Informacje z Kołobrzegu z kraju

Plaża nad Bałtykiem pełna martwych ryb.

Straszne znalezisko na plaży. Turyści alarmują odpowiednie służby o w setkach martwych ryb na plażach.

Zaskakującego znaleziska dokonali w miniony weekend turyści spacerujący po plażach na Helu. Piaszczyste brzegi usiane były martwymi rybami rzadkich w Polsce gatunków. Martwe zwierzęta na plażę wyrzuciło morze o czym turyści natychmiast zaalarmowali odpowiednich specjalistów.


Na miejscu pojawili się eksperci ze Stacji Morskiej Imienia Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Po dokładnym obejrzeniu wyrzuconych na brzeg Bałtyku ryb pracownicy dostrzegli na nich ślady kontaktu z sieciami rybackimi. W przeważającej ilości były to ryby z gatunku moteli. Pracownicy Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego podkreślają jednak, że nie mają jednoznacznych dowodów, że to jeden z kutrów rybackich postanowił pozbyć się w ten sposób niechcianego połowu. Taka procedura jest niestety zasadniczo niemożliwa do wyśledzenia.

Sytuacja ta nie jest pojedynczym procederem, ponieważ pierwszą fale śniętych ryb na Helu odkryto około dwóch tygodni temu. Również wtedy o niepokojącej sytuacji ekspertów ze Stacji Morskiej poinformowali zaniepokojeni turyści przebywający na plaży. Wówczas naliczyli oni około 130 osobników znajdujących się na plaży. Jak podkreślają naukowcy ryby były bardzo świeże, a kilka z nich nawet jeszcze się poruszało.

Znalezione na plaży motele na co dzień żyją przy dnie morskim na głębokości poniżej 50 metrów. Wszystkie znalezione na plaży osobniki były dorosłe, a największy z nich mierzył 38 centymetrów. Po wykonaniu wnikliwych badań oraz oględzin naukowcy z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego poinformowali, że część z martwych ryb nosiła obrażenia wewnętrzne świadczące o nagłym wyniesieniu ich z głębin.

Naukowcy z różnych stacji morskich stale apelują do turystów, aby zgłaszali jeśli tylko zauważą coś niepokojącego lub niecodziennego w wodzie lub na plażach. Numer telefonu, pod który należy wtedy zadzwonić czynny jest całodobowo. Eksperci wyrażają głębokie zadowolenie zaangażowaniem turystów za co serdecznie im dziękują.

One Response

  1. taki widok musi być okropny, tyle martwych ryb, feee… I szkoda tych ryb, że w taki sposób kończą swój żywot…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *