Connect with us

Published

on

Nastała epidemia grypy 2018. Na Mazowszu już jest ponad 52 tysiące zachorowań (Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie odnotował w pierwszych dwóch tygodniach stycznia. To efekt aktywności mutacji AH3N2, która jest obecna także w Polsce i zabiła w USA już kilka osób. Służby epidemiologiczne ostrzegają, że w tym sezonie zauważalny jest wzrost zachorowań wśród ludzi spoza grup podwyższonego ryzyka, którzy do tej pory chorowali rzadziej.

Do poradni rodzinnej trafia wielu pacjentów w wieku 20-50 lat, dotąd nie chorujących, którzy mają ciężki przebieg grypopodobnych infekcji wirusowych. Ostatnie badania wykazały, że chory na grypę zawsze stanowi zagrożenie dla innych. Może „przekazać” wirusa samym oddechem – nie musi kaszleć czy kichać. Wirus grypy ma także wiele mutacji. Mutacje wirusa sprawiają, że szczepionki bywają nieskuteczne. Z tygodnia na tydzień odnotowany jest wzrost zachorowań o średnio tysiąc przypadków w województwie śląskim.

Od grudnia do marca jest zwykła zmożona zachorowalność. Grypa ma zwykle niespokojny przebieg i trudno ją odróżnić od innych grypopodobnych chorób. Charakterystyczne objawy to: wysoka temperatura, nawet powyżej 38 stopni Celsjusza, suchy kaszel, katar, ogólne poczucie rozbicia, łamanie w kościach i nudności.

Najbardziej narażone na zachorowania są kobiety w ciąży, dzieci do 4. roku życia czy osoby w wieku 65 lat i starsze.

Najskuteczniejszą receptą na grypę to coroczne szczepienia i wzmacnianie odporności.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Aktulności

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Published

on

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Prokutor Michał Lorenc potwierdził, że staroście Tomaszowi Tamborskiemu zostały postawione zarzuty o charakterze korupcyjnym. Jeszcze rano podawano informację, że „trwają intenstywne działania śledczych”, a „ sprawa jest rozwojowa”. Czy będą kolejne zatrzymania?
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Artykuł Miesiąca

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

Published

on

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

czwartek w godzinach popołudniowych miało dojść do zatrzymania przez Centralne Biuro Antykorupcyjne starosty Tomasza Tamborskiego. To nieoficjalne informacje, które stanowią jednak na tę chwilę, wśród polityków i urzędników, tajemnicę poliszynela – wiadomo również, że część urzędników Starostwa Powiatowego jest przesłuchiwana, urząd został przeszukany, a dzisiaj ma również zebrać się zarząd Platformy Obywatelskiej w związku z tą sprawą. Oficjalnie Tomasz Tamborski jest na urlopie do 20 października.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Aktulności

Starosta Tomasz Tamborski zatrzymany

Published

on

Starosta Tomasz Tamborski zatrzymany

Prokuratura Regionalna w Szczecinie potwierdza, że starosta Tomasz Tamborski został zatrzymany przez CBA w ramach tego samego śledztwa, w toku którego zatrzymano wójta gminy Włodzimierza Popiołka i architekta będącego szefem gminnej komisji architektoniczno – urbanistycznej. Wszyscy usłyszeli zarzuty korupcyjne. Rozmawialiśmy z mecenasem reprezentującym starostę i wójta: – W mojej opinii zarzuty kierowane wobec moich klientów są absurdalne. Oczywiście nie przyznają się do winy.
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl