O gdańskim ratuszu słów kilka

Gdańskie zabytki to bezcenne dzieła architektury, które po dziś dzień wzbudzają zachwyt turystów. Gdańsk posiada nie tylko cenne kościoły, ale również fantastyczne i olśniewające swym bogactwem przykłady architektury mieszczańskiej.

To liczne kamienice będące niegdyś własnością najbogatszych mieszczan, to również Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku, który jest jedną z najwspanialszych siedzib władz miejskich w Europie.

Gdańsk, jak na miasto bogate i wiodące prym w handlu, nie mogło pozwolić sobie na byle jaki ratusz. Nic więc dziwnego, że żaden mieszkaniec nie miał władzom za złe poważnych wydatków związanych z budową, a następnie sukcesywnym upiększaniem ratusza.

Gotyk i renesans – te dwa style architektoniczne wyróżniają się w gdańskim ratuszu. To efekt długich prac związanych z budową obiektu, którą rozpoczęto w wieku XIV, a ukończono pod koniec XVI stulecia. Charakterystycznym elementem ratusza jest 80 – metrowa wieża, będąca obecnie świetnym punktem widokowym.

Atrakcje czekają również na tych, którzy zdecydują się zajrzeć do wnętrza tej oryginalnej budowli. Szczególnie pięknie prezentuje się Sala Czerwona oraz kręte schody w Wielkiej Sieni, których balustrada pokryta jest ciekawymi rzeźbami i płaskorzeźbami. Wnętrza można oglądać bez przeszkód, gdyż obecnie ratusz jest siedzibą Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

0 0 votes
Article Rating

Udostępnij

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–