Odszedł jeden z najlepszych aktorów w Polsce! Zmarł wybitny artysta – Wojciech Pokora.

Wojciech Pokora nie żyje – w wieku 83 lat zmarł jeden z najwybitniejszych, polskich artystów. W poniższym artykule przypominamy jego życie i niezapomnianą twórczość.

Smutna informacja pojawiła się dziś nad ranem na łamach Fundacji Na Rzecz Kultur – Krystyny Jandy. W wieku 83 lat zmarł Wojciech Pokora. Był wybitnym artystą, grającym głównie role komediowe. Przypominamy krótko jego życiorys.

Wojciech Pokora urodził się 2 października 1934 roku w stolicy. Jego karierę aktorską poprzedzało ukończenie Technikum Budowy Silników Samolotowych we Wrocławiu. Później pracował w Fabryce Samochodów Osobowych, przy okazji poświęcając swój wolny czas na udział w przyzakładowym kole teatralnym. Pasję połączył również z nauką i w 1958 roku stał się absolwentem warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. W swoim życiu związany był z kilkoma różnymi teatrami, oczywiście w różnym okresie czasu. Wymienić tutaj można Teatr Dramatyczny, Teatr Nowy, Teatr Telewizji oraz Teatr Kwadrat, mające swoje sceny w Warszawie. Z racji głównie komediowego nurtu w jakim występował, można było zobaczyć go w kabarecie Owca, kabarecie Dudek czy też w Kabarecie Olgi Lipińskiej.

Nie ograniczał jednak swoich ról jedynie do tematyki rozrywkowej. Można było oglądać Wojciecha Pokorę również w produkcjach dramatycznych. Wymienić można „Palace Hotel” z 1977 roku, „Szczęśliwy Brzeg” z 1983 roku oraz ”Kiedy miłość była zbrodnią – Rassenschande” z 1967 roku. Grywał również w serialach telewizyjnych. Niezapomniane „Alternatywy 4”, „Zmiennicy”, „Miś” czy też „Więzy krwi” już zawsze będą kultowymi, polskimi produkcjami. Nie można oczywiście pominąć jego roli w komedii „Czterdziestolatek”. Ostatnim serialem w jakim zagrał epizodyczną rolę, jako Stanisław Niemirowicz, było „Na Wspólnej” w 2016 roku. Wojciech Pokora wykładał także w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Na rynku w 2015 roku pojawiła się jedyna jego książka biograficzna, zatytułowana „Z Pokorą przez życie”, mająca formę wywiadu z Krzysztofem Pyzią.  Wojciech Pokora został także trzykrotnie odznaczany: w 1967 roku otrzymał odznakę tysiąclecia Państwa Polskiego, w 1978 roku był to Złoty Krzyż Zasługi, a w 2013 roku odebrał Złoty Medal  „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Wojciech Pokora swoją ziemską przygodę zakończył 4 lutego 2018 roku, w wieku 83 lat.

0 0 votes
Article Rating

Udostępnij

Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–
0
Would love your thoughts, please comment.x