Ministerstwo Finansów notuje rekordowo niski deficyt w budżecie państwa.

Ministerstwo Finansów podsumowuje wpływy do budżetu państwa z 2017 roku. Dziura budżetowa zasypana zostaje miliardami złotych z naszych podatków.

Ministerstwo Finansów w minioną środę wydało oświadczenie o wysokości deficytu budżetu państwa jakim zakończy się 2017 rok. Deficyt ten wyniósł 25,4 miliardów złotych, czyli o ponad połowę mniej niż było zapisane w ustawie budżetowej. Szefowa resortu Teresa Czerwińska informuję, że tak niski deficyt jest wynikiem bardzo dobrej ściągalności dochodów, zwłaszcza z VAT. Informuje ona także że osiągnięty deficyt był niższy o 20,8 miliardów złotych w stosunku do deficytu zrealizowanego w 2016 roku określanego jako jeden z najmniejszych w ostatnich latach. Teresa Czerwińska zwróciła także uwagę, że tak niski deficyt nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Ściągalność podatków była w minionym roku zadaniem najwyższego priorytetu dla całego resortu, a do tego sukcesu przyczyniły się także: rozbudowa zdolności analitycznych ministerstwa, konsekwentnie wprowadzane zmiany prawne oraz wzmożone wysiłki służb skarbowych. Szefowa resortu finansów Teresa Czerwińska w samych superlatywach ocenia wykonanie dochodów budżetu w 2017 roku.

Ministerstwo Finansów w wydanym komunikacie chwali się również skuteczniejszą dyspozycją pieniędzy z budżetu państwa na niezbędne wydatki. Teresa Czerwińska zaznaczyła, że prowadzony na bieżąco monitoring i analiza w wykonania wydatków po trzech kwartałach pozwalały na przekierowanie oszczędności na ważne cele i zadania państwa. Miała na myśli dodatkowe środki, które przekazane zostały między innymi na służbę zdrowia oraz rozwój gospodarczy. Wspomniała, że w minionym 2017 roku, duże oszczędności pochodziły między innymi z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych dzięki dobrej sytuacji na rynku pracy.

Ministerstwo Finansów zanotowało większe wydatki, w stosunku do roku 2016, w ramach budżetu wojewodów. Było to spowodowane wypłatą świadczeń wychowawczych w ramach programu Rodzina 500 Plus, które w 2016 roku wystartowały dopiero od kwietnia. Natomiast wydatki związane z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych osiągnęły niższy poziom w stosunku do poprzedniego roku o 4,3 miliarda złotych. Niższy poziom wynikał z lepszego wpływu składek w 2017 roku.

Szefowa resortu finansów Teresa Czerwińska informuję, że dobra sytuacja budżetu państwa 2017 roku mobilizuje całe ministerstwo do pracy na dalszą stabilizacją finansów publicznych w Polsce oraz zwiększa bezpieczeństwo realizacji istniejących i planowanych do wprowadzenia programów rządu. O dobrej sytuacji naszego budżetu wspominają także analitycy mBank Research, którzy określają deficyt jako tak samo niski jak w latach 2007-2008, czyli przed ogólnoświatowym kryzysem.

0 0 votes
Article Rating

Udostępnij

Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–
0
Would love your thoughts, please comment.x