Connect with us

Published

on

GIF przeprowadził inspekcję warunków w jakich przetrzymywane są szczepionki. Wyniki są katastrofalne w większości województw. Sprawdź czym mogło zostać zaszczepione Twoje dziecko.

W ostatnich miesiącach inspektorzy farmaceutyczni sprawdzali działanie sprzętu chłodniczego w aptekach i przychodniach. Miało to na celu upewnienie się, że przetrzymywane przez nich szczepionki, które wymagają przechowywania w określonej temperaturze, są zdatne do użytku. Wyniki przeprowadzanych inspekcji są wręcz tragiczne, ponieważ wykazano, że tysiące przetrzymywanych szczepionek nadaje się tylko i wyłącznie do utylizacji. Co gorsza lekarze, doskonale o tym wiedząc, nadal szczepili nimi pacjentów, w tym nawet noworodki, narażając ich na bardzo poważne choroby wynikające z powikłań po szczepieniach.

” Jestem w szoku! Okrutny brak wyobraźni tych, którzy tak robili. ” – skwitował całą sytuację Paweł Trzciński, rzecznik głównego inspektora farmaceutycznego. Wyraża on także głębokie zaniepokojenie oraz przyznaje, że w najlepszym razie wadliwe szczepionki podano 300 osobom, a w najgorszym nawet kilku tysiącom.

W tej trudnej sytuacji nie pomagają także przychodnie, które w momencie wszczęcia postępowania w sprawie szczepionek, zamiast je wycofywać z użycia grożą urzędnikom. O takich sytuacjach poinformował Adam Chojnacki, lubuski wojewódzki inspektor farmaceutyczny, który w ostatnich tygodniach wydał 80 nakazów utylizacji źle przetrzymywanych szczepionek, a planuje wydanie kolejnych 100.

” Było wiele telefonów, że będą ode mnie żądać odszkodowania jeśli wydam nakaz utylizacji. ” – powiedział lubuski inspektor, który na szczęście nie przejmuje się groźbami przychodni.
Z powodu narażenia najmłodszych pacjentów na utratę zdrowia, a nawet życia o tym procederze w najbliższych dniach zostanie powiadomiona prokuratura. Wśród szczepionek, które powinny natychmiast zostać zutylizowane, a zostały podane pacjentom znalazły się między innymi: Euvax B, Engerix B, Bexsero, Clodivax, Boostrix, Typhim VI, Verorab oraz szczepionki przeciw: wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, meningokokom, tężcowi, pneumokokom, ospie wietrznej, wściekliźnie oraz gruźlicy.

Przychodnie przetrzymujące szczepionki powinny być uzbrojone w specjalny system alarmowy działający na wypadek odcięcia prądu. Taki system, przez wiadomość SMS, informuje osobę odpowiedzialną za szczepionki, że musi ona szybko przetransportować je w bezpieczne miejsce ( na przykład do szpitala ), ponieważ nastąpiła awaria prądu. Jeśli takie działanie nie zostanie szybko przeprowadzone szczepionki nadają się tylko i wyłącznie do utylizacji. Niestety nadal niewiele przychodni zgłasza posiadanie szczepionek do utylizacji, a nawet w momencie kontroli inspektorów farmaceutycznych lub sanepidu, polemizują z ich ustaleniami i nadal szczepią nimi pacjentów.

Świadome używanie szczepionek nadających się do utylizacji powodują najczęściej chciwość i niewiedza lekarzy. Brak reakcji ze strony odpowiednich organów, jeden z inspektorów farmaceutycznych, który chce pozostać anonimowy, tłumaczy w następujący sposób: ” Nie ma reakcji, bo wszyscy się obawiają, że byłoby dodawanie paliwa ruchom antyszczepionkowym. Fakt, że preparaty przeznaczone do utylizacji są podawane pacjentom jest w środowisku tajemnicą poliszynela od lat. Dziwi mnie, że chodzi także o te stosowane u dzieci. Myślałem, że aplikowane są tylko dorosłym na przykład na grypę. ”

Inspektor farmaceutyczny Paweł Trzciński jest jednak odmiennego zdania i podkreśla, że o tym problemie należy głośno mówić. Zauważa także, że rosnąca popularność antyszczepionkowców nie może powodować działań takich jak zamiatanie pod dywan problemów związanych z bezpieczeństwem pacjentów.

Bezmyślność lekarzy stosujących nieprawidłowo przetrzymywane szczepionki wynika głównie z ich niewiedzy oraz lekkomyślności. Niektórzy z nich uważają, że producenci szczepionek ustalają zbyt rygorystyczne warunki ich przechowywania, aby wzbogacić się na konieczności ich utylizacji, a co za tym idzie kupna nowych.
Restrykcyjność tych przepisów wyjaśnia Urszula Karniewicz, która jest managerem w GlaxoSmithKline.

” Szczepionki są produktami biologicznymi, więc są szczególnie wrażliwe na otoczenie, głównie na zmiany temperatury. Oznacza to, że muszą być transportowane i przechowywane w precyzyjnie określonych warunkach. Na każdym etapie życia produktu – począwszy od produkcji poprzez cały  łańcuch dystrybucji oraz magazynowania i użycia szczepionki –  powinna ona przebywać w temperaturze między plus 2 a plus 8 stopni Celsjusza. ”

Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej tłumaczy, że w najlepszym razie, jeśli szczepionka nie była przechowywana w odpowiednich warunkach, to nadal zadziała tak jak powinna. W najgorszym razie nie zadziała ona wcale, a pacjent będzie myślał że jest zaszczepiony.

Nieco odmienne zdanie na ten temat Zofia Ulz z kancelarii Dentons, która twierdzi że jako Główny Inspektor Farmaceutyczny wielokrotnie spotkała się z przypadkami złego przechowywania szczepionek. Informuje ona, że źle przechowywana szczepionka może bardzo zaszkodzić pacjentom wywołując powikłania, a nawet nieodwracalne zmiany. Zauważa ona także krótkowzroczne myślenie przychodni, które nie utylizują szczepionek ze względu na koszty. Przychodnie mają na myśli także koszta publiczne, związane z sytuacją, w której Skarb Państwa raz zapłacił producentowi za szczepionkę, a teraz dodatkowo zmuszony jest pokryć koszty utylizacji. Zofia Ulz podkreśla, że tak czy inaczej za ewentualne powikłania poszczepienne producent odpowiada dopiero wtedy, gdy jego towar jest właściwie przechowywany. Używanie szczepionek przeznaczonych do utylizacji nadal naraża Skarb Państwa na dodatkowe koszty związane z ewentualnymi powikłaniami poszczepiennymi wynikającymi ze złego przechowywania preparatu.

Niestety pomimo częstotliwości występowania tego problemu inspektorzy farmaceutyczni mają poniekąd związane ręce. Co prawda mogą wydać nakaz utylizacji nieprawidłowo przechowywanych szczepionek jednak nie mają żadnej możliwości jego wyegzekwowania.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czy Tobie lub Twojemu dziecku została podana nieprawidłowo przetrzymywana szczepionka możesz zgłosić się z tym do swojego lekarza lub Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Aktulności

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Published

on

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Prokutor Michał Lorenc potwierdził, że staroście Tomaszowi Tamborskiemu zostały postawione zarzuty o charakterze korupcyjnym. Jeszcze rano podawano informację, że „trwają intenstywne działania śledczych”, a „ sprawa jest rozwojowa”. Czy będą kolejne zatrzymania?
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Artykuł Miesiąca

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

Published

on

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

czwartek w godzinach popołudniowych miało dojść do zatrzymania przez Centralne Biuro Antykorupcyjne starosty Tomasza Tamborskiego. To nieoficjalne informacje, które stanowią jednak na tę chwilę, wśród polityków i urzędników, tajemnicę poliszynela – wiadomo również, że część urzędników Starostwa Powiatowego jest przesłuchiwana, urząd został przeszukany, a dzisiaj ma również zebrać się zarząd Platformy Obywatelskiej w związku z tą sprawą. Oficjalnie Tomasz Tamborski jest na urlopie do 20 października.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Aktulności

Starosta Tomasz Tamborski zatrzymany

Published

on

Starosta Tomasz Tamborski zatrzymany

Prokuratura Regionalna w Szczecinie potwierdza, że starosta Tomasz Tamborski został zatrzymany przez CBA w ramach tego samego śledztwa, w toku którego zatrzymano wójta gminy Włodzimierza Popiołka i architekta będącego szefem gminnej komisji architektoniczno – urbanistycznej. Wszyscy usłyszeli zarzuty korupcyjne. Rozmawialiśmy z mecenasem reprezentującym starostę i wójta: – W mojej opinii zarzuty kierowane wobec moich klientów są absurdalne. Oczywiście nie przyznają się do winy.
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl