Zamieszanie związane z nowelizacją ustawy o IPN przykryło podpisanie innej, ważnej ustawy.

W ostatnich dniach prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Czy to koniec sklepów nocnych?

Zamieszanie, jakie wywołała nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, przykryło nieco inną, lecz również ważną dla wszystkich Polaków ustawę, którą kilka dni temu podpisał prezydent Andrzej Duda. Mowa o ustawie dotyczącej ograniczenia w sprzedaży alkoholu.

Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę mimo głośnych sprzeciwu społeczeństwa. Zmiany jakie za sobą ciągnie to między innymi możliwość ograniczenia przez samorządy nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach znajdujących się na terenach pod ich jurysdykcją. Sprecyzowany, w wyżej wymienionej ustawie, zostaje także zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych. Nowe przepisy już niedługo zostaną wprowadzone w życie, a dotyczyć będą wszystkich napojów alkoholowych – w tym także piwa i innych poniżej 4,5%. Wszystkie samorządy, zgodnie z nowelizacją, mają prawo zakazać sprzedaży alkoholu między 22:00 a 6:00, a gminy mają prawo do ustalenia dokładnej maksymalnej liczby sklepów sprzedających alkohol na konkretnym terenie.

Co dokładnie oznaczają zmiany w ustawie?
Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi doprecyzowuje i reguluje przepisy w taki sposób, aby każda gmina miała możliwość podejmowania działań ograniczających dostęp do alkoholu. W ustawie zamieszczone zostały zmiany dotyczące między innymi wprowadzenia limitów udzielania zezwoleń na sprzedaż wszystkich napojów alkoholowych – w tym takich które zawierają do 4,5%. Ustawa przed nowelizacją nie pozwalała radom gminy na określenie liczby punktów sprzedaży alkoholu oferujących trunki poniżej 4,5%. Zmiany w ustawie rozwiązują także problem związany z koncentracją dużej liczby punktów sprzedaży alkoholu w jednym miejscu, który ” jest szczególnie dotkliwy dla centrów dużych miast oraz kurortów turystycznych ” w taki sposób, że gmina – w drodze uchwały – będzie miała prawo ustalać maksymalną liczbę zezwoleń odrębnie dla sołectw, dzielnic oraz osiedli. Gminy mają także prawo do ograniczenia godzin nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach między 22:00 a 6:00.

Nowelizacja zakazu picia alkoholu w miejscach publicznych.
W ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi znalazł się także odpowiedni zapis dotyczący picia alkoholu w miejscach publicznych, z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych. Do momentu nowelizacji zakaz ten obowiązywał tylko w konkretnych miejscach, takich jak ulice, place czy też parki. Po nowelizacji zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych jest znacznie szerszy oraz uogólniony.  Każdy samorząd będzie miał możliwość wyznaczenia miejsc przeznaczonych do spożywania alkoholu. Wyłączeniu od tego zapisu podlegać będą miejsca przeznaczone do spożycia napojów alkoholowych ” na miejscu w punktach sprzedaży tych napojów „,czyli między innymi ogródki piwne.

Zmiany wprowadzone zostały także w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych. Według nowelizacji sprzedaż i podawanie alkoholu podczas każdej imprezy masowej mogą prowadzić tylko i wyłącznie podmioty posiadające jednorazowe zezwolenie. Dotyczy to także tak zwanych usług cateringowych.

Wszystkie zmiany w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych zostaną wprowadzone w życie po upływie 30 dni od jej ogłoszenia.

 

0 0 votes
Article Rating
Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–