Connect with us

Published

on

W ostatnich dniach prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Czy to koniec sklepów nocnych?

Zamieszanie, jakie wywołała nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, przykryło nieco inną, lecz również ważną dla wszystkich Polaków ustawę, którą kilka dni temu podpisał prezydent Andrzej Duda. Mowa o ustawie dotyczącej ograniczenia w sprzedaży alkoholu.

Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę mimo głośnych sprzeciwu społeczeństwa. Zmiany jakie za sobą ciągnie to między innymi możliwość ograniczenia przez samorządy nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach znajdujących się na terenach pod ich jurysdykcją. Sprecyzowany, w wyżej wymienionej ustawie, zostaje także zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych. Nowe przepisy już niedługo zostaną wprowadzone w życie, a dotyczyć będą wszystkich napojów alkoholowych – w tym także piwa i innych poniżej 4,5%. Wszystkie samorządy, zgodnie z nowelizacją, mają prawo zakazać sprzedaży alkoholu między 22:00 a 6:00, a gminy mają prawo do ustalenia dokładnej maksymalnej liczby sklepów sprzedających alkohol na konkretnym terenie.

Co dokładnie oznaczają zmiany w ustawie?
Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi doprecyzowuje i reguluje przepisy w taki sposób, aby każda gmina miała możliwość podejmowania działań ograniczających dostęp do alkoholu. W ustawie zamieszczone zostały zmiany dotyczące między innymi wprowadzenia limitów udzielania zezwoleń na sprzedaż wszystkich napojów alkoholowych – w tym takich które zawierają do 4,5%. Ustawa przed nowelizacją nie pozwalała radom gminy na określenie liczby punktów sprzedaży alkoholu oferujących trunki poniżej 4,5%. Zmiany w ustawie rozwiązują także problem związany z koncentracją dużej liczby punktów sprzedaży alkoholu w jednym miejscu, który ” jest szczególnie dotkliwy dla centrów dużych miast oraz kurortów turystycznych ” w taki sposób, że gmina – w drodze uchwały – będzie miała prawo ustalać maksymalną liczbę zezwoleń odrębnie dla sołectw, dzielnic oraz osiedli. Gminy mają także prawo do ograniczenia godzin nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach między 22:00 a 6:00.

Nowelizacja zakazu picia alkoholu w miejscach publicznych.
W ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi znalazł się także odpowiedni zapis dotyczący picia alkoholu w miejscach publicznych, z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych. Do momentu nowelizacji zakaz ten obowiązywał tylko w konkretnych miejscach, takich jak ulice, place czy też parki. Po nowelizacji zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych jest znacznie szerszy oraz uogólniony.  Każdy samorząd będzie miał możliwość wyznaczenia miejsc przeznaczonych do spożywania alkoholu. Wyłączeniu od tego zapisu podlegać będą miejsca przeznaczone do spożycia napojów alkoholowych ” na miejscu w punktach sprzedaży tych napojów „,czyli między innymi ogródki piwne.

Zmiany wprowadzone zostały także w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych. Według nowelizacji sprzedaż i podawanie alkoholu podczas każdej imprezy masowej mogą prowadzić tylko i wyłącznie podmioty posiadające jednorazowe zezwolenie. Dotyczy to także tak zwanych usług cateringowych.

Wszystkie zmiany w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych zostaną wprowadzone w życie po upływie 30 dni od jej ogłoszenia.

 

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Aktulności

Uwaga na maile Bnp Paribas Bank

Published

on

Bnpparibas Bank

Oszuści znowu rozsyłają fałszywe maile tym razem podszywają się pod Bnp Paribas Bank.

(więcej…)

5 1 vote
Article Rating
Continue Reading

felietony

Jak naprawić przeciekający dach bez zmiany pokrycia?

Published

on

Jak naprawić przeciekający dach bez zmiany pokrycia?

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale przeciekający dach nie zawsze wymaga zmiany całego pokrycia, tylko jego naprawy. Oczywiście jest to znacznie mniej kosztowne, a co najważniejsze można to zrobić w stosunkowo łatwy i szybki sposób. Nie potrzeba do tego specjalnych umiejętności, dlatego też powinien sobie z tym poradzić absolutnie każdy. Naprawa przeciekającego dachu nie jest, aż tak bardzo skomplikowanym zadaniem.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Kołobrzeg

Na S6 ciężarówka uderzyła w samochód straży pożarnej

Published

on

Na S6 ciężarówka wpadła w wóz straży pożarnej

W przestrzeni Stramnicy trafiło do porównania z udziałem wozu kołobrzeskich strażaków.

Na trasie S6 w samochód warty miał wjechać inny pojazd. Trwa ustalanie przyczyn zdarzenia. Więcej informacji wkrótce.

Aktualizacja:

W zdarzeniu nikomu nic się nie stało. 60-letni kierowca ciężarówki został ukarany 500 zł mandatem

5 1 vote
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl