Nowy Minister Obrony Narodowej z nowym pomysłem na armie. Będziemy potęgą wojskową ?

Nowy Minister Obrony Narodowej wprowadza zmiany. Powołuje wojskową agencję, która zajmie się zakupami dla wojska.

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak udzielił w ostatnim czasie wywiadu, w którym między innymi poruszone zostały kwestie powołania specjalnej agencji zajmującej się zakupami dla wojska oraz niezbędnymi zmianami w polskim wojsku, które trzeba przeprowadzić.

Działania związane z modernizacją wojska już w niedługim czasie ruszą pełną parą. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak powołuje specjalną wojskową agencję, która ma się zajmować tylko i wyłącznie niezbędnymi dla wojska zakupami. Planowana modernizacja Sił Zbrojnych ma zostać przeprowadzona przy współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, które są ważnym partnerem dla Polski. Wojsko ma zostać wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, który będzie zintegrowany ze sprzętem amerykańskim. Jak mówi Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak modernizacja armii to ” proces złożony, bardzo kosztowny, którego realizacja wymaga wiele rozwagi i cierpliwości „. Po dokładnej analizie aktualnego stanu naszego wojska, w ocenie Ministra Błaszczaka ” najważniejsze jest przeanalizowanie potrzeb i kupienie sprzętu gwarantującego bezpieczeństwo naszego kraju „. Właśnie z tego powodu Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zdecydował się na powołanie specjalnej wojskowej agencji, która się tym zajmie.

Były Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz twierdził, że ” obecny system kierowania i dowodzenia siłami broni wymaga zmiany „. Takie zdanie podziela również aktualny minister Mariusz Błaszczak oraz Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Według Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka ” kompetencje poszczególnych organów dowodzenia określonych w systemie nie są optymalne „,dlatego wraz ze swoimi współpracownikami pracuje on nad rozwiązaniem tego problemu.

Podczas wywiadu Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zapytany został także o polską delegację, która w niedługim czasie ma udać się do Stanów Zjednoczonych. Jej zadaniem będzie negocjacja umowy na zakup baterii Patriot. Minister Mariusz Błaszczak przyznał, że będzie to trudne zadanie. ” Chodzi przecież o to, by wynegocjować jak najlepsze warunki i kupić ten sprzęt po korzystnej dla nas cenie. ” – tłumaczył Minister Błaszczak. Zapewnił on jednak, że negocjacje są na dobrej drodze, a program „Wisła”, polegający na nabyciu zestawów obrony powietrznej i przeciwrakietowej, jest jednym z priorytetów Ministerstwa Obrony Narodowej.

Minister Obrony Narodowej odniósł się także do planowanych kierunków współpracy międzynarodowej. Według nowego Ministra Mariusza Błaszczaka ” filarami naszego bezpieczeństwa w wymiarze międzynarodowym są NATO oraz relacje polsko – amerykańskie.” Zaznaczył jednak, że tak samo ważna jest aktywność w dziedzinie obronności w Europie Środkowej.
Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza kontynuować współpracę na bardzo wielu polach. W wymienionych przez Ministra Mariusza Błaszczaka formacjach znalazły się między innymi: Wielonarodowa Brygada tworzona z Litwą i Ukrainą, inicjatywa B9, Grupa Północna oraz Grupa Wyszehradzka. W ramach tej ostatniej Polska wraz z partnerami przygotowuje Wyszehradzką Grupę Bojową Unii Europejskiej i dowództwo operacyjne Unii Europejskiej, które osiągnąć gotowość mają w 2019 roku.

Ministerstwo Obrony Narodowej z Mariuszem Błaszczakiem na czele zapowiada także wspieranie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w działaniach oraz obowiązkach związanych z objęciem przez Polskę funkcji niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Z tego powodu Mariusz Błaszczak osobiście weźmie udział w spotkaniu Ministrów obrony państw grupy B9 w Bukareszcie, które odbędzie się w marcu tego roku.

Mimo tak wielu zadań Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak nie zapomina o żołnierzach i zamierza stale dbać o ich wysokie morale. W tej kwestii priorytetem na najbliższe miesiące jest dla niego ” sfinalizowanie negocjacji w kluczowych programach modernizacyjnych tak, aby Wojsko Polskie było wyposażone w nowoczesny sprzęt i zapewniało skuteczną obronę kraju „. Minister Mariusz Błaszczak zamierza wzmocnić i skonsolidować potencjał Ministerstwa Obrony Narodowej szczególnie w dziedzinie cyberprzestrzeni, która coraz częściej wykorzystywana jest jako pole do walki. Dbanie o wysokie morale żołnierzy ” ma zapewnić ich stałe przekonanie, że służba w wojsku polskim jest wyróżnieniem i zaszczytem ” – dodaje Minister Błaszczak.

Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza także kontynuować działania mające na celu wykorzystanie potencjału społecznego i zaangażowanie społeczeństwa w sprawę obronności. Minister Mariusz Błaszczak miał na myśli młodzież uczącą się w klasach mundurowych oraz osoby chętne do służby w wojskach obrony terytorialnej, w tym przeszkolonych rezerwistów. ” Będziemy dążyć do współpracy w kontekście bezpieczeństwa narodowego ze szkołami wyższymi podległymi Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, wyspecjalizowanymi w kwestiach bezpieczeństwa wewnętrznego. ” – dodaje minister Błaszczak.

0 0 votes
Article Rating

Udostępnij

Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–
0
Would love your thoughts, please comment.x