Connect with us

Published

on

Nowy Minister Obrony Narodowej wprowadza zmiany. Powołuje wojskową agencję, która zajmie się zakupami dla wojska.

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak udzielił w ostatnim czasie wywiadu, w którym między innymi poruszone zostały kwestie powołania specjalnej agencji zajmującej się zakupami dla wojska oraz niezbędnymi zmianami w polskim wojsku, które trzeba przeprowadzić.

Działania związane z modernizacją wojska już w niedługim czasie ruszą pełną parą. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak powołuje specjalną wojskową agencję, która ma się zajmować tylko i wyłącznie niezbędnymi dla wojska zakupami. Planowana modernizacja Sił Zbrojnych ma zostać przeprowadzona przy współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, które są ważnym partnerem dla Polski. Wojsko ma zostać wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, który będzie zintegrowany ze sprzętem amerykańskim. Jak mówi Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak modernizacja armii to ” proces złożony, bardzo kosztowny, którego realizacja wymaga wiele rozwagi i cierpliwości „. Po dokładnej analizie aktualnego stanu naszego wojska, w ocenie Ministra Błaszczaka ” najważniejsze jest przeanalizowanie potrzeb i kupienie sprzętu gwarantującego bezpieczeństwo naszego kraju „. Właśnie z tego powodu Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zdecydował się na powołanie specjalnej wojskowej agencji, która się tym zajmie.

Były Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz twierdził, że ” obecny system kierowania i dowodzenia siłami broni wymaga zmiany „. Takie zdanie podziela również aktualny minister Mariusz Błaszczak oraz Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Według Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka ” kompetencje poszczególnych organów dowodzenia określonych w systemie nie są optymalne „,dlatego wraz ze swoimi współpracownikami pracuje on nad rozwiązaniem tego problemu.

Podczas wywiadu Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zapytany został także o polską delegację, która w niedługim czasie ma udać się do Stanów Zjednoczonych. Jej zadaniem będzie negocjacja umowy na zakup baterii Patriot. Minister Mariusz Błaszczak przyznał, że będzie to trudne zadanie. ” Chodzi przecież o to, by wynegocjować jak najlepsze warunki i kupić ten sprzęt po korzystnej dla nas cenie. ” – tłumaczył Minister Błaszczak. Zapewnił on jednak, że negocjacje są na dobrej drodze, a program „Wisła”, polegający na nabyciu zestawów obrony powietrznej i przeciwrakietowej, jest jednym z priorytetów Ministerstwa Obrony Narodowej.

Minister Obrony Narodowej odniósł się także do planowanych kierunków współpracy międzynarodowej. Według nowego Ministra Mariusza Błaszczaka ” filarami naszego bezpieczeństwa w wymiarze międzynarodowym są NATO oraz relacje polsko – amerykańskie.” Zaznaczył jednak, że tak samo ważna jest aktywność w dziedzinie obronności w Europie Środkowej.
Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza kontynuować współpracę na bardzo wielu polach. W wymienionych przez Ministra Mariusza Błaszczaka formacjach znalazły się między innymi: Wielonarodowa Brygada tworzona z Litwą i Ukrainą, inicjatywa B9, Grupa Północna oraz Grupa Wyszehradzka. W ramach tej ostatniej Polska wraz z partnerami przygotowuje Wyszehradzką Grupę Bojową Unii Europejskiej i dowództwo operacyjne Unii Europejskiej, które osiągnąć gotowość mają w 2019 roku.

Ministerstwo Obrony Narodowej z Mariuszem Błaszczakiem na czele zapowiada także wspieranie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w działaniach oraz obowiązkach związanych z objęciem przez Polskę funkcji niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Z tego powodu Mariusz Błaszczak osobiście weźmie udział w spotkaniu Ministrów obrony państw grupy B9 w Bukareszcie, które odbędzie się w marcu tego roku.

Mimo tak wielu zadań Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak nie zapomina o żołnierzach i zamierza stale dbać o ich wysokie morale. W tej kwestii priorytetem na najbliższe miesiące jest dla niego ” sfinalizowanie negocjacji w kluczowych programach modernizacyjnych tak, aby Wojsko Polskie było wyposażone w nowoczesny sprzęt i zapewniało skuteczną obronę kraju „. Minister Mariusz Błaszczak zamierza wzmocnić i skonsolidować potencjał Ministerstwa Obrony Narodowej szczególnie w dziedzinie cyberprzestrzeni, która coraz częściej wykorzystywana jest jako pole do walki. Dbanie o wysokie morale żołnierzy ” ma zapewnić ich stałe przekonanie, że służba w wojsku polskim jest wyróżnieniem i zaszczytem ” – dodaje Minister Błaszczak.

Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza także kontynuować działania mające na celu wykorzystanie potencjału społecznego i zaangażowanie społeczeństwa w sprawę obronności. Minister Mariusz Błaszczak miał na myśli młodzież uczącą się w klasach mundurowych oraz osoby chętne do służby w wojskach obrony terytorialnej, w tym przeszkolonych rezerwistów. ” Będziemy dążyć do współpracy w kontekście bezpieczeństwa narodowego ze szkołami wyższymi podległymi Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, wyspecjalizowanymi w kwestiach bezpieczeństwa wewnętrznego. ” – dodaje minister Błaszczak.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Aktulności

Uwaga na maile Bnp Paribas Bank

Published

on

Bnpparibas Bank

Oszuści znowu rozsyłają fałszywe maile tym razem podszywają się pod Bnp Paribas Bank.

(więcej…)

5 1 vote
Article Rating
Continue Reading

felietony

Jak naprawić przeciekający dach bez zmiany pokrycia?

Published

on

Jak naprawić przeciekający dach bez zmiany pokrycia?

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale przeciekający dach nie zawsze wymaga zmiany całego pokrycia, tylko jego naprawy. Oczywiście jest to znacznie mniej kosztowne, a co najważniejsze można to zrobić w stosunkowo łatwy i szybki sposób. Nie potrzeba do tego specjalnych umiejętności, dlatego też powinien sobie z tym poradzić absolutnie każdy. Naprawa przeciekającego dachu nie jest, aż tak bardzo skomplikowanym zadaniem.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Kołobrzeg

Na S6 ciężarówka uderzyła w samochód straży pożarnej

Published

on

Na S6 ciężarówka wpadła w wóz straży pożarnej

W przestrzeni Stramnicy trafiło do porównania z udziałem wozu kołobrzeskich strażaków.

Na trasie S6 w samochód warty miał wjechać inny pojazd. Trwa ustalanie przyczyn zdarzenia. Więcej informacji wkrótce.

Aktualizacja:

W zdarzeniu nikomu nic się nie stało. 60-letni kierowca ciężarówki został ukarany 500 zł mandatem

5 1 vote
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl