Wszystko na temat Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Janusza Korczaka w Kołobrzegu. Wspaniałe grono pedagogiczne współpracujące z rodzicami. Stawiają na rozwój i przyszłość ucznia.
Szkoła Podstawowa Nr 6
im. Janusza Korczaka w Kołobrzegu
Patron szkoły Janusz Korczak
Janusz Korczak z pochodzenia był Żydem. Urodził się w Warszawie 22 lipca 1878 lub 1879 roku. Jego ojciec był adwokatem. Niestety nie znał długo swojego ojca, ponieważ zmarł jak był jeszcze małym chłopcem. Z wykształcenia był nie tylko lekarzem ale również pedagogiem. Debiutował na łamach tygodnika satyrycznego pod tytułem „Kolce”. Był twórcą a jednocześnie kierownikiem żydowskiego Domu Sierot w Warszawie. Niesamowicie bronił wszelkich Praw Dziecka. W obozie zagłady w Treblince, gdzie przebywał z wychowankami sierocińców i pracownikami zginął. Był to rok 1942 a dokładnie 6 sierpnia. Zawsze był dla wszystkich dzieci jak prawdziwy ojciec…
Janusz Korczak był pedagogiem i pisarzem dla dzieci i młodzieży. Pochodził z zamożnej rodziny, która miała pochodzenie żydowskie. Niestety jego ojciec szybko zmarł co spowodowało, że bardzo szybko doświadczył co to jest bieda i niedostatek. Podjął studia na kierunku medycznym na Uniwersytecie Warszawskim. Kontynuował swoje studia w Berlinie i Paryżu. w 1903 roku zaczął pracę w jako lekarz w szpitalu dziecięcym w Warszawie. Był również lekarzem wojskowym podczas dwóch wojen, zarówno podczas wojny światowej jak i wojny rosyjsko-japońskiej.
Swoje życie nie poświęcał tylko medycynie ale również uwielbiał pisać. Dlatego też napisał dramat pod tytułem „Którędy”. Jego praca literacka została wyróżniona na konkursie Kuriera Warszawskiego w w 1898 roku. Oprócz tego Janusz Korczak ma na swoim koncie wiele innych dzieł. Między innymi w 19901 roku wyszła jego pierwsza książka pt. „Dzieci ulicy”. Dużą popularność przyniosła mu powieść ” Dziecko salonu”, która została wydana w 1906 roku. Na swoim koncie ma również: ” Jośki”, „Mośki”, i „Srule” (1910) oraz „Józki”, „Jaśki” i „Franki” (1911). Książki te pokazują jak Janusz Korczak niesamowicie znał się na psychice dziecięcej.
Janusz Korczak w latach 1911-1942 był kierownikiem Domu Sierot. Był również współpracownikiem Naszego Domu, który był prowadzony przez Marię Falską. Oba te zakłady zostały przekształcone przez Janusza Korczaka w małe społeczeństwa dziecięce o szeroko rozwiniętym samorządzie. Posiadał swoje zasady wychowawcze, które zostały przedstawione w pismach pedagogicznych. Najważniejszy z tych cyklów jest cykl: „Jak kochać dziecko” (1919– 1921). Oprócz tego wykładał na Instytucie Pedagogiki Specjalnej i Wolnej Wszechnicy. Redagował Mały Przegląd w latach 1926-1930. Mały Przegląd było to eksperymentalne pismo dziecięce, gdzie Janusz Korczak był jedynym dorosłym współpracownikiem. W latach 1935-1936 pracował w radiu prowadził tam gawędy radiowe. Jest autorem wielu księżek dla dzieci między innymi takich jak: „Sława”, „Bankructwo małego Dżeka”, „Kajtuś czarodziej”, „Król Maciuś Pierwszy”, „Król Maciuś na bezludnej wyspie”.
Gdy nadszedł rok 1942 niestety Janusz Korczak zostaje zamknięty w getcie wraz z wychowankami Domu Sierot. Dostaje propozycje ocalenia jednak ją odrzuca, co spowodowało, że w roku 1942 wraz z dziećmi został wywieziony do obozu zagłady w Treblince, gdzie zginął. Janusz Korczak walczył o prawa dziecka. Zawsze podkreślał jak ważna jest pozycja dzieci w społeczeństwie. Domagał się, aby dziecko było uznawane zawsze za pełnowartościowego człowieka i to już od chwili jego narodzin i na każdym etapie jego istnienia. Według niego dziecko ma prawo być tym jakim jest, że dziecko ma prawo być sobą.
Historia Szkoły
1 września 1946 roku zabrzmiał pierwszy dzwonek. Początkowo placówka była filią Szkoły Powszechnej Nr 1 w Kołobrzegu przy ulicy Portowej. Rok 1955 był czasem przełomowym dla szkoły. Szkoła ta uzyskała status samodzielnej placówki oświatowej. Adolfina Tomaszewska dzięki długoletniej pracy oraz swojej nieocenionej pracy przejęła władzę nad szkołą. Jak to bywa wraz z powstaniem szkoły szkoła otrzymuje kolejny numer w tym przypadku było jednak zupełnie inaczej. Władze oświatowe nie zgodziły się by szkoła miała numer 2. Z biegiem czasu szkole została przypisana cyfra sześć, która stałą się miernikiem oceny działań szkoły.
Dzieci coraz to więcej przybywało, a co za tym idzie miejsca w szkole robiło się coraz to mniej dlatego też rodzice wyszli z inicjatywą by rozbudować szkołe.
Nadszedł 11 maj 1958 rok w tym dniu podczas zebrania rodziców została powołany Komitet Budowy Szkoły. Każdy mieszkaniec Złotowa zadeklarował, że da rocznie 50 zł na budowę szkoły. Do 25 czerwca 1958 roku udało się zebrać 3000 zł. Z roku na rok kwota robiła się coraz to większa i większa. Rodzice byli wytrwali co spowodowało, że w 1966 roku powstała nowa szkoła. Wszystkie rzeczy zostały przewiezione ze starego do nowego budynku.
Mimo tego, że szkoła była nowa to wymagała wielu napraw. Przez długi czas szkoła nie miała ani swojego patrona ani swojego hymnu. Odnotowano, że odbyły się dwie uroczystości nadania szkole imienia wraz z murowaniem tablic pamiątkowych. Na tą uroczystość zostały także ufundowane sztandary. Wprowadzono ceremoniał szkolny. Pierwsza uroczystość odbyła się 9 maja 1985 roku. Była ona związana z pewnym wydarzeniem zapisanym w kronice Kołobrzegu w 1946 roku. 25 września 1946 roku został postrzelony w Kołobrzegu funkcjonariusz Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego szer. Wincenty Czechowicz. Ówczesny Rejonowy Urząd Spraw Wewnętrznych ufundował szkole sztandar. Oficjalnie szkoła nosiła imię kpr. Wincentego Czechowicza od 1992 roku. Na radzie pedagogicznej samorząd uczniowski złożył wniosek, który został również poparty przez grono pedagogiczne co spowodowało, że zostało odwołane dotychczasowe imię Szkoły Podstawowej w Kołobrzegu.
Nadszedł rok szkolny 2001/02, w którym dyrektor A. Haraj wraz z gronem pedagogicznym podjął decyzję, że szkoła będzie nosiła imię Janusza Korczaka.
Szkoła ta by nie powstała bez pomocy oraz wsparcia rodziców, którzy wpisali swoje nazwiska w dzieje szkoły. Rodzice w dużej mierze przyczynili się do tego, aby szkoła miała swoje tradycje, to oni wspierali wszelkie działania rady pedagogicznej, zawsze służyli chętnie pomocą gdy tylko była taka potrzeba. Cała społeczność lokalna też włożyła w powstanie tej szkoły wiele pracy, życzliwości. Współpraca między radą pedagogiczną, rodzicami czy komitetem rodzicielskim zawsze układała się pomyślnie. Szkoła organizowała różnego rodzaju imprezy np. potańcówki i zabawy sylwestrowe a dochód, który został zebrany zawsze był przekazywany na cele lub potrzeby szkoły. Organizowane były również festyny na których można było brać udział w loteriach gdzie były do wygrania między innymi żywe zwierzęta, garnki, kubeczki i inne rzeczy. Rodzice starali się jeszcze bardziej uświetnić festyn dlatego też często przebierali się za aktorów i występowali w różnych przedstawieniach. Rodzice niesamowicie oddawali się szkole, poświęcali jej wiele swojego czasu. Naszczęście kolejne pokolenia nie zaprzestały tej wspaniałej tradycji szli tymi samymi śladami wspierali szkołę zarówno wychowawczo jak i opiekuńczo, urozmaicali życie szkolne i wzbogacali je.
Doprowadziło to do tego, że pomoc i współpraca Rodziców zaczęła przybierać inne formy innymi słowy sponsoring. Szkołę zaczęła popierać gazeta, lokalna telewizja czy też radio. W latach 90 – tych powstał Komitet Rozbudowy Szkoły zarejestrowany w Urzędzie Miasta na jego czele stał p. Piotr Karel. Komitet ten składał się z urzędników, przedsiębiorców, nauczycieli z obecnego dyrektora A. Haraj oraz rodziców. Kolejnym celem było stworzenie sali gimnastycznej oraz rozbudowanie obecnej szkoły. Minęło trochę czasu zadecydowano, że skupić się należy na budowie sali gimnastycznej oraz kompleksu boisk.
Przewodnicząca Rady szkoły dała propozycję by te wszystkie działania, które mają być zrealizowane warto nagłośnić je w mediach, warto również organizować różnego rodzaju festyny, majówki czy inne plenerowe imprezy z których uzyskany dochód będzie przeznaczony na budowę sali czy boisk.
Nadszedł maj 2004 roku wiele dzieci tej szkoły miało tą przyjemność, że w końcu mogły korzystać z nowoczesnej hali sportowej i kompleksu boisk sportowych. To właśnie liczne festyny i imprezy przyczyniły się do tego aby dzieci miały piękne i wygodne miejsca do ćwiczeń i zabawy.
Jednak to nie był koniec pomysłów rodziców. W drugiej kolejności rodzice chcieli stworzyć gimnazjum przy szkole. Pomimo ciężkiej pracy i zaangażowania nie udało się stworzyć wymarzonego gimnazjum. Dopiero w 2009 roku dzięki inicjatywie dyrektora Andrzeja Haraja zostaje utworzone Radzikowskie Stowarzyszenie Oświatowe.
Dzięki temu po wielu staraniach i neocjacjach gimnazjum zostało uruchomione od września 2010 roku.
w 2010 roku został oddany do użytku nowy przebudowany i zmodernizowany budynek szkolny.
Jak widać współpraca rodziców oraz ich zaangażowanie jest tak silne tak duże, że przynosi ona niesamowity owoc ich ciężkiej pracy. Widać, że wszystko co robią robią to dla swoich dzieci po to, żeby było im wygodniej, przyjemniej, lżej. Dzieci w tej szkole nie tylko mogą liczyć na wykwalifikowaną kadrę nauczycieli, która ich odpowiedni przygotuje do życia, przekaże im wiedzę, postara się im przyswoić tą wiedzę, ale dzieci będą miały też czas na rozrywkę na sport na zabawę. Bo jak wiemy to też w życiu jest bardzo ważne.
Szkoła ta mieści również przedszkole.
Misja przedszkola.
Misją przedszkola jest przede wszystkim to by dzieci, które uczęszczają do niego podczas wspólnej zabawy czy edukacji czuły się bezpiecznie, przedszkole to ma na celu rozwijanie umiejętności dzieci, wspomaga dzieci w ich indywidualnym rozwoju, wdraża zdrowy styl życia, rozwija sprawnośc fizyczną, kształtuje u dzieci odporność emocjonalną, motywuje dzieci do twórczego działania.
Misją przedszkola jest przedewszystkim to aby dziecko było szczęśliwe.
Władze szkoły
DYREKTOR SZKOŁY PODSTAWOWEJ Nr 6 – mgr ANDRZEJ HARAJ
Kadra pedagogiczna
Hybel-Manturewicz Dorota – Wicedyrektor, informatyka, przyroda
Adamiak Renata – Pedagog
Aleksandrowicz Marta – Edukacja wczesnoszkolna, psycholog
Baran Ewa – Nauczyciel oddziału zerowego
Barańczak Monika – Nauczyciel świetlicy, język polski
Beder Wiesława – Matematyka, informatyka
Bogdanowicz Monika – Nauczyciel przedszkola
Bogdanowicz Piotr – Wychowanie fizyczne
Bogdańska Joanna – Język polski
Bryl Beata – Nauczyciel świetlicy
Bujak Anna – Język angielski
Chłodnicka Elżbieta – Edukacja wczesnoszkolna
Cholka Dariusz – Wychowanie fizyczne
Dąbrowska-Piesik Monika – Język niemiecki
Elert Monika – Język polski
Elert – Sowa Magdalena – Język polski
Gawrońska Anna – Edukacja wczesnoszkolna
Górnisiewicz Agnieszka – Historia
Grygiel Beata – Plastyka
Hałasa Ewa – Nauczyciel wspomagający
Hryniewicka Magdalena – Język angielski
Jałoszyńska Małgorzata – Nauczyciel oddziału zerowego
Jarnicka Magdalena – Wychowanie fizyczne
Jóźwicka Agnieszka – Nauczyciel biblioteki, historia
Kapica Małgorzata – Nauczyciel oddziału zerowego
Karel Magdalena – Nauczyciel przedszkola
Kitowska Magdalena – Edukacja wczesnoszkolna
Klepuszewska Monika – Socjoterapeuta
Kopczyńska-Maj Iwona – Przyroda, biologia, historia
Kowalczyk Małgorzata Przyroda, geografia
Kryszczak Beata – Edukacja wczesnoszkolna
Książek Oliwia – Edukacja wczesnoszkolna, biologia, wychowanie do życia w rodzinie
Kujawa Edyta – Chemia, język niemiecki
Kulińska Kamila – Nauczyciel wspomagający
Kurz Elżbieta – Edukacja wczesnoszkolna
Labińska Jolanta – Język niemiecki
Lisowski Henryk – Fizyka
Magdzińska Agnieszka – Matematyka
s. Matyjaszczyk Teresa -Religia
Muszyńska Monika – Matematyka, informatyka
Muża Wojciech Nauczyciel – świetlicy, muzyka
Narbuntowicz Aneta – Religia
Ostrowska Agnieszka – Informatyka
ks. Pająk Bartłomiej – Religia
Parus Żaneta – Edukacja wczesnoszkolna
Piesik Mirosław – Nauczyciel świetlicy
Polak Mariola – Edukacja wczesnoszkolna
Romaniuk Marta – Muzyka, rytmika
Rosińska Barbara – Wychowanie fizyczne
Rosołowska Paulina – Edukacja wczesnoszkolna
Schulz Ewa – Matematyka
Skicińska Joanna – Wychowanie fizyczne
Sobczak Urszula – Język polski, historia
Sobczuk-Harasz Aleksandra -Nauczyciel świetlicy,
Socha Agnieszka – Język angielski
Staniszewska Magdalena – Edukacja wczesnoszkolna
Stańczak Mariola – Język angielski
Szczerba Paulina – Matematyka, zajęcia techniczne
Wieczorek Martyna – Edukacja wczesnoszkolna
Zasada Iwona – Edukacja wczesnoszkolna
Ziętek Agata – Logopeda
Zachęcam do zapoznania się z artykułem na temat Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Janusza Korczaka w Kołobrzegu. Zarazem warto napisać ANONIMOWO jakieś swoje sugestie czy opinie. Ponieważ taka opinia może być przydatna dla innych czytających, którzy podejmują ważna decyzję w życiu
moja córka uczęszcza do tej szkoły i jest bardzo zadowolona. Wysoki poziom nauczania. Nauczyciele są wykwalifikowani. Ogólnie bardzo polecam!