Connect with us

Published

on

GIF przeprowadził inspekcję warunków w jakich przetrzymywane są szczepionki. Wyniki są katastrofalne w większości województw. Sprawdź czym mogło zostać zaszczepione Twoje dziecko.

W ostatnich miesiącach inspektorzy farmaceutyczni sprawdzali działanie sprzętu chłodniczego w aptekach i przychodniach. Miało to na celu upewnienie się, że przetrzymywane przez nich szczepionki, które wymagają przechowywania w określonej temperaturze, są zdatne do użytku. Wyniki przeprowadzanych inspekcji są wręcz tragiczne, ponieważ wykazano, że tysiące przetrzymywanych szczepionek nadaje się tylko i wyłącznie do utylizacji. Co gorsza lekarze, doskonale o tym wiedząc, nadal szczepili nimi pacjentów, w tym nawet noworodki, narażając ich na bardzo poważne choroby wynikające z powikłań po szczepieniach.

” Jestem w szoku! Okrutny brak wyobraźni tych, którzy tak robili. ” – skwitował całą sytuację Paweł Trzciński, rzecznik głównego inspektora farmaceutycznego. Wyraża on także głębokie zaniepokojenie oraz przyznaje, że w najlepszym razie wadliwe szczepionki podano 300 osobom, a w najgorszym nawet kilku tysiącom.

W tej trudnej sytuacji nie pomagają także przychodnie, które w momencie wszczęcia postępowania w sprawie szczepionek, zamiast je wycofywać z użycia grożą urzędnikom. O takich sytuacjach poinformował Adam Chojnacki, lubuski wojewódzki inspektor farmaceutyczny, który w ostatnich tygodniach wydał 80 nakazów utylizacji źle przetrzymywanych szczepionek, a planuje wydanie kolejnych 100.

” Było wiele telefonów, że będą ode mnie żądać odszkodowania jeśli wydam nakaz utylizacji. ” – powiedział lubuski inspektor, który na szczęście nie przejmuje się groźbami przychodni.
Z powodu narażenia najmłodszych pacjentów na utratę zdrowia, a nawet życia o tym procederze w najbliższych dniach zostanie powiadomiona prokuratura. Wśród szczepionek, które powinny natychmiast zostać zutylizowane, a zostały podane pacjentom znalazły się między innymi: Euvax B, Engerix B, Bexsero, Clodivax, Boostrix, Typhim VI, Verorab oraz szczepionki przeciw: wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, meningokokom, tężcowi, pneumokokom, ospie wietrznej, wściekliźnie oraz gruźlicy.

Przychodnie przetrzymujące szczepionki powinny być uzbrojone w specjalny system alarmowy działający na wypadek odcięcia prądu. Taki system, przez wiadomość SMS, informuje osobę odpowiedzialną za szczepionki, że musi ona szybko przetransportować je w bezpieczne miejsce ( na przykład do szpitala ), ponieważ nastąpiła awaria prądu. Jeśli takie działanie nie zostanie szybko przeprowadzone szczepionki nadają się tylko i wyłącznie do utylizacji. Niestety nadal niewiele przychodni zgłasza posiadanie szczepionek do utylizacji, a nawet w momencie kontroli inspektorów farmaceutycznych lub sanepidu, polemizują z ich ustaleniami i nadal szczepią nimi pacjentów.

Świadome używanie szczepionek nadających się do utylizacji powodują najczęściej chciwość i niewiedza lekarzy. Brak reakcji ze strony odpowiednich organów, jeden z inspektorów farmaceutycznych, który chce pozostać anonimowy, tłumaczy w następujący sposób: ” Nie ma reakcji, bo wszyscy się obawiają, że byłoby dodawanie paliwa ruchom antyszczepionkowym. Fakt, że preparaty przeznaczone do utylizacji są podawane pacjentom jest w środowisku tajemnicą poliszynela od lat. Dziwi mnie, że chodzi także o te stosowane u dzieci. Myślałem, że aplikowane są tylko dorosłym na przykład na grypę. ”

Inspektor farmaceutyczny Paweł Trzciński jest jednak odmiennego zdania i podkreśla, że o tym problemie należy głośno mówić. Zauważa także, że rosnąca popularność antyszczepionkowców nie może powodować działań takich jak zamiatanie pod dywan problemów związanych z bezpieczeństwem pacjentów.

Bezmyślność lekarzy stosujących nieprawidłowo przetrzymywane szczepionki wynika głównie z ich niewiedzy oraz lekkomyślności. Niektórzy z nich uważają, że producenci szczepionek ustalają zbyt rygorystyczne warunki ich przechowywania, aby wzbogacić się na konieczności ich utylizacji, a co za tym idzie kupna nowych.
Restrykcyjność tych przepisów wyjaśnia Urszula Karniewicz, która jest managerem w GlaxoSmithKline.

” Szczepionki są produktami biologicznymi, więc są szczególnie wrażliwe na otoczenie, głównie na zmiany temperatury. Oznacza to, że muszą być transportowane i przechowywane w precyzyjnie określonych warunkach. Na każdym etapie życia produktu – począwszy od produkcji poprzez cały  łańcuch dystrybucji oraz magazynowania i użycia szczepionki –  powinna ona przebywać w temperaturze między plus 2 a plus 8 stopni Celsjusza. ”

Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej tłumaczy, że w najlepszym razie, jeśli szczepionka nie była przechowywana w odpowiednich warunkach, to nadal zadziała tak jak powinna. W najgorszym razie nie zadziała ona wcale, a pacjent będzie myślał że jest zaszczepiony.

Nieco odmienne zdanie na ten temat Zofia Ulz z kancelarii Dentons, która twierdzi że jako Główny Inspektor Farmaceutyczny wielokrotnie spotkała się z przypadkami złego przechowywania szczepionek. Informuje ona, że źle przechowywana szczepionka może bardzo zaszkodzić pacjentom wywołując powikłania, a nawet nieodwracalne zmiany. Zauważa ona także krótkowzroczne myślenie przychodni, które nie utylizują szczepionek ze względu na koszty. Przychodnie mają na myśli także koszta publiczne, związane z sytuacją, w której Skarb Państwa raz zapłacił producentowi za szczepionkę, a teraz dodatkowo zmuszony jest pokryć koszty utylizacji. Zofia Ulz podkreśla, że tak czy inaczej za ewentualne powikłania poszczepienne producent odpowiada dopiero wtedy, gdy jego towar jest właściwie przechowywany. Używanie szczepionek przeznaczonych do utylizacji nadal naraża Skarb Państwa na dodatkowe koszty związane z ewentualnymi powikłaniami poszczepiennymi wynikającymi ze złego przechowywania preparatu.

Niestety pomimo częstotliwości występowania tego problemu inspektorzy farmaceutyczni mają poniekąd związane ręce. Co prawda mogą wydać nakaz utylizacji nieprawidłowo przechowywanych szczepionek jednak nie mają żadnej możliwości jego wyegzekwowania.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czy Tobie lub Twojemu dziecku została podana nieprawidłowo przetrzymywana szczepionka możesz zgłosić się z tym do swojego lekarza lub Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Aktulności

Uwaga na maile Bnp Paribas Bank

Published

on

Bnpparibas Bank

Oszuści znowu rozsyłają fałszywe maile tym razem podszywają się pod Bnp Paribas Bank.

(więcej…)

5 1 vote
Article Rating
Continue Reading

felietony

Jak naprawić przeciekający dach bez zmiany pokrycia?

Published

on

Jak naprawić przeciekający dach bez zmiany pokrycia?

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale przeciekający dach nie zawsze wymaga zmiany całego pokrycia, tylko jego naprawy. Oczywiście jest to znacznie mniej kosztowne, a co najważniejsze można to zrobić w stosunkowo łatwy i szybki sposób. Nie potrzeba do tego specjalnych umiejętności, dlatego też powinien sobie z tym poradzić absolutnie każdy. Naprawa przeciekającego dachu nie jest, aż tak bardzo skomplikowanym zadaniem.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Kołobrzeg

Na S6 ciężarówka uderzyła w samochód straży pożarnej

Published

on

Na S6 ciężarówka wpadła w wóz straży pożarnej

W przestrzeni Stramnicy trafiło do porównania z udziałem wozu kołobrzeskich strażaków.

Na trasie S6 w samochód warty miał wjechać inny pojazd. Trwa ustalanie przyczyn zdarzenia. Więcej informacji wkrótce.

Aktualizacja:

W zdarzeniu nikomu nic się nie stało. 60-letni kierowca ciężarówki został ukarany 500 zł mandatem

5 1 vote
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl