresie premii

Zmiany mają dotyczyć ponadto premii uznaniowych. Ograniczeniu mają ulegać uznaniowe składniki premii, dzięki czemu pracownik bedzie wiedział, jaką pensję dostanie w danym miesiącu, ponadto nie może być ona niższa od określonej stawki. Pracodawca tego procentowego udziału premii uznaniowych w całej pensji nie będzie mógł przekraczać.

Zmiana na dobre czy na gorsze?

Opinie odnośnie nowego Kodeksu Pracy są naprawdę podzielone i nie ma się co temu dziwić – część pomysłów idzie w dobrą stronę, natomiast ciężko jest się doszukiwać sensu innych. Między innymi niepłatny urlop na żądanie wzbudza wiele słusznych kontrowersji, podobnie jak brak możliwości przenoszenia zaległego urlopu na kolejny rok. Są to aspekty, nad którymi Komisja Kodyfikacyjna powinna się jeszcze zastanowić, aby nie pokrzywdzić pracowników. Jak na razie wielu pracowników i pracodawców boi się, że zmiany mogą iść w złym kierunku.

 

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

ekonomiczny

Pożyczka na dowód – czy warto brać ją w młodym wieku?

Published

on

Pożyczka na dowód – czy warto brać ją w młodym wieku?

49% Polaków wieku od 18 do 25 roku życia uważa, że powodzi im się lepiej niż ich rodzicom w tym wieku – wynika z badania Ipsos MORI na zlecenie International Finance. Czy finansowy dobrobyt młodych Polaków to dowód ich przedsiębiorczości czy może zbytniego zadłużania? Podpowiadamy, czy na początku dorosłego życia pożyczka na dowód to dobry pomysł.

(więcej…)

5 3 votes
Article Rating
Continue Reading

ekonomiczny

Stacja marzeń!

Published

on

Stacja marzeń!

W dzisiejszych czasach świat tak poszedł do przodu, że różnego rodzaju produkty możemy nabyć wszędzie. Jeśli wracamy z trasy i nie zdążymy do żadnego sklepu spożywczego, to możemy zajechać na stację benzynową i z pewnością znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie. Asortyment jest bardzo bogato wyposażony i w zasadzie w jednym miejscu mamy wszystkie potrzebne rzeczy. Dzięki temu nie musimy się stresować, że zamkną nam sklep bądź nie uda nam się kupić artykułów spożywczych, które aktualnie są nam potrzebne w domu. Jednak są pewne elementy, których tam brakuje, tylko jakie?

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

ekonomiczny

Jak zarabiać na ropie naftowej?

Published

on

Jak zarabiać na ropie naftowej?

Ropa jest niezbędna i bez niej nie mogłaby właściwie funkcjonować żadna gospodarka. Jest to surowiec zaliczany do jednych z najbardziej potrzebnych na świecie. Na „czarnym złocie” fortunę zdobył niejeden kraj. Nie znaczy to jednak, że zarabianie na zmianach cen ropy naftowej jest niemożliwe dla indywidualnych inwestorów. Można na niej zarabiać spekulując na tym rynku z użyciem różnych instrumentów finansowych. Obecnie cena ropy naftowej gwałtownie spada, co jest między innymi spowodowane epidemią koronawirusa oraz konfliktem Arabii Saudyjskiej oraz Rosji – dwóch najpotężniejszych producentów naftowej ropy. Eksperci uważają, że teraz jest najlepszy moment na to, aby w nią zainwestować. Chcesz wiedzieć jak na tym można dobrze zarobić? Sprawdź na platformie oil profit  i zapoznaj się z niniejszym artykułem.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl