ekonomiczny Informacje Poradnik z kraju

Polska najbiedniejszym krajem V4

Czy jesteśmy bogaci? Czy jesteśmy biedni? Jak to jest z tym bogactwem w Polsce?

Jeżeli jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle? Stale słyszymy o tym, że spada u nas bezrobocie, rośnie PKB czy dynamicznie rozwija się gospodarka.

Tymczasem tak naprawdę, jesteśmy krajem biednym. Jednym ze wskaźników zamożności każdego kraju, NIE jest odmieniany przez wszystkie przypadki PKB. Jest nim PKB per capita. Czyli PKB przypadający na jednego mieszkańca. Jest to miara która REALNIE odzwierciedla stan zamożności każdego kraju. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie kraje Unii Europejskiej, to wypadamy słabo. (Plasujemy się zdecydowanie poniżej ŚREDNIEJ unijnej). A konkretnie: w Polsce PKB na jednego mieszkańca wynosi 66% średniego PKB unijnego. A jak sprawa wygląda w pozostałych państwach Grupy Wyszehradzkiej, które w 1989 roku, startowały z podobnego poziomu co Polska?

 

Na Węgrzech, PKB na jednego mieszkańca wynosi 68% średniego PKB unijnego. Na Słowacji, PKB na jednego mieszkańca wynosi 75% średniego PKB unijnego. Najbogatszym krajem Grupy Wyszehradzkiej są Czechy. W Czechach, PKB na jednego mieszkańca wynosi 82% średniego PKB unijnego. A jak wypadamy na tle całego świata? Bogactwo Polski per capita wynosi 155 tys. dolarów. Natomiast średnia światowa per capita to 169 tys. dolarów. A zatem, nie jesteśmy nawet średnio bogatym narodem w skali całego świata. Natomiast najbogatsze kraje w przeliczeniu na jedną osobę to: (1) Norwegia, (2) Szwajcaria, (3) Luksemburg, (4) Kuwejt, (5) Australia, (6) Kanada oraz (7) Stany Zjednoczone.

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o