Connect with us

Published

on

Czy jesteśmy bogaci? Czy jesteśmy biedni? Jak to jest z tym bogactwem w Polsce?

Jeżeli jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle? Stale słyszymy o tym, że spada u nas bezrobocie, rośnie PKB czy dynamicznie rozwija się gospodarka.

Tymczasem tak naprawdę, jesteśmy krajem biednym. Jednym ze wskaźników zamożności każdego kraju, NIE jest odmieniany przez wszystkie przypadki PKB. Jest nim PKB per capita. Czyli PKB przypadający na jednego mieszkańca. Jest to miara która REALNIE odzwierciedla stan zamożności każdego kraju. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie kraje Unii Europejskiej, to wypadamy słabo. (Plasujemy się zdecydowanie poniżej ŚREDNIEJ unijnej). A konkretnie: w Polsce PKB na jednego mieszkańca wynosi 66% średniego PKB unijnego. A jak sprawa wygląda w pozostałych państwach Grupy Wyszehradzkiej, które w 1989 roku, startowały z podobnego poziomu co Polska?

 

Na Węgrzech, PKB na jednego mieszkańca wynosi 68% średniego PKB unijnego. Na Słowacji, PKB na jednego mieszkańca wynosi 75% średniego PKB unijnego. Najbogatszym krajem Grupy Wyszehradzkiej są Czechy. W Czechach, PKB na jednego mieszkańca wynosi 82% średniego PKB unijnego. A jak wypadamy na tle całego świata? Bogactwo Polski per capita wynosi 155 tys. dolarów. Natomiast średnia światowa per capita to 169 tys. dolarów. A zatem, nie jesteśmy nawet średnio bogatym narodem w skali całego świata. Natomiast najbogatsze kraje w przeliczeniu na jedną osobę to: (1) Norwegia, (2) Szwajcaria, (3) Luksemburg, (4) Kuwejt, (5) Australia, (6) Kanada oraz (7) Stany Zjednoczone.

 

 

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

ekonomiczny

Pożyczka na dowód – czy warto brać ją w młodym wieku?

Published

on

Pożyczka na dowód – czy warto brać ją w młodym wieku?

49% Polaków wieku od 18 do 25 roku życia uważa, że powodzi im się lepiej niż ich rodzicom w tym wieku – wynika z badania Ipsos MORI na zlecenie International Finance. Czy finansowy dobrobyt młodych Polaków to dowód ich przedsiębiorczości czy może zbytniego zadłużania? Podpowiadamy, czy na początku dorosłego życia pożyczka na dowód to dobry pomysł.

(więcej…)

5 3 votes
Article Rating
Continue Reading

ekonomiczny

Stacja marzeń!

Published

on

Stacja marzeń!

W dzisiejszych czasach świat tak poszedł do przodu, że różnego rodzaju produkty możemy nabyć wszędzie. Jeśli wracamy z trasy i nie zdążymy do żadnego sklepu spożywczego, to możemy zajechać na stację benzynową i z pewnością znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie. Asortyment jest bardzo bogato wyposażony i w zasadzie w jednym miejscu mamy wszystkie potrzebne rzeczy. Dzięki temu nie musimy się stresować, że zamkną nam sklep bądź nie uda nam się kupić artykułów spożywczych, które aktualnie są nam potrzebne w domu. Jednak są pewne elementy, których tam brakuje, tylko jakie?

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

ekonomiczny

Jak zarabiać na ropie naftowej?

Published

on

Jak zarabiać na ropie naftowej?

Ropa jest niezbędna i bez niej nie mogłaby właściwie funkcjonować żadna gospodarka. Jest to surowiec zaliczany do jednych z najbardziej potrzebnych na świecie. Na „czarnym złocie” fortunę zdobył niejeden kraj. Nie znaczy to jednak, że zarabianie na zmianach cen ropy naftowej jest niemożliwe dla indywidualnych inwestorów. Można na niej zarabiać spekulując na tym rynku z użyciem różnych instrumentów finansowych. Obecnie cena ropy naftowej gwałtownie spada, co jest między innymi spowodowane epidemią koronawirusa oraz konfliktem Arabii Saudyjskiej oraz Rosji – dwóch najpotężniejszych producentów naftowej ropy. Eksperci uważają, że teraz jest najlepszy moment na to, aby w nią zainwestować. Chcesz wiedzieć jak na tym można dobrze zarobić? Sprawdź na platformie oil profit  i zapoznaj się z niniejszym artykułem.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl