Connect with us

Published

on

Na terenie Wielkopolski ciekawym i godnym zwiedzenia miastem jest Wolsztyn. Tutejsze placówki muzealne oraz skansen cieszą się dużą popularnością wśród turystów. Można tu również zwiedzić czynną w dalszym ciągu zabytkową parowozownię.

Pierwszym ważnym muzeum w Wolsztynie jest Muzeum Marcina Rożka. Mieści się ono w budynku, w którym aż do wybuchu II wojny światowej mieszkał ten znany rzeźbiarz. Drugą ważną placówką muzealną jest Muzeum Roberta Kocha. Tu głównym tematem wystawy SA liczne pamiątki związane z osobą tego uczonego.

Najchętniej zwiedzanym muzeum w Wolsztynie jest jednak tutejszy Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski. Można tu zobaczyć ciekawe przykłady dawnej architektury ludowej z terenów Wielkopolski. Ciekawym obiektem jest budynek karczmy oraz wiatrak – koźlak z początku XVII wieku.

Największa atrakcją w mieście jest jednak tutejsza Parowozownia. Jest to obecnie jedyna w europie parowozownia, która obsługuje regularny ruch pociągów osobowych oraz towarowych. Można tu zobaczyć około 30 parowozów, przy czym 10 nadal jest sprawnych. Można tu również zobaczyć zabytkowe drezyny oraz wagony. Ci, którzy interesują się historią kolei, powinni do Wolsztyna zawitać ma przełomie kwietnia i maja. Wówczas to w mieście odbywa się bardzo ciekawa impreza, znana jako „Parada Parowozów”.

Wolsztyn może się pochwalić również ciekawymi miejscami, które sprzyjają rekreacji. W tutejszym parku, nad brzegiem jeziora Wolsztyńskiego, działa w okresie letnim chętnie odwiedzane kąpielisko. Dla miłośników sportów wodnych dużą atrakcją jest przystań żeglarska na zachodnim brzegu Jeziora Berzyńskiego.

A co można ciekawego zobaczyć w najbliższej okolicy Wolsztyna?

Warto tu pospacerować po terenach wchodzących w skład Przemęckiego Parku Krajobrazowego.

Dużą atrakcją dla miłośników przyrody jest rezerwat leśny „Bagno Chorzemińskie”, na terenie którego ochronie podlega śródleśne torfowisko przejściowe. Warto zajrzeć do Chorzemina, którego największa ciekawostką jest neogotycki pałac. Ważną i atrakcyjną dla turystów miejscowością w okolicach Wolsztyna jest Gościeszyn, w których zachował się duży zespół parkowo – pałacowy. Dla tych, którzy lubią wędrować śladami cystersów, dużą atrakcją może być Przemęt i znajdujący się tam kościół pocysterski.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Aktulności

Uwaga na maile Bnp Paribas Bank

Published

on

Bnpparibas Bank

Oszuści znowu rozsyłają fałszywe maile tym razem podszywają się pod Bnp Paribas Bank.

(więcej…)

5 1 vote
Article Rating
Continue Reading

felietony

Jak naprawić przeciekający dach bez zmiany pokrycia?

Published

on

Jak naprawić przeciekający dach bez zmiany pokrycia?

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale przeciekający dach nie zawsze wymaga zmiany całego pokrycia, tylko jego naprawy. Oczywiście jest to znacznie mniej kosztowne, a co najważniejsze można to zrobić w stosunkowo łatwy i szybki sposób. Nie potrzeba do tego specjalnych umiejętności, dlatego też powinien sobie z tym poradzić absolutnie każdy. Naprawa przeciekającego dachu nie jest, aż tak bardzo skomplikowanym zadaniem.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Kołobrzeg

Na S6 ciężarówka uderzyła w samochód straży pożarnej

Published

on

Na S6 ciężarówka wpadła w wóz straży pożarnej

W przestrzeni Stramnicy trafiło do porównania z udziałem wozu kołobrzeskich strażaków.

Na trasie S6 w samochód warty miał wjechać inny pojazd. Trwa ustalanie przyczyn zdarzenia. Więcej informacji wkrótce.

Aktualizacja:

W zdarzeniu nikomu nic się nie stało. 60-letni kierowca ciężarówki został ukarany 500 zł mandatem

5 1 vote
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl