Connect with us

Published

on

Wojciech Pokora nie żyje – w wieku 83 lat zmarł jeden z najwybitniejszych, polskich artystów. W poniższym artykule przypominamy jego życie i niezapomnianą twórczość.

Smutna informacja pojawiła się dziś nad ranem na łamach Fundacji Na Rzecz Kultur – Krystyny Jandy. W wieku 83 lat zmarł Wojciech Pokora. Był wybitnym artystą, grającym głównie role komediowe. Przypominamy krótko jego życiorys.

Wojciech Pokora urodził się 2 października 1934 roku w stolicy. Jego karierę aktorską poprzedzało ukończenie Technikum Budowy Silników Samolotowych we Wrocławiu. Później pracował w Fabryce Samochodów Osobowych, przy okazji poświęcając swój wolny czas na udział w przyzakładowym kole teatralnym. Pasję połączył również z nauką i w 1958 roku stał się absolwentem warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. W swoim życiu związany był z kilkoma różnymi teatrami, oczywiście w różnym okresie czasu. Wymienić tutaj można Teatr Dramatyczny, Teatr Nowy, Teatr Telewizji oraz Teatr Kwadrat, mające swoje sceny w Warszawie. Z racji głównie komediowego nurtu w jakim występował, można było zobaczyć go w kabarecie Owca, kabarecie Dudek czy też w Kabarecie Olgi Lipińskiej.

Nie ograniczał jednak swoich ról jedynie do tematyki rozrywkowej. Można było oglądać Wojciecha Pokorę również w produkcjach dramatycznych. Wymienić można „Palace Hotel” z 1977 roku, „Szczęśliwy Brzeg” z 1983 roku oraz ”Kiedy miłość była zbrodnią – Rassenschande” z 1967 roku. Grywał również w serialach telewizyjnych. Niezapomniane „Alternatywy 4”, „Zmiennicy”, „Miś” czy też „Więzy krwi” już zawsze będą kultowymi, polskimi produkcjami. Nie można oczywiście pominąć jego roli w komedii „Czterdziestolatek”. Ostatnim serialem w jakim zagrał epizodyczną rolę, jako Stanisław Niemirowicz, było „Na Wspólnej” w 2016 roku. Wojciech Pokora wykładał także w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Na rynku w 2015 roku pojawiła się jedyna jego książka biograficzna, zatytułowana „Z Pokorą przez życie”, mająca formę wywiadu z Krzysztofem Pyzią.  Wojciech Pokora został także trzykrotnie odznaczany: w 1967 roku otrzymał odznakę tysiąclecia Państwa Polskiego, w 1978 roku był to Złoty Krzyż Zasługi, a w 2013 roku odebrał Złoty Medal  „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Wojciech Pokora swoją ziemską przygodę zakończył 4 lutego 2018 roku, w wieku 83 lat.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Aktulności

Uwaga na maile Bnp Paribas Bank

Published

on

Bnpparibas Bank

Oszuści znowu rozsyłają fałszywe maile tym razem podszywają się pod Bnp Paribas Bank.

(więcej…)

5 1 vote
Article Rating
Continue Reading

felietony

Jak naprawić przeciekający dach bez zmiany pokrycia?

Published

on

Jak naprawić przeciekający dach bez zmiany pokrycia?

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale przeciekający dach nie zawsze wymaga zmiany całego pokrycia, tylko jego naprawy. Oczywiście jest to znacznie mniej kosztowne, a co najważniejsze można to zrobić w stosunkowo łatwy i szybki sposób. Nie potrzeba do tego specjalnych umiejętności, dlatego też powinien sobie z tym poradzić absolutnie każdy. Naprawa przeciekającego dachu nie jest, aż tak bardzo skomplikowanym zadaniem.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Kołobrzeg

Na S6 ciężarówka uderzyła w samochód straży pożarnej

Published

on

Na S6 ciężarówka wpadła w wóz straży pożarnej

W przestrzeni Stramnicy trafiło do porównania z udziałem wozu kołobrzeskich strażaków.

Na trasie S6 w samochód warty miał wjechać inny pojazd. Trwa ustalanie przyczyn zdarzenia. Więcej informacji wkrótce.

Aktualizacja:

W zdarzeniu nikomu nic się nie stało. 60-letni kierowca ciężarówki został ukarany 500 zł mandatem

5 1 vote
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl