Connect with us

Published

on

Stare miasta mają swój urok i niepowtarzalny klimat. Ich długa historia i ciekawa architektura sprawia, że polskie starówki cieszą się dużym uznaniem w oczach turystów. Jednym z najciekawszych miast o długim rodowodzie, bogatej historii i wspaniałych zabytkach jest Gdańsk.


To miasto pod pewnym względem wyjątkowym. Ci, dla których centrum starówki jest rynek, mogą być zaskoczeniu układem urbanistycznym tego miasta. Gdańsk nie posiada rynku, zaś skutecznie zastępuje go ulica o nazwie Długi Targ.

Ta reprezentacyjna, szeroka ulica otoczona jest wspaniałymi kamienicami i pałacami mieszczan gdańskich, którzy swe bogactwo akcentowali m. in. poprzez stawianie wspaniałych rezydencji przy najważniejszej arterii miejskiej. Długi Targ to oś gdańskiej starówki, która prowadzi od dawnej bramy miejskiej aż do portu nad Motławą.

To właśnie na Długim Targu znajdują się te obiekty, które są symbolami Gdańska. A są to słynny Ratusz Głównego Miasta oraz fontanna Neptuna. Z kamienic znajdujących się przy Długim Targu na szczególną uwagę zasługują Złota Kamienica oraz Dwór Artusa. Ważnym zabytkiem jest również Dwór Bractwa Świętego Jerzego oraz bramy: Brama Wyżynna, Brama Zielona i Złota Brama.

Port nad Motławą to kolejna atrakcja Gdańska. Tu już w XIV wieku istniała przystań dla statków. Dziś Długie Pobrzeże jest popularnym deptakiem spacerowym, z którego można obserwować pływające po rzece statki. Tu również znajduje się kolejny ważny dla miasta zabytek – Żuraw, będący największym dźwigiem portowym w średniowiecznej Europie.

Stare miasto to również ważny zabytek architektury sakralnej, czyli bazylika Wniebowzięcia NMP. To jedna z największych ceglanych budowli na świecie. Budowano ją prawie 160 lat, począwszy od 1343 roku. Jedną z największych ciekawostek, które można tu zobaczyć, jest pochodzący z XV wieku zegar astronomiczny. We wnętrzu można zobaczyć cenne zabytki sztuki sakralnej, w tym XV-wieczną rzeźbę Pięknej Madonny oraz kopię tryptyku „Sąd Ostateczny”. Wieża tej świątyni, licząca sobie ponad 80 metrów wysokości, jest wspaniałym punktem widokowym. Ci, którzy wdrapią się na jej szczyt, będą mogli zobaczyć i może, i przepiękną panoramę Gdańska.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Informacje

Pani Bogumiła, znana w Szczecinie jako „Balbina” nie wejdzie więcej do autobusu Komunikacji skuterem.

Published

on

Pani Bogumiła, znana w Szczecinie jako "Balbina" nie wejdzie więcej do autobusu Komunikacji skuterem.

Pani Bogumiła, znana w Szczecinie jako „Balbina” nie wejdzie więcej do autobusu Komunikacji skuterem. Utrapienie szczecińskich kierowców autobusów komunikacji miejskiej zbliża się ku końcowi i nie będą musieli więcej się użerać z panią „Balbiną” wjeżdżająca do pojazdów swoim skuterem.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Informacje

Bezpłatne autobusy w Szczecinku?

Published

on

Bezpłatne autobusy w Szczecinku?

Bezpłatne autobusy w Szczecinku? Zapowiada to kandydat Koalicji Obywatelskiej. Jakie pomysły oferują kandydaci? ile może kosztować darmowa jazda autobusami? Zapraszam do przeczytania artykułu na ten temat, w którym można znaleźć odpowiedzi na zadane pytania.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Informacje

Pijana matka pozostawiła 3 latke samą w lesie

Published

on

Pijana matka pozostawiła 3 latkę samą w lesie w środku nocy

Pijana matka pozostawiła 3 latkę samą w lesie w środku nocy! Skandal w pomorskim! Kolejny skandal z udziałem matki. Pijana 24-latka pozostawiła w lesie 3-letnią córkę. Dziewczynka została szczęśliwie odnaleziona. Matce grozi 5 lat więzienia.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl