Published

on

Dlaczego popularny lek dla dzieci został wycofany z bieżącej sprzedaży oraz jakie są tego konsekwencje dla konsumentów? Czy Twoje dziecko znajduje się w grupie ryzyka? Odpowiedź znajdziesz w artykule!

O wycofaniu partii leku o nazwie „Pediprofen” poinformował 30 stycznia 2018 roku Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Podjęta decyzja dotyczy wszystkich syropów o numerze J01 oraz dacie przydatności do końca grudnia bieżącego roku.

Czym jest lek „Pediprofen”?

Lek „Pediprofen” to syrop – zawiesina doustna, który ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. To popularny farmaceutyk stosowany przez rodziców dzieci w wieku od sześciu miesięcy do jedenastu lat. Lek wydawany jest bez recepty, co zasadniczo zwiększa jego popularność. Jego szerokie spectrum działania pozwala na łagodzenie doraźnych dolegliwości takich jak stany podgorączkowe, gorączka oraz wszelkie dolegliwości bólowe.

Dlaczego lek „Pediprofen” wycofano ze sprzedaży?

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu partii leku „Pediprofen” powołując się na wyniki badań, które wykazały, że partia J01 została zanieczyszczona mikrobiologicznie, co skutkuje brakiem zgodności ze specyfikacją wytwórcy. Decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego lek przymusowo został wycofany z obrotu. Sprawa ta dotyczy nie tylko Polski, ale i wielu innych krajów na całym świecie.

Co decyzja o wycofaniu oznacza dla osób, które podały lek z wadliwej partii swoim dzieciom?

Specjaliści uspokajają – analizując ryzyko związane z zanieczyszczeniem, powodującym złą jakość produktu, nie wykazano poważnego, negatywnego wpływu na zdrowie i życie. Jednakże powinno się zaprzestać jego ponownego wykorzystania lub przerwanie bieżącej kuracji, zastępując wycofany „Pediprofen” innym lekiem o zbliżonym składzie lub tą samą zawiesiną z innej partii.

Możliwości zwrotu wadliwej partii

Wszystkie osoby, które posiadają „Pediprofen” z partii J01 w domu, mogą dokonać jego zwrotu w każdej aptece w kraju i za granicą, ponieważ problem ten nie dotyczy tylko Polski. Rozczarowuje jednak fakt, że pieniądze za oddany lek nie będą zwracane. Nie istnieje także możliwość bezpłatnej wymiany wadliwego produktu na jakikolwiek inny lek lub syrop z innej partii.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
1 Comment
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
gosia
gosia
5 lat temu

Od kiedy jem miód wielokwiatowy z CBD + CBDA i pije syrop konopny z Rokitnikiem (dokładnie rok), to nie choruję – nie przeziębiam się, nie mam kaszlu, nie boli nie gardło. Wcześniej notorycznie się przeziębiałam, miałam ogromny katar, który ciągnął się przez dwa tygodnie. Przez ten rok byłam chora tylko raz, ale tego nawet nie można nazwać przeziębienie – kilka razy wydmuchałam nos, bardzo lekko bolało mnie gardło przez jeden dzień. Przyznaję, że konopi nie jem codziennie, wtedy efekty byłyby pewnie jeszcze lepsze, jeżeli chodzi o inne schorzenia. także polecam a te produkty znajdziecie na tej stronie najtańsza wysyłka sprawdziłam… Czytaj więcej »

Aktulności

Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej odnaleźli skradzione Maserati

Published

on

Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej odnaleźli skradzione Maserati

Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej odnaleźli skradzione w Berlinie luksusowe auto marki Maserati Ghibli wartości około 280 tys. zł w Koszalinie. Dzień wcześniej auto zostało skradzione w Berlinie. W związku z tym zatrzymano dwóch mężczyzn, mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, jeden z nich poszukiwany był do innego postępowania. Obaj zatrzymani są obecnie przedmiotem dalszych czynności.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Aktulności

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Published

on

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Prokutor Michał Lorenc potwierdził, że staroście Tomaszowi Tamborskiemu zostały postawione zarzuty o charakterze korupcyjnym. Jeszcze rano podawano informację, że „trwają intenstywne działania śledczych”, a „ sprawa jest rozwojowa”. Czy będą kolejne zatrzymania?
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Artykuł Miesiąca

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

Published

on

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

czwartek w godzinach popołudniowych miało dojść do zatrzymania przez Centralne Biuro Antykorupcyjne starosty Tomasza Tamborskiego. To nieoficjalne informacje, które stanowią jednak na tę chwilę, wśród polityków i urzędników, tajemnicę poliszynela – wiadomo również, że część urzędników Starostwa Powiatowego jest przesłuchiwana, urząd został przeszukany, a dzisiaj ma również zebrać się zarząd Platformy Obywatelskiej w związku z tą sprawą. Oficjalnie Tomasz Tamborski jest na urlopie do 20 października.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne