firma Kronospan – główne źródło zanieczyszczania życia mieszkańców.

Mielecki Kronospan jest postrachem dla mieszkańców Mielca. Powodem jest zanieczyszczanie i zadymianie powietrza przez firmę. Urząd Miejski zgłosił ten problem do odpowiednich służb. Po jakimś czasie do zakładu udała się kontrola Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Środowiska.

Problem ten był zgłaszany przez mieszkańców, szczególnie chodziło o osiedle Mościska, sąsiadujące z siedzibą firmy Kronospan. Czujniki jakości powietrza wskazywały, iż zostały przekroczone normy pyłów.

Kontrole odbywały się w dniu 26.01.2018 r. przez inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu  Ochrony Środowiska w Rzeszowie.  Służby kontrolne udały się na zakład bez wcześniejszego zawiadomienia przedsiębiorcy o zamiarze wszczęcia kontroli. Wyniki będą podane po jej zakończeniu.

Mieszkańcy również postanowili wziąć sprawę w swoje ręce i zorganizowali protest przeciwko zakładowi Kronospan, który ma na celu zaprzestanie zatruwania powietrza.  Natomiast zakład ze swojej strony składa mieszkańcom obietnice o modernizacji zakładu, a ostateczny termin zakończenia prac to 16 maj bieżącego roku.

Jeden z mieszkańców wypowiada się , że kiedyś ktoś dał zgodę na to, aby  legalnie i całkowicie zgodnie z prawem ludzie mieszkający w okolicach firmy byli truci. Ludzie nie godzą się na to i mają żal do osób, które przyczyniły się do tego, że firmie przedłużono pozwolenie. Zastanawiają się czy muszą oni również wdychając takie zanieczyszczone powietrze, czy też mieszkają zdala od tego miejsca.

Marszałek wypowiadał się na temat firmy Kronospan, iż ta firma została wpuszczona do Mielca przez Agencję Rozwoju Przemysłu wraz z radą miasta, w której wówczas przewodniczył prezydent Janusz Chodorowski.. Na początku inwestycja ta była chwalona, lecz później okazało się jaki wpływ ma na środowisko to przedsiębiorstwo. Mieszkańcy również protestowali na forum rady miasta, publicznie, a nawet w mediach, jednak bezskutecznie. Za tą firmą stoi polskie prawo. Pozwala ono na określoną działalność, z którą odpowiada najpierw urząd wojewódzki,a w późniejszych latach (koniec pierwszej dekady lat 2000) Urząd Marszałkowski w Rzeszowie.

W roku 2015 mieszkańcy dużo protestowali i to właśnie wtedy powstał specjalny sztab walczący o czystość powietrza „Aeris”. Wówczas powstało porozumienie między firmą a mieszkańcami. Prezydent miasta doprowadził do podpisania tego porozumienia. Miał on na celu zmniejszyć ilość emisji ośmiokrotnie  oraz przyspieszyć proces modernizacji.  Wówczas firma zgodziła się zamontować elektrofiltry oraz na  niezapowiedziane kontrole, które cały czas może przeprowadzać Urząd Miejski w Mielcu.

0 0 votes
Article Rating

Udostępnij

Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–
0
Would love your thoughts, please comment.x