Connect with us

Published

on

Ministerstwo Finansów podsumowuje wpływy do budżetu państwa z 2017 roku. Dziura budżetowa zasypana zostaje miliardami złotych z naszych podatków.

Ministerstwo Finansów w minioną środę wydało oświadczenie o wysokości deficytu budżetu państwa jakim zakończy się 2017 rok. Deficyt ten wyniósł 25,4 miliardów złotych, czyli o ponad połowę mniej niż było zapisane w ustawie budżetowej. Szefowa resortu Teresa Czerwińska informuję, że tak niski deficyt jest wynikiem bardzo dobrej ściągalności dochodów, zwłaszcza z VAT. Informuje ona także że osiągnięty deficyt był niższy o 20,8 miliardów złotych w stosunku do deficytu zrealizowanego w 2016 roku określanego jako jeden z najmniejszych w ostatnich latach. Teresa Czerwińska zwróciła także uwagę, że tak niski deficyt nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Ściągalność podatków była w minionym roku zadaniem najwyższego priorytetu dla całego resortu, a do tego sukcesu przyczyniły się także: rozbudowa zdolności analitycznych ministerstwa, konsekwentnie wprowadzane zmiany prawne oraz wzmożone wysiłki służb skarbowych. Szefowa resortu finansów Teresa Czerwińska w samych superlatywach ocenia wykonanie dochodów budżetu w 2017 roku.

Ministerstwo Finansów w wydanym komunikacie chwali się również skuteczniejszą dyspozycją pieniędzy z budżetu państwa na niezbędne wydatki. Teresa Czerwińska zaznaczyła, że prowadzony na bieżąco monitoring i analiza w wykonania wydatków po trzech kwartałach pozwalały na przekierowanie oszczędności na ważne cele i zadania państwa. Miała na myśli dodatkowe środki, które przekazane zostały między innymi na służbę zdrowia oraz rozwój gospodarczy. Wspomniała, że w minionym 2017 roku, duże oszczędności pochodziły między innymi z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych dzięki dobrej sytuacji na rynku pracy.

Ministerstwo Finansów zanotowało większe wydatki, w stosunku do roku 2016, w ramach budżetu wojewodów. Było to spowodowane wypłatą świadczeń wychowawczych w ramach programu Rodzina 500 Plus, które w 2016 roku wystartowały dopiero od kwietnia. Natomiast wydatki związane z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych osiągnęły niższy poziom w stosunku do poprzedniego roku o 4,3 miliarda złotych. Niższy poziom wynikał z lepszego wpływu składek w 2017 roku.

Szefowa resortu finansów Teresa Czerwińska informuję, że dobra sytuacja budżetu państwa 2017 roku mobilizuje całe ministerstwo do pracy na dalszą stabilizacją finansów publicznych w Polsce oraz zwiększa bezpieczeństwo realizacji istniejących i planowanych do wprowadzenia programów rządu. O dobrej sytuacji naszego budżetu wspominają także analitycy mBank Research, którzy określają deficyt jako tak samo niski jak w latach 2007-2008, czyli przed ogólnoświatowym kryzysem.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Aktulności

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Published

on

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Prokutor Michał Lorenc potwierdził, że staroście Tomaszowi Tamborskiemu zostały postawione zarzuty o charakterze korupcyjnym. Jeszcze rano podawano informację, że „trwają intenstywne działania śledczych”, a „ sprawa jest rozwojowa”. Czy będą kolejne zatrzymania?
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Artykuł Miesiąca

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

Published

on

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

czwartek w godzinach popołudniowych miało dojść do zatrzymania przez Centralne Biuro Antykorupcyjne starosty Tomasza Tamborskiego. To nieoficjalne informacje, które stanowią jednak na tę chwilę, wśród polityków i urzędników, tajemnicę poliszynela – wiadomo również, że część urzędników Starostwa Powiatowego jest przesłuchiwana, urząd został przeszukany, a dzisiaj ma również zebrać się zarząd Platformy Obywatelskiej w związku z tą sprawą. Oficjalnie Tomasz Tamborski jest na urlopie do 20 października.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Aktulności

Starosta Tomasz Tamborski zatrzymany

Published

on

Starosta Tomasz Tamborski zatrzymany

Prokuratura Regionalna w Szczecinie potwierdza, że starosta Tomasz Tamborski został zatrzymany przez CBA w ramach tego samego śledztwa, w toku którego zatrzymano wójta gminy Włodzimierza Popiołka i architekta będącego szefem gminnej komisji architektoniczno – urbanistycznej. Wszyscy usłyszeli zarzuty korupcyjne. Rozmawialiśmy z mecenasem reprezentującym starostę i wójta: – W mojej opinii zarzuty kierowane wobec moich klientów są absurdalne. Oczywiście nie przyznają się do winy.
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl