Wszystkie informacje na temat Zespołu Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy w Kołobrzegu. Szkoła ta przeszła diametralną zmianę rozwojową.Utworzyła wiele ciekawych kierunków dzięki którym zarówno chłopacy jak i dziewczyny mogą się kształcić i rozwijać.
Zespół Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy w Kołobrzegu.
W 1945 roku oficjalnie a zarazem formalnie została powołana pierwsza szkoła morska w Kołobrzegu nosząca miano Liceum Rybackie. Pomimo tego nie zaczęła jeszcze ona rzeczywiście funkcjonować. 1 marca 1967 roku Minister Żeglugi Janusz Burakiewicz podpisał rozporządzenie, które powoływało do życia Technikum Rybołówstwa Morskiego w Kołobrzegu.
Dyrektor Zasadniczej Szkoły Rybołówstwa Morskiego w Darłowie – starszy mechanik Stanisław Szymański miał za zadanie zorganizowanie szkoły. Szkoła tymczasowo znajdywała się w budynku byłego hotelu „Bałtyk”, przy ulicy Giełdowej 12 (róg ul. Walki Młodych). Pomieszczenie miały być przeznaczone na biura, kancelarię oraz internat. Uczniowie mieli się uczyć w dwóch salach lekcyjnych Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Długiej. Szkoła powstawała w mgnieniu oka przez co trzeba było godzić się na wiele prowizorycznych rzeczy. Szkoła cieszyła się dużym zainteresowaniem, ponieważ już do pierwszej klasy zgłosiło się 80 chętnych osób co spowodowało, że zostały utworzone dwie pierwsze klasy. Jedna klasa była klasa internacką (znajdywali się tutaj uczniowie spoza Kołobrzegu), druga klasa była klasą miejscową, która przeznaczona była dla absolwentów kołobrzeskich szkół podstawowych. Zarówno jedna jak i druga klasa liczyła po 40 osób.
Krzysztof Fiordow, który był kierownikiem internatu 15 sierpnia 1967 roku przejął budynek po hotelu i wraz z nowo przyjętymi pracownikami adaptował obiekt internatu do przyjęcia nowych uczniów. Przez dwa tygodnie trwały prace remontowe organizacyjne i porządkowe. Po tych dwóch tygodniach ciężkiej pracy budynek nadawał się do przyjęcia chłopców z różnych stron Polski. Budynek wyglądał w następujący sposób, że na parterze znajdywały się biura szkoły oraz nie wielka świetlica, na pierwszym piętrze znajdywał się pokój do nauki własnej, pokoje dla wychowawców, izolatka, magazyn i biblioteka. Natomiast na drugim i trzecim piętrze było do dyspozycji 10 pokoi czteroosobowych.
Rok szkolny rozpoczął się w sposób uroczysty, nie było żadnych opóźnień i innych przeszkód co pozwoliło na spokojne kompletowanie niezbędnej kadry dydaktycznej. 1 września 1967 roku uroczyście rozpoczął się rok szkolny, który miał miejsce w internacie. Podczas rozpoczęcia roku szkolnego młodzież oraz całe grono pedagogiczne zostało uroczyście przywitane przez dyrektora szkoły Stanisława Szymańskiego. Podczas tej uroczystości dyrektor przedstawił jakie są cele oraz zadania do wykonania przez szkołę. Natomiast kierownik internatu Krzysztof Fiordow przedstawił uczniom jakie będą panowały zasady w szkole wiązały się one z organizacją oraz regulaminem. Po tym wszystkim uczniowie zostali przyznani do klas oraz zostały im przekazane mundury, które zostały wypożyczone z Zasadniczej Szkoły Rybołówstwa Morskiego w Darłowie. Następnego dnia wszyscy chłopcy odbyli marsz z ulicy Giełdowej do tzw. „ogólniaka”. Wzbudzali u innych przechodniów zachwyt. Szkoła została bardzo szybko zaakceptowana przez mieszkańców Kołobrzegu dzięki czemu szkoła ta zyskała ogromną sympatię.
100 km od Kołobrzegu
w roku szkolnym 1968/69 przyjęto 80 nowych uczniów. Szkoła podwoiła swoją liczebność, powstały już cztery klasy. Natomiast warunki internackie pozostały bez zmian.
Przez to, że uczniów przybywało a niestety miejsca w internacie było coraz to mniej szkoła wynajęła stancje w pobliżu ul. Giełdowej za które ponosiła opłaty. Zajęcia ogólnokształcące nie uległy żadnym zmianom tak jak do tej pory odbywały się one w LO. Oprócz tego doszły nowe przedmioty zawodowe, co spowodowało, że trzeba było zorganizować warsztaty szkolne. Zajęcia odbywały się w różnych miejscach. Jedne prowadzone były w piwnicach ówczesnego Studium Nauczycielskiego oraz w warsztatach Zasadniczej Szkoły mechanicznej, inne zaś jak np. zajęcia z sieciarstwa odbywały się w PPiUR „Barka”.
W 1968 roku uczniowie mieli swoją pierwszą morską wyprawę był to rejs podczas którego mieli możliwość odbycia swoich pierwszych praktyk na kutrach morskich. W 1969 roku uczniowie TRM-u zyskali stołówkę, która została stworzona z w pomieszczeniach Biblioteki Miejskiej. Szkoła rozwijała się coraz to bardziej dzięki czemu udało jej się zdobyć nową powierzchnię użytkową w barakach po Zasadniczej Szkole budowlanej przy ul. Kamiennej.
W czerwcu 1970 roku Szkoła zmieniła dyrektora został nim nauczyciel matematyki Jan Dzionk. Stanisław Szymański pożegnał się ze szkołą, uczniami, radą pedagogiczną i rozpoczął pracę w Zjednoczeniu Gospodarki Rynkowej w Szczecinie. Dzięki temu, że szkoła miała do dyspozycji dwa internaty zarówno przy ul. Kamiennej jak i przy ul. Giełdowej zatrudniono nowych nauczycieli i wychowawców.
Rok 1971 był rokiem zmian dla szkoły. Zmieniły się przede wszystkim warunki pracy. Szkoła otrzymała tymczasową własną lokalizację w części Szkoły Podstawowej nr 5 mieli również prawo do korzystania w niej z sali gimnastycznej. Szkoła bardzo długo czekała na to by została im przyznana lokalizacja szkoły przy ul. Arciszewskiego aż w końcu się doczekała. Oprócz tego wszystkiego były fundusze, które dały możliwość budowy szkoły, nie czekając rozpoczęto prace budowlane. Uczniowie również wykazywali się społecznie, ponieważ niektóre prace budowlane sami wykonywali. Pierwsi absolwenci ukończyli tą szkołę w roku 1972. Natomiast od września zawsze w szkole pewne zmiany.
Utworzono nowe specjalności: nawigacyjno-połowową i mechaniczną.
Wrzesień 1973 rok był rokiem przełomowym dla wszystkich. Szkoła otrzymała do użytku nowy internat, dzięki któremu mogło w nim zamieszkać aż 288 osób. Szkoła została skoszarowana przez co nie wędrowali już tak jak do tej pory. Budowa szkoły oraz wszelkie prace z tym związane skończyły się w czerwcu 1974 roku. Również w tym roku budynek został oddany do użytku. Przełomowym a także jak uroczystym wydarzeniem dla szkoły było otrzymanie sztandaru, oprócz tego uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie. Podczas tej uroczystości szkoła miała zaszczyt gościć m.in. Ministra Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej wicepremiera Kazimierza Olszewskiego i I Sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR – Władysława Kozdry. To był nowy a jakże uroczysty i ważny etap w życiu szkoły.
W 1975 roku ponownie następuje zmiana dyrektora następcą Jana Dzionka zostaje pan Maciej Zientala. W 1976 roku powstaje Policealne Studium Radiokomunikacji Morskiej, na wydział ten przybyło aż 15 słuchaczy z Wietnamu. W następnym roku przyjechała kolejna grupa Wietnamczyków, która liczyła tym razem 18 słuchaczy. W ZSM uczyła się również grupa Nigieryjczyków. Przybyli oni do szkoły w roku 1981.
28 lipca 1976 roku – data ta miała dwa ważne wydarzenia. Jednym z wydarzeń było zwodowanie statku dla szkoły – trawler przetwórnię m/t „Admirał Arciszewski”. Drugim ważnym wydarzeniem było to, że szkoła zmieniła swoją nazwę na Zespół Szkół Rybołówstwa Morskiego.
Szkoła swój pierwszy Jubileusz obchodziła w październiku 1977 roku. Z tej okazji został zorganizowany zjazd absolwentów. Dzięki temu, że została podniesiona bandera na szkolnym statku pierwsi uczniowie, których grupa liczyła 54 osoby mieli możliwość wyruszenia w długi rejs na łowiska afrykańskie. Szkole udało się również zakupić pierwsze jachty MKM „Płowce”, „Grunwald”. Dyrektor Maciej Zentala w roku 1979 wspólnie z grupą nauczycieli wyjechał na kontrakt do Angoli, gdzie organizował średnią szkołę morską. Pobyt ten nie trwał długo, ponieważ tylko do 1 września 1980 roku. W tym czasie stanowisko dyrektora objął Aleksander Dąbrowski. Natomiast od 1 września 1980 roku do do 1 września 2002 roku funkcję dyrektora sprawował Kazimierz Świdnicki.
Rok 1992 był rokiem kiedy to szkoła obchodziła 25-lecie istnienia. Z tej okazji odbył się kolejny zjazd absolwentów. Nadeszły w szkole kolejne zmiany. Szkoła zmieniła autorski program nauczania w klasach nawigacyjnych. Szkoła zmieniła także nastawienie pod kątem kształcenia. Zaczęła kształcić techników nawigatorów. Powstała nowa specjalizacja a mianowicie: Technikum Ochrony Środowiska – technikum to dało możliwość nauki również dziewczynom.
W 1993 roku szkoła zmieniła swoją nazwę. Aż po dzień dzisiejszy działa jako Zespół Szkół Morskich. 11 października 1997 roku szkoła obchodzi swoje 30 – lecie, szkoła otrzymuje poświęcony nowy sztandar.
Od 1 września 2002 roku następują kolejne zmiany funkcje dotychczasowego dyrektora, którym był Kazimierz Świdnicki przejmuje Lech Pieczyński, natomiast wicedyrektorem zostaje Jolanta Żbikowska.
W 2003 roku szkoła otwiera nowy kierunek nosi on nazwę: technik spedytor. Szkoła coraz to bardziej się rozwija co pozwala na to, że od 1 września w skład Zespołu Szkół Morskich włączono również III Liceum Ogólnokształcące w Kołobrzegu.
Jak widać szkoła nie stoi w miejscu daje to coraz to większe możliwości. Przykładem tego jest wprowadzenie nowego kierunku jakim jest: technik logostyk. Został on wprowadzony w roku szkolnym 2004/2005. Dzięki temu, że szkoła spełniła szereg licznych wymogów uzyskała Certyfikat Zarządzania Jakością PN-EN ISO 9001:2001
Obecny dyrektoe Lech Pieczyński stawia na modernizacje szkoły. Odbywają się różne remonty, dzięki którym szkoła ta znajduje się we współczesnym rynku edukacyjnym. W 2005 roku biblioteka szkolna znajduje swoje nowe miejsce dzięki któremu jest bardziej przestronna, ma miejsce na czytelnię oraz kącik internetowy. A co za tym idzie jest to kolejne udogodnienie dla uczniów.
Rok 2006 jest rokiem zmian i nowości dla szkoły. Remontu doczekały się także warsztaty szkolne. Ruszyły program ” Szkolenie Graniczne”. W październiku gdy miała miejsce uroczystość ślubowania klas pierwszych szkoła otrzymała Złotą Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego.
W marcu 2007 roku szkoła otrzymała Krzyż Ligii Morskiej „PRO MARI NOSTRO”
Szkołą otrzymała imię gdzie jej pełna nazwa brzmiała Zespół Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy. Nadanie imienia odbyło się podczas 40 – lecia szkoły.
Pierwszego września 2008 roku na mundurach uczniów można zauważyć nową specjalkę. Jest to oznaczenie kierunku eksperymentalnego – technik turystyki morskiej.
W kwietniu 2010 roku pożegnano się z technikum ochrony środowiska. Po wakacjach do użytku zostaje oddany symulator map elektronicznych.
Wiosną 2011 roku mechanicy mają możliwość odbycia praktyk w stoczni A& P w Falmouth. Natomiast w kwietniu szkołę opuszczają ostatni uczniowie technik spedytor.
Dziewczęta mają możliwość od 1 września 2013 roku uczyć się na kierunku technik mechanik okrętowy.
Powstał nowy kierunek taki jak: technik eksploatacji portów i terminali. Nabór został przeprowadzony w 2014 roku.
Od 2016 roku Zespół Szkół Morskich składa się z Technikum Morskiego z kierunkami technik nawigator morski i technik mechanik okrętowy oraz z Technikum Transportowego.
Szkoła ta oprócz tego, że stawia naukę na pierwszym miejscu i przygotowuje uczniów na jak najwyższym poziomie wyróżnia się również tym, że właśnie dzięki temu, że jest szkołą o profilu morskim posiada w swoim zasięgu wiele rodzaj warsztatów z których uczniowie mają możliwość korzystania. Są to:
1. dział obróbki ręcznej – Ryszard Kaczorowski,
2. dział obróbki mechanicznej – Ryszard Kaczorowski,
3. działy spawalnictwa nr 1 i nr 2 – Wacław Obręmski,
4. dział elektrotechniczny – Mariusz Kraśniewski,
5. dział kuźni – Tadeusz Żukowski,
6. dział obsługi silników – Eugeniusz Piątek,
7. dział remontów i napraw – Eugeniusz Piątek,
8. dział obróbki drewna (stolarnia) – Czesław Krewski,
Kadra
kierownictwo szkoły
Dyrektor szkoły: mgr Lech Pieczyński
Wicedyrektor: mgr Jolanta Żbikowska
Wicedyrektor: mgr inż. Joanna Hudziak
Główna księgowa: mgr Irena Frąckowiak
Kierownik warsztatów i praktyk zawodowych: mgr inż. Zygmunt Figielek
Kierownik internatu: Ryszard Waśkowski
Kierownik gospodarczy: Andrzej Hładki
Kierownik stołówki: Anna Zych
Sekretarz szkoły: Jolanta Kruk
Kadra Zespołu Szkół Morskich w Kołobrzegu:
Gabriela Antos – wychowanie fizyczne, teoria i wychowanie morskie,
Tomasz Bakalarek – wychowanie fizyczne,
Joanna Bednarska – historia, wos,
Iwona Boguszewicz – historia, wos, wychowawca internatu,
Wojciech Broniecki – wychowanie fizyczne,
Kamila Budzich – chemia, matematyka, wychowanie do życia w rodzinie,
Piotr Chlastawa – język rosyjski, wychowawca internatu,
Anna Cybulska-Figielek – fizyka,
Tomasz Dąbrowski – język hiszpański,
Aleksandra Djurić – język angielski,
Andrzej Duda – wychowawca internatu,
Wojciech Dzierkowski – język niemiecki,
Zygmunt Figielek – przedmioty zawodowe – techniczne,
Radosław Froncala – edukacja dla bezpieczeństwa, informatyka,
Łukasz Głodowski – przedmioty zawodowe – nawigacja,
Małgorzata Grabek – wychowawca internatu,
Tomasz Grzegorczyk – przedmioty zawodowe – nawigacja,
Renata Grzesik–Grzenicka – język angielski,
Alina Hajdamowicz – przedmioty zawodowe – logistyka,
Jolanta Hankiewicz – język polski, wiedza o kulturze,
Andrzej Hładki – teoria i wychowanie morskie,
Beata Hływa – wychowanie fizyczne,
Irena Hryncewicz-Romanów – język polski, wiedza o kulturze,
Joanna Hudziak – chemia, fizyka,
Hanna Hyrcza-Falkowska – język niemiecki, wychowawca internatu,
Barbara Jasnoch – bibliotekarz szkolny,
Katarzyna Kaczmaryk-Abram – język niemiecki, wychowawca internatu,
Ryszard Kaczorowski – przedmioty zawodowe – techniczne,
Małgorzata Kadrzyńska – podstawy przedsiębiorczości, etyka,
Piotr Karel – religia,
Leszek Karkut – opiekun radioklubu,
Adam Kościelny – przedmioty zawodowec – mechanika, teoria i wychowanie morskie,
Stanisława Kowgan – matematyka,
Mariusz Kraśniewski – przedmioty zawodowe
Monika Kreis-Pasikowska – matematyka,
Czesław Krewski – przedmioty zawodowe – techniczne,
Beata Laskowska – przedmioty zawodowe – logistyka,
Iwona Lubacz – religia,
Andrzej Malinowski – język angielski,
Janina Markiewicz – matematyka,
Barbara Michalska – język polski, wiedza o kulturze,
Beata Morawska – przedmioty zawodowe – logistyka,
Justyna Nahajowska – język angielski,
Henryk Noworolnik – przedmioty zawodowe – nawigacja,
O. Robert Wołyniec – religia,
Wacław Obremski – przedmioty zawodowe – techniczne,
Ewa Ołdak – wychowawca w internacie,
Marek Padjas – szkolenie graniczne, teoria i wychowanie morskie, przedmioty zawodowe – nawigacja,
Pasikowski Wojciech język angielski,
Barbara Piątek – bibliotekarz szkolny,
Eugeniusz Piątek – przedmioty zawodowe – techniczne,
Lech Pieczyński – język polski, język rosyjski,
Monika Pieńkowska – wychowanie fizyczne, wychowawca internatu,
Czesław Płaczek – geografia
Wioleta Podsiadła-Xu – logopeda,
Robert Pokorniecki – przedmioty zawodowe – nawigacja,
Elżbieta Puc – język polski, wiedza o kulturze,
Jacek Rygiel – przedmioty zawodowe – nawigacja,
Danuta Skawińska – wychowawca internatu,
Waldemar Skawiński – wychowawca internatu,
Piotr Sobiczewski – przedmioty zawodowe – mechanika,
Ewa Stachowiak – biologia, wychowawca internatu,
Wojciech Szczepanek – przedmioty zawodowe – nawigacja,
Michał Szmyt – wychowawca internatu
Joanna Turajska – geografia,
Karolina Turkiewicz-Gawlik – język polski, wiedza o kulturze,
Ryszard Waśkowski – kierownik internatu,
Krzysztof Wejkowski – przedmioty zawodowe – mechanika,
Magdalena Wendorf-Rogaczewska – pedagog,
Agnieszka Winiszewska – wychowawca internatu
Barbara Wolańska – logopeda,
Jolanta Żbikowska – matematyka,
Agnieszka Żuchowicz – wychowanie do życia w rodzinie,
Marcin Żukowski – informatyka, przedmioty zawodowe – techniczne,
Tadeusz Żukowski – przedmioty zawodowe – techniczne.
Zachęcam do zapoznania się z artykułem na temat Zespołu Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy w Kołobrzegu. Zarazem warto napisać ANONIMOWO jakieś swoje sugestie czy opinie. Ponieważ taka opinia może być przydatna dla innych czytających, którzy podejmują ważna decyzję w życiu