Informacje KRONIKA POLICYJNA z kraju

Handlowali bronią i wysyłali ją w paczkach. Teraz grozi im nawet 10 lat więzienia!

Nietypowa przesyłka cargo ujawniona przez Straż Graniczną w Poznaniu. Funkcjonariusze odnaleźli nie tylko paczkę, ale i całą fabryke!

Zaskakującego odkrycia dokonali funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki Portu Lotniczego w Poznaniu – Ławicy. Podczas rutynowej kontroli przesyłek w jednej z nich ujawnili oni 1000 sztuk istotnych elementów broni czym udaremnili nielegalny wywóz broni z naszego kraju. Nadawcą kontrowersyjnej przesyłki była firma mająca swoją siedzibę w powiecie szamotulskim. Na umieszczonym w niej towar miał czekać odbiorca w Stanach Zjednoczonych.

Dzięki skutecznej współpracy funkcjonariuszy Straży Granicznej z odpowiednimi służbami Policji już po kilku chwilach miejsce nadania przesyłki zostało przeszukane i zabezpieczone. Pracujący tam funkcjonariusze w trakcie realizowanych czynności przeszukania odnaleźli cały zakład produkcyjny. Pomimo braku odpowiedniego pozwolenia produkowano tam części do karabinka szturmowego AKM. Zabezpieczone przez funkcjonariuszy materiały i części do broni szacuje się na wartość około 2.500.000 złotych.

Części o których mowa to trzon zamka do karabinka szturmowego AKM, częściej nazywanego kałasznikowem. Funkcjonariusze Straży Granicznej nie dopuścili do wywozu przesyłki konsultując się z ekspertami laboratorium kryminalistycznego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Zgodnie z obowiązującą w Polsce ustawą o broni i amunicji palnej istotne części broni palnej traktowane są na takiej samej zasadzie jak broń palna, a ich wytwarzanie i handel nimi, bez odpowiedniej koncesji, jest nielegalne.

Znaleziony nielegalny zakład produkcyjny broni palnej posiadał w pełni przystosowaną linię produkcyjną służącą do produkcji różnych części broni oraz pełne rysunki techniczne, zawierające niezbędne do wytwarzania zamków do karabinka, informacje co świadczy o tym, że nie był to pojedynczy proceder. Ponadto podczas przeszukania funkcjonariusze ujawnili prawie 4000 sztuk zamków w postaci półfabrykatów, kolejne dwie przesyłki skompletowane i gotowe do transportu, po których otwarciu znaleziono 6338 sztuk zamków do karabinka szturmowego AKM, 1200 kompletnych sztuk zamków oraz inne części do karabinka szturmowego.

Dalsze czynności związane z nietypową przesyłką funkcjonariusze z placówki Straży Granicznej w Poznaniu – Ławicy prowadzą pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Poznań – Jeżyce. Mają oni za zadanie wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy, czyli między innymi do kogo dokładnie miały trafić zabezpieczone części broni oraz jak długo firma zajmowała się handlem oraz produkcją nielegalnej broni.

Osobom zajmującym się wytwarzaniem oraz handlem broni bez odpowiedniego zezwolenia grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o