Connect with us

Published

on

Nietypowa przesyłka cargo ujawniona przez Straż Graniczną w Poznaniu. Funkcjonariusze odnaleźli nie tylko paczkę, ale i całą fabryke!

Zaskakującego odkrycia dokonali funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki Portu Lotniczego w Poznaniu – Ławicy. Podczas rutynowej kontroli przesyłek w jednej z nich ujawnili oni 1000 sztuk istotnych elementów broni czym udaremnili nielegalny wywóz broni z naszego kraju. Nadawcą kontrowersyjnej przesyłki była firma mająca swoją siedzibę w powiecie szamotulskim. Na umieszczonym w niej towar miał czekać odbiorca w Stanach Zjednoczonych.

Dzięki skutecznej współpracy funkcjonariuszy Straży Granicznej z odpowiednimi służbami Policji już po kilku chwilach miejsce nadania przesyłki zostało przeszukane i zabezpieczone. Pracujący tam funkcjonariusze w trakcie realizowanych czynności przeszukania odnaleźli cały zakład produkcyjny. Pomimo braku odpowiedniego pozwolenia produkowano tam części do karabinka szturmowego AKM. Zabezpieczone przez funkcjonariuszy materiały i części do broni szacuje się na wartość około 2.500.000 złotych.

Części o których mowa to trzon zamka do karabinka szturmowego AKM, częściej nazywanego kałasznikowem. Funkcjonariusze Straży Granicznej nie dopuścili do wywozu przesyłki konsultując się z ekspertami laboratorium kryminalistycznego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Zgodnie z obowiązującą w Polsce ustawą o broni i amunicji palnej istotne części broni palnej traktowane są na takiej samej zasadzie jak broń palna, a ich wytwarzanie i handel nimi, bez odpowiedniej koncesji, jest nielegalne.

Znaleziony nielegalny zakład produkcyjny broni palnej posiadał w pełni przystosowaną linię produkcyjną służącą do produkcji różnych części broni oraz pełne rysunki techniczne, zawierające niezbędne do wytwarzania zamków do karabinka, informacje co świadczy o tym, że nie był to pojedynczy proceder. Ponadto podczas przeszukania funkcjonariusze ujawnili prawie 4000 sztuk zamków w postaci półfabrykatów, kolejne dwie przesyłki skompletowane i gotowe do transportu, po których otwarciu znaleziono 6338 sztuk zamków do karabinka szturmowego AKM, 1200 kompletnych sztuk zamków oraz inne części do karabinka szturmowego.

Dalsze czynności związane z nietypową przesyłką funkcjonariusze z placówki Straży Granicznej w Poznaniu – Ławicy prowadzą pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Poznań – Jeżyce. Mają oni za zadanie wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy, czyli między innymi do kogo dokładnie miały trafić zabezpieczone części broni oraz jak długo firma zajmowała się handlem oraz produkcją nielegalnej broni.

Osobom zajmującym się wytwarzaniem oraz handlem broni bez odpowiedniego zezwolenia grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Aktulności

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Published

on

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Prokutor Michał Lorenc potwierdził, że staroście Tomaszowi Tamborskiemu zostały postawione zarzuty o charakterze korupcyjnym. Jeszcze rano podawano informację, że „trwają intenstywne działania śledczych”, a „ sprawa jest rozwojowa”. Czy będą kolejne zatrzymania?
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Artykuł Miesiąca

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

Published

on

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

czwartek w godzinach popołudniowych miało dojść do zatrzymania przez Centralne Biuro Antykorupcyjne starosty Tomasza Tamborskiego. To nieoficjalne informacje, które stanowią jednak na tę chwilę, wśród polityków i urzędników, tajemnicę poliszynela – wiadomo również, że część urzędników Starostwa Powiatowego jest przesłuchiwana, urząd został przeszukany, a dzisiaj ma również zebrać się zarząd Platformy Obywatelskiej w związku z tą sprawą. Oficjalnie Tomasz Tamborski jest na urlopie do 20 października.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Aktulności

Starosta Tomasz Tamborski zatrzymany

Published

on

Starosta Tomasz Tamborski zatrzymany

Prokuratura Regionalna w Szczecinie potwierdza, że starosta Tomasz Tamborski został zatrzymany przez CBA w ramach tego samego śledztwa, w toku którego zatrzymano wójta gminy Włodzimierza Popiołka i architekta będącego szefem gminnej komisji architektoniczno – urbanistycznej. Wszyscy usłyszeli zarzuty korupcyjne. Rozmawialiśmy z mecenasem reprezentującym starostę i wójta: – W mojej opinii zarzuty kierowane wobec moich klientów są absurdalne. Oczywiście nie przyznają się do winy.
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl